Jak porovnat hypotéky a vybrat tu nejvýhodnější?

19.03.2021

Chcete si koupit vysněné bydlení, ale jediné, co Vás brzdí, jsou finance? Naštěstí v rámci financování nemovitostí fungují hypotéky, jejichž výhodou je obecně poměrně nízká úroková sazba. Zároveň však jde o obrovské miliónové částky, takže výběru konkrétní hypotéky je potřeba věnovat zvláštní pozornost, protože v opačném případě můžete nepříjemně velkou částku přeplatit. 

Využijte online srovnání hypoték

Využití online srovnání hypoték je nejjednodušším a nejrychlejším způsobem. Na přehledném webovém portálu vidíte jednotlivé nabídky seřazené podle vybraných kritérií. Hypotéka na bydlení představuje velký závazek, takže si s hledáním dejte opravdu na čas. V přehledném internetovém prostředí si navíc většinu věcí zvládnete spočítat sami, případně je rovnou uvidíte v rámci porovnání doporučených nabídek od různých bank.

Na té stejné stránce navíc můžete využít kalkulačku hypotéky. Zadáním konkrétních čísel pro koupi vámi vyhlédnuté nemovitosti si uděláte lepší představu o tom, jak vysoké mohou být měsíční splátky a kolik let budete přibližně splácet. Nezávazné porovnání hypoték slouží hlavně pro vaši představu, co všechno je aktuálně možné. Úrokové sazby se totiž neustále vyvíjí podle aktuální situace na trhu. Několik měsíců staré srovnání tak může být značně jiné v porovnání s čerstvou nabídkou.

Zajděte do banky pro konkrétní nabídku

Dalším způsobem, jak vyfiltrovat nejlepší nabídku, je obcházení různých bank a žádání konkrétní kalkulace. Tento způsob však má řadu nevýhod. V bankách strávíte mnoho času, a navíc si úplně všechno musíte zařídit sami. To v konečném důsledku může znamenat, že vám bude nabídnuta o kousek vyšší úroková sazba než při jednání přes partnera dané banky či srovnávací portál. Zní to sice zvláštně, ale každá banka chce na hypotéce vydělat, takže se může snažit nabídnout podmínky, které vás zároveň neodradí, ale ani nebudou nejvýhodnější na trhu.

Nechte si poradit od hypotečního specialisty

Vyznat se ve světě hypoték a umět dostat tu nejnižší možnou úrokovou sazbu si žádá poctivé studium, a hlavně pořádnou dávku praxe. Z toho důvodu existují specialisté, kteří ovládají jednání s bankami a dokážou svým klientům vyjednat velmi zajímavé podmínky. Hypoteční specialista vám tím pádem může ušetřit opravdu nemalé peníze. Navíc máte pomocnou ruku v případě problémů při sjednávání a vyřizování, což také není proces jednoduchý a dá se v něm lehce ztratit. V případě, že nechcete jednat pouze s jedním konkrétním člověkem, mohou podobnou funkci zastat právě online srovnávací portály pro hypotéky.