Jak předejít vyhoření?

26.09.2020

Povím Vám jeden příběh. O člověku a přírodě. Dříve mívali hodně společného. Ale jednoho dne se člověk začal přírodě vzdalovat. Dnešní, moderní člověk se od přírody téměř úplně odpojil. Na podzimu, který pomalu přichází, to je dobře vidět. I na problémech, které moderního člověka začnou pohlcovat.

Moderní člověk totiž přestal vnímat přírodní cykly, roční období. Sám se rozhodl nebýt v souladu se všemi živočichy, květenou. Zatímco příroda s příchodem podzimu zpomaluje a chystá se k zimnímu odpočinku až spánku, moderní člověk nasazuje k hlavní pracovní sezoně. K největším stresům roku. K hlavním výsledkům. A k honu na vánoční dárky.

Nezačíná odpočívat. Teprve teď šlape na plyn. V době, kdy příroda má nejméně sil. I on. Jen si to nechce připustit. Proto začíná hlavní sezona klinických depresí a sebevražd.

5 doutnáků (signálů vyhoření)

Lidé budou podráždění, přecitlivělí.

Ve vztazích budou snadno přicházet o své blízké.

Problémy budou vnímat jako neřešitelné. Samota začne být tíživější.

A do toho covid. Starostí bude nad hlavu. Pociťuji to už v diskrétní zóně, kde se mi lidé svěřují se svými těžkostmi, nezvládají své úzkosti, nevidí řešení, jsou hodně negativní.

I proto jsem už před týdnem vysvětloval 5 sekund, které Tě udělají lepším člověkem. Dnes zajdu ještě dál...

S emocemi je to totiž tak, že buď ovládáte Vy je, nebo ony Vás. A když emoce ovládnou člověka, pak nejen jeho psychiku, ale i tělo. Přitom psychika a tělo tvoří spojené nádoby, jde o spojení psyché (duše) a soma (tělo) - a výsledkem tohoto vnitřního přepětí mohou být psychosomatické potíže. Začnou v hlavě, ale propíšou se do těla. Právě před těmito zdravotními problémy jsem varoval v celém magazínu Jak pracovat se stresem.

Pozorujete následující signály u někoho blízkého nebo u sebe?

Rychle vybouchnete, a to i při malém podnětu?

Bolí Vás často záda?

Chytají Vás křeče do svalů?

Těžko usínáte a snadno se uprostřed noci probouzíte?

Pálí Vás žáha i po lehkém jídle?

Pokud na všechny otázky přikyvujete, a to téměř den co den, souhlasit budete nejspíš i s doplňkovou otázkou: Cítíte se ve stresu?

Ale pozor. "Jsem ve stresu," to dnes říká kdekdo. Lidé na stres rádi svádějí výsledková selhání i špatnou náladu. Ale u některých to není vytáčka. Proto je důležitá otázka: Jak moc ve skutečnosti rozumíte signálům svého těla?

Stres potřebný a nechtěný

Bojíte se o své blízké, kteří se vracejí z práce stále zachmuřenější, přetíženější, a pak si své emoce vybíjejí na Vás, na děti? V diskrétní zóně mi takových příběhů svěřujete stále víc.

Přitom to není jen o této době. Stres patří k lidstvu odjakživa. Pračlověk stresovou reakci potřeboval, aby přežil. Stres je spojen s uvolňováním kortizolu, který v organismu vytváří podmínky pro okamžitou akci ÚTOČ, nebo UTEČ. Krátkodobě nám tedy pomáhá při pocitu akutního ohrožení. Tělo ale není stavěné na dlouhodobý stres, přehřeje se jako přetopený kotel, vyhoří.

Proto se také rozlišují dva stresy:

Eustres (řecké eu = zdravý, normální, podnětný) pomáhá nabudit k výkonu. Díky eustresu zvládáme konkurz, zkoušku, jednání. Nedovolí nám těkat, zaměří nás na jedinou důležitou věc, a to tak, jako by šlo o život. Eustres tedy souvisí s aktuální situací, která trvá jen určitý čas. Organismus se s důsledky snadno vyrovná - endorfinem (hormonem štěstí), který přichází po úspěchu, se všechno špatné z těla vyplaví.

Distres (řecké dis = porušený, podrážděný, špatný) naopak představuje dlouhodobou zátěž pro organismus. Jeho vinou se opakují migrény, vracejí záněty, tvoří žaludeční vředy. A to jen proto, že náš stres je chronický, trvalý, nejsme schopni jednat nebo se uvolnit.

Právě pět otázek, uvedených na začátku v souvislosti se zdravotními problémy, je spjato s dlouhodobým stresem. Naše tělo těmito signály říká, že je někde chyba, a chce změnu. Pamatujme si, že kdykoli je nám špatně, až nesnesitelně zle, tělo naléhá, že chce změnu.

Vyhoření

Burn out syndrom neboli syndrom vyhoření je důsledkem právě dlouhotrvajícího stresu, který nevede buď k akci, nebo jiným způsobem k ukončení působení kortizolu. Nejčastěji se tento syndrom vyznačuje ztrátou zájmu, energie, chuti cokoli dělat nebo měnit. A to je nejnebezpečnější paradox: Rozmělnit syndrom totiž pomáhá právě změna. Ta, do které se nám nechce.

Vyhořelí lidé potřebují změnu režimu práce, odpočinek, osobně-rozvojový program, novou výzvu, nový tým, nové prostředí i třeba novou lásku. Prostě novou energii.

A také zajímavou, náročnou, ale zvládnutelnou práci, social support - tedy síť pozitivních známostí (odpočinkový kontakt, psychická podpora), vědomí vlastní hodnoty a ocenění v práci, dostatek informací (kam vůbec firma směřuje a co se po mně chce), důvěru okolí a dobrou zpětnou vazbu. Psychologové zdůrazňují potřebu trénovat a posilovat stresovou stabilitu. Nejsme-li uvnitř vyvážení, tělo pak bohužel silně reaguje jak na infekce a jejich původce - bakterie a viry -, tak i na pouhé niterné pocity, zejména strach, zlost či radost.

Ale o tom detailně přímo v magazínu Jak pracovat se stresem.

5 hasičů (prevencí vyhoření)

Stresová stabilita přímo souvisí s tím, jak jsme mentálně nastavení - jak vnímáme život. Je naše sklenice poloprázdná, nebo poloplná? Míru svého stresu máme do značné míry ve vlastních rukou. A to i tehdy, když stres pociťujeme dlouhodobě. Co uděláme?

Vyhoření začíná extrémní přecitlivělostí a končí extrémní otupělostí. Může se rozvinout až klinická deprese (více v článku Jak pochopit depresi). Pamatujme, že stres je vysoce subjektivní faktor. Co je pro jednoho přílišná a nežádoucí zátěž, to může druhý nazvat zábavou. A mění se to i podle emocí - někdy nám jsou problémy, těžkosti a stěžovatelé výzvou, jindy nás sklátí. Co nám tedy pomůže? Jakých pět základních změn?

1. Malé cviky

Neříkejte dopředu, že na něj kvůli práci nemáte čas. Toto malé cvičení zvládnete i v kanceláři:

  • Stoupněte si čelem za židli, těsně za zádovou opěrku.
  • Stoj spatný, to znamená, že k sobě přitisknete chodidla, kotníky, kolena, stehna. Prsty nohou rozprostřete doširoka jako vějíř.
  • Předkloňte se přes zádovou opěrku židle. Snažte se dosáhnout prsty rukou co nejblíže k podlaze. Vytahujete se z pasu, hlava volně visí. V maximu setrvejte.Dýchejte uvolněně a hluboce.
  • Po chvíli se pokuste ještě trochu více přiblížit prsty rukou k podlaze.
  • Poté se pomalu vzpřimujte, pohyb jde opět z pasu. Zvedáte se kulatě, obratel po obratli.
  • Když jste zcela vzpřímeni, s nádechem vzpažte a opět z pasu co nejvíce vytahujte ruce vzhůru. Pohled míří za prsty rukou.
  • S výdechem spustíte ruce do pozice modlitby. Celé cvičení opakujte, nejlépe 6x.

2. Zklidnění

Umění asertivity jsem popisoval v magazínu Jak pracovat se stresem. Mysl ale není nutné jen vědomě řídit. Je možné jí i pomoci.

  • Příklad: Při nepříjemném rozhovoru si pište poznámky. Nevybouchnete tak snadno a do poznámek se odventilujete - pište si i to, kam má zmíněná osoba jít, aniž se to dozví.

3. Uvolnění

Psychický stres má svá tělesná skladiště. Bolavým zádům i žaludku je potřeba pomoci s uvolněním - buď v podobě hořčíku pro výživu svalů, nebo jednoduchých cviků.

  • Příklad: Bolí-li oblast krční páteře, tlačte ramena od uší dolů. Bolí-li oblast hrudní páteře, posilujte břišní svalstvo. Bolí-li oblast bederní páteře, prohřívejte křížovou kost.

4. Doplňky stravy

Jak ukazuji v magazínu Jak pracovat se stresem, strava má obrovský vliv na úlevu různým přepětím. Příklad: Podstatný fyzický projev - křeče a tiky svalstva - zmírní, nebo úplně odstraní kombinace vápníku, hořčíku a vitaminu B.

A jestli vás pálí žáha a nechcete používat léky, rozkousejte a spolkněte tři lžíce máku nebo se napijte smetany.

5. Usnadnění usínání

Alespoň jeden z mnoha tipů: Teplo je dar a energie. Proto obtížné usínání ulehčí prohřátí žaludku, křížové kosti a nohou.

Zajímají Vás další tipy?

Jak brát život s větším nadhledem, i když na nás dotírá stres?

Inspirujte se v magazínu Jak pracovat se stresem. Sto stran pro lepší zvládání vnějších i vnitřních tlaků můžete získat i zároveň s členstvím FC Premium (vstup do diskrétní zóny pro kladení přímých otázek) a novým vydáním Jak přepsat staré vzorceZDE.

© Petr Casanova