Jak prolomit ledy?

26.01.2020

Pokud potřebujete otázku, která prolomí ledy, na team-building, do hospody nebo pro případ, že zase pojedete ve výtahu s kolegou, kterého moc neznáte, směle se ponořte do tohoto článku.

Pokud vám slovo icebreaker přijde nadužívané a trapné, nic vám nevyčítám.Většinou popisuje otázky nebo hry, které mají uvolnit atmosféru třeba na přednášce nebo školení a je pravda, že většina z nich bývá trochu laciná. Všichni už jsme v životě nad některými z nich protočili oči. Já určitě.

Ale zároveň si uvědomuji, jak je prolomení ledů důležité. Především v novém kolektivu - ve škole nebo v práci. Pokud se k vašemu týmu právě přidal nový zaměstnanec a vy chcete, aby se cítil vítaný nebo se snažíte uvolnit atmosféru na poradě, které se účastní lidé, co spolu normálně moc nespolupracují, položení nějaké zajímavé "icebreakerové" otázky vám může pomoci.

Ne vždy je totiž snadné spolupracovat s lidmi, které moc neznáte. A také je to většinou menší zábava. Důvěra je hnací motor jakéhokoliv kolektivu, takže pokud chcete, aby vám to v týmu fungovalo, měli byste s ní lidem pomoci.

1. Jaká byla tvoje první práce?

Tato otázka má potenciál lidi sblížit. Představte si, že se dozvíte, že generální ředitel kdysi pracoval jako plavčík nebo že účetní si vydělávala jako pouliční umělkyně. Najednou budete k lidem přistupovat trochu jinak, že?

Uvědomíte si, že za sebou každý má nějakou minulost. A co teprve, když zjistíte, že jste v určitém bodě dělali to samé. To je něco, o čem si můžete vykládat hodiny.

2. Už jsi někdy potkal/a někoho slavného?

Velmi často se stává, že lidé zjistí, že mají stejné vzory. Proto je tahle otázka tak chytrá. Navíc často vede ke vtipným historkám a smích je snad nejlepší icebreaker ze všech.

3. Co právě teď čteš?

Lidé stále vyhledávají nové knihy. Proto je doporučování četby tak vděčným tématem konverzace. Zároveň se skrze knihy dozvíte mnoho o zájmech ostatních.

4. Kdyby ses mohl/a hned teď naučit novou schopnost nebo dovednost, co by to bylo?

Chcete vědět, jaké vize a přání mají ostatní? Všichni rádi mluvíme o tom, co chceme dělat v budoucnu a tak je to otázka, na kterou vám každý rád odpoví.

5. Koho opravdu obdivuješ?

Když zjistíte, ke komu člověk chová respekt, odhalí vám to velmi důležité aspekty jeho osobnosti - co ho formuje, jaký typ lidí preferuje, jak pohlíží na úspěch. Díky této otázce zjistíte, jaké mají ostatní hodnoty.

6. Viděl/a jsi v poslední době nějaký dobrý film?

Tuto otázku jste už pravděpodobně někdy položili. A proč taky ne? Je prověřená léty a filmy máme rádi všichni.

7. Máš nějaký oblíbený citát?

Otázka, kterou pravděpodobně nikoho nezaskočíte. To se obzvláště hodí, pokud se snažíte navázat spojení s introventem nebo plachým člověkem. Každý má nějaký oblíbený citát, který zná z paměti a navíc se při jeho reprodukování cítíme chytře. Můžete se zeptat i na něco o jeho autorovi!

8. Je něco, co tě v poslední době pozitivně překvapilo?

Ačkoliv se tato otázka může zdát příliš vágní, odpovědi na ni bývají velmi zajímavé. Dejte všem dost času na rozmyšlenou a připomeňte, že se může jednat o úplnou drobnost.

9. Jaká byla tvoje nejoblíbenější kapela před 10 lety?

Pravděpodobně se svému dřívějšímu hudebnímu vkusu i hudebnímu vkusu ostatních zasmějete. A o to přeci jde!

10. Jaká je tvoje úplně první vzpomínka?

Na podobné věci se většinou ptáme spíš blízkých přátel... Ale je to škoda. Když uslyšíme něco málo o soukromí našich kolegů či spolupracovníků, stmelí nás to.

11. Jaké místo jsi v poslední době navštívil/a úplně poprvé?

Může jít o zemi, město, restauraci nebo například knihkupectví. Odpovědi bývají velmi zajímavé.

12. Máte nějaké rodinné tradice? Jaká je tvoje nejoblíbenější?

Moje nejoblíbenější rodinná tradice byla, že když jsme ještě bydleli v Praze, na Štědrý den dopoledne jsme chodili s rodiči a bratrem krmit labutě k Vltavě. Jde o otázku, která ve vás vyvolá pozitivní emoce a zároveň si můžete udělat představu o tom, z jakého prostředí ostatní pocházejí.

13. Kdo na tebe měl největší vliv, když jsi vyrůstal/a?

Poměrně osobní otázka, která ovšem dokáže lidi sblížit.

14. Jakou první věc sis koupil/a za svoje peníze?

Možná že to byla zlatá rybička nebo nový pár tenisek. Nostalgie je most, přes který se můžeme spřátelit téměř s kýmkoliv.

15. Co nového chceš udělat v příštím roce?

Inspirativní otázka, která vám napoví, jakým směrem se ostatní chtějí ubírat.

16. Viděl/a jsi v poslední době něco, co tě přimělo k úsměvu?

Odpovědi na tuto otázku bývají často velmi roztomilé. Možná, že se přistihnete, jak přikyvujete s přihlouplým úsměvem, zatímco vaši kolegové vypráví o svých dětech nebo domácích mazlíčcích.

17. Jaké je tvoje nejoblíbenější místo na světě?

Otázka, která je velmi konkrétní, přesto má tak širokou škálu odpovědí. Ať už někdo ze srandy odpoví "moje postel" nebo vám dá jméno konkrétního kostela ve Španělsku, dokážete si o něm podle toho udělat obrázek.

18. Zažil/a jsi už někdy svých 15 minut slávy?

Překvapilo by vás, kolik lidí má co vyprávět. Já jsem třeba hrála v hudebním klipu. A ne, neukážu. Je to příšerné. Někoho zase zastavila na ulici TV Nova nebo si ho kouzelník pozval na pódium. Většinou jde o vzpomínky, které bychom nejradši zapomněli, ale jsou z nich skvělé a zábavné historky!

19. Jakou nejlepší radu ti kdy kdo dal?

Tato otázka se mi líbí především proto, že hodně vypovídá o člověku. Odpovědi také často bývají inspirativní.

20. Jak máš rád/a vajíčka?

Touto otázkou z pera Know your team si jako jedinou nejsem jistá. Přeci jenom jsou vajíčka čím dál tím kontroverznějším tématem. Poměrně dost lidí v mém okolí (včetně mě)je nejí. A u mnoha z těch ostatních se dá čekat, že kdybych jim při prvním seznámení řekla, že jsem veganka, byl by to konec pohodového povídání. Přece nechcete, aby se vám sbližování strhlo v hádku o veganství!

21. Máš oblíbenou charitu, o které bys chtěl/a, aby se víc vědělo?

Výborná otázka. Dá nám šanci se malinko pochlubit tím, jak jsme dobročinní a zároveň šířit osvětu.

22. Máš nějaké fobie, se kterými se snažíš bojovat?

Pavouci, výšky, krev... Skoro každý má něco. Jednak je to zajímavá otázka a za druhé se rozhodně hodí tuto informaci o kolezích vědět.

23. Vrátil/a jsi v poslední době něco, co sis koupil/a? Proč?

Zeptejte se na tuto otázku a zjistíte, co si ostatní kupují a jaký je jejich důvod pro případnou nespokojenost.

24. Sbíráš něco?

Přeskočte nudné klišé ve formě: "Jaké jsou tvé koníčky?" a ptejte se rovnou na tuto otázku. Alespoň budete vědět, co vybrat kolegům jako dárek k narozeninám.

25. Co nejraději snídáš?

Otázka, která lidi nenutí k žádnému zásahu do soukromí, ale zároveň je přiměje, aby o něm mluvili. Najdete v kolektivu parťáka, který má rád stejné cereálie jako vy?