Jak se vlastně určuje cena Bitcoinu?

17.03.2021

Mnoho lidí se pak ptá, co vlastně určuje cenu této digitální měny, zejména když jde o nehmotné aktivum, které existuje pouze na internetu. Kryptotrhy a bitcoinový zvláště, jsou obchodním úlem s mnoha obchodníky, kteří pohybují cenou nahoru nebo dolů na základě převažující poptávky či nabídky. Nic nového, upřímně řečeno, ale je zajímavé poznamenat, že v případě decentralizovaných aktiv záleží skutečně na lidech, jak cenu stanoví.

Jak se tedy cena stanoví?

Díky tomu, že Bitcoin se obchoduje na kryptoburzách nepřetržitě tam a zpět, je jeho cena v neustálém pohybu, a burzy tak stanovují cenu na základě posledního obchodu, který byl uzavřen. Burza vystupuje jen jako zprostředkovatel obchodů.

Adam White, generální ředitel burzy GDAX, říká:

"Když se lidé ptají: Jaká je cena Bitcoinu? Nebo cena Etheru? "Není žádná společnost, která by ji stanovovala. Tato cena se stanovuje na otevřených burzách prostřednictvím jednotlivců a institucí, které spolu navzájem obchodují".

Strach ze strachu

Obecné ekonomické principy jako je nabídka a poptávka pomohou při hledání ceny, ale to, co je jedinečné v ekosystému kryptoměn, je vliv názorů a zpráv. Zkratka FUD (fear, uncertainty, doubt) se stala synonymem pro klesající cenu Bitcoinu a tyto aspekty hrají v tvorbě ceny velkou roli.

S takovým nestálým trhem není překvapující, že investoři do dosud nevyzkoušených aktiv rychle naskočí, ale taky vystoupí. Když tedy strach, nejistota a pochybnosti začnou zaplavovat média, cena se obvykle ponoří.

Přesně k tomu došlo během nedávného fiaska v Jižní Koreji, kde falešné zprávy vedly k FUD, což vedlo k celosvětovému poklesu cen kryptoměn na trhu. Zmatek ohledně potenciálního zákazu způsobil masivní prodeje a tím i pád cen. Další negativní zprávy následovaly, některé pravdivé a některé také falešné, například ta o zákazu kryptoměn v Indii.

Kupovat pověst, prodávat zprávy

Na druhé straně je další jedinečný způsob, jakým si Bitcoin zvyšuje cenu - jev zvaný kupovat pověst a prodávat zprávy. K tomu dochází, když se objevují pověsti o pozitivních změnách v ekosystému Bitcoinu, které vedou k tomu, že se lidé připravují na další cenový skok a kupují další coiny.

Tyto nákupy však pošlou cenu mimo normální podmínky nabídky a poptávky a může to vést k velkým rally. To se stalo po oznámení plánu na zahájení obchodování s futures na burzách CME a CBOE.

Před samotným spuštěním obchodování se cena Bitcoinu neustále zvyšovala, avšak když konečně došlo na spuštění futures, tak se cena sotva pohnula, ve skutečnosti došlo k poklesu. Jednalo se o lidi, kteří prodávali zprávy o spuštění futures a kteří po růstu cen vybrali zisky.

Stará dobrá nabídka a poptávka

Samozřejmě, kdokoliv s trochou ekonomických znalostí bude vědět, že cena je určena nabídkou a poptávkou, bez ohledu na druh aktiva. To je také důvod, proč se ceny v rámci burz liší, stejně jako na zpravodajských servrech, kde se cena počítá jako průměr z více burz.

Na některých burzách může být cena vyšší, jelikož poptávka je vyšší a poslední obchod bude vyšší, protože lidé ve snaze dostat se k aktivu v době nižší nabídky jsou ochotni zaplatit za něj vyšší cenu.

"Bitcoinové burzy mají takzvanou knihu objednávek, což je v podstatě seznam lidí, kteří v jakýkoliv čas chtějí nakoupit nebo prodat za rozdílné ceny",

říká Christian Catalini, z MIT Sloan School of Management.

A burza vlastně jen propojí nabídku s poptávkou. Tento proces propojení dvou stran trhu je to, co vede k nalezení ceny.