Jak se vyhnout Ponziho schématům v kryptosvětě?

20.11.2019

V kryptosvětě existuje několik typů trestných činů. Jedním z nich jsou kybernetické útoky a další jsou následek nedostatku informací a vzdělání v oboru - tzv. Ponziho schémata. V článku se zaměříme na to, jak tato schémata poznat včas.

Informovanost chybí

Většina lidí (laiků a začátečníků v kryptosvětě) si myslí, že Bitcoin a další kryptoměny jsou nástroje, jak vydělat obrovské peníze v krátké době a s minimálními investicemi. Přesně toho využívají podvodníci, kteří pak takové důvěřivce připraví o miliony dolarů. Jaké je řešení? Docela jednoduché, více informací.

Na co si tedy dávat pozor?

Zde je několik věcí, které vás mohou upozornit na případný podvod:

Zkontrolujte účty a tým sociálních médií společnosti

Kdykoliv obdržíte nabídku z neznámého zdroje, zvedněte telefon nebo počítač a vyhledejte si firmu za nabídkou na Twitteru. Zkontrolujte jejich datum připojení, počet followerů, tweety, odpovědi a samozřejmě, zda jsou jejich účty s ověřenou historií.

Proč? Podvodníci obecně používají pokaždé nové účty a mají velmi málo followerů. Pokud tomu tak je, stačí je zablokovat, ať jste kdekoli. A i když mají slušná čísla followerů, zkontrolujte členy týmu. Podívejte se, kdo je ve společnosti generálním ředitelem, COO, CTO atd. Pokud najdete pochybná jména, vyhněte se jim!

Podívejte se na Crypto Forums, Ask Questions, internet obecně a zeptejte se v místní FB skupině

Jako každý jiný moderní průmysl, i kryptosféra má spoustu online fór, kde nováčci mohou získat férovou představu o společnostech, projektech a tokenech. Pokud se objeví nějaká nabídka "příliš dobrá na to, aby byla poctivá", zeptejte se na ni na těchto fórech, vždy budete mít k dispozici užitečné odpovědi.

Kromě on-line fór se podívejte na nedávné zprávy o společnostech nebo jednotlivci na internetu. Pokud zjistíte něco pochybného, ​​nahlaste to prostřednictvím vhodných kanálů.

V případě, že vám přijde nabídka od některé ze zavedených společností, kontaktujte je prostřednictvím Telegramu nebo Twitteru

Podvodníci zneužívají často jména velkých společností, jako je Ethereum, nebo Tron, nebo dokonce tradiční jména, jako je Google nebo Amazon, a snaží se vás tak obelstít. Proto je naprosto nezbytné zkontrolovat každou takovou nabídku, která od vás žádá, abyste někam posílali peníze. V případě tradičních firem kontaktujte jejich podporu telefonicky nebo e-mailem.

Sledujte pravidelně spolehlivé kryptozprávy

Pokud si nepřejete, aby vás někdo kdykoliv oklamal, nejlepší je sledovat pravidelně zpravodajství o nejnovějším vývoji v kryptosvětě. Můžete tak učinit pomocí spolehlivých portálů pro kryptozprávy, čtením o projektech, které vás zajímají, a udržováním povědomí o nadcházejících událostech.

Být informován o aktuálním dění v kryptoprůmyslu vás nejen vybaví proti podvodům typu Ponzi, ale také vám umožní lépe porozumět kryptotrhu.

Naučte se, jak kryptoměny fungují

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout tomu, abyste byli podvedeni, je zdokonalovat své dovednosti a stát se odborníkem. Ano, bude to nepochybně trvat čas a úsilí, ale nakonec si uvědomíte, že to vlastně stojí za to. Mnoho společností nabízí základní školení o tom, jak kryptoměny fungují, některé i zdarma.

Téměř všechny solidní projekty udržují blog, který vás seznámí s novým vývojem, ale i s existujícími procesy a funkcemi. Zúčastněte se také workshopů od nadšenců do kryptoměn a odborníků kolem vás.

Závěr

Podle nedávné studie byla většina lidí do podvodných schémat nalákána pomocí odměn a dárků, jako jsou výlety, notebooky, počítače, telefony zdarma a tak dále. Proto je nezbytné, aby každý pochopil, že nic na světě není zdarma a rozhodně ne na finančních trzích.