Jak se vyhnout syndromu vyhoření aneb 13 příznaků, že balancujete na hraně.

02.06.2019

Syndrom vyhoření není nic příjemného - je to fyzický nebo mentální kolaps, který si můžete přivodit, pokud příliš pracujete a jste neustále ve stresu. Zotavit se z vyhoření také není jen tak. Dobrá zpráva ale je, že existuje několik varovných příznaků, podle kterých poznáte, že se k tomuto stavu blížíte. Když si je totiž včas uvědomíte, můžete se přes ně přenést a pomocí jednoduchých cviků se syndromu vyhoření vyhnout.

Tohle je základních 13 symptomů, podle kterých poznáte, že jste na cestě k vyhoření:

1. Vysoká hladina stresu či úzkosti

Cítíte neustálou nervozitu a v těle vám konstantně koluje adrenalin.

2. Nedostatek odhodlání

V práci se necítíte motivovaní. Nemůžete se soustředit a neustále ztrácíte pozornost.

3. Cynismus

Máte pocit záště a odstrčenosti. Pozorujete na sobě, že jste negativní a cyničtí. Cítíte se rozmrzelí, jste útoční a se všemi se hned rozhádáte. Neuděláte si čas ani na to, abyste zavolali svým nejbližším či je navštívili.

4. Rozptylujete se u jídla

Nejíte v klidu u stolu, ale u počítače, televize nebo na cestách - ať už autem nebo při chůzi.

5. Nedostatečný spánek

Denně se doporučuje spát sedm až osm hodin. Pokud spíte méně, riskujete.

6. Málo energie a pocit vyčerpání

Jste unavení. Nejen fyzicky, ale i emočně. Ke konci dne jste totálně vyčerpaní, bez špetky energie pro jakoukoliv fyzickou aktivitu nebo to, abyste s přáteli vyrazili na skleničku. Místo toho chcete co nejrychleji zapadnout na gauč před televizi nebo do postele.

7. Na všechno máte málo času

Cítíte se v časovém presu, nemáte šanci stihnout všechno, co jste si na daný den naplánovali.

8. Přehnané výčitky a sebekritika

Hlavou se vám neustále dokola honí ty samé chmury a nejste schopni se jich zbavit. Kritický hlas ve vaší hlavě vás neustále hlasitě vybízí k vyššímu pracovnímu nasazení a bez ohledu na to, kolik toho uděláte, nikdy toho není dost. Naopak neslyšíte žádný sebesoucitný hlas, který by ten kritický vyvážil, případně je tak slabý, že ho skoro neslyšíte.

9. Fyzické nemoci

Ze začátku se může jednat o menší projevy, jako je bolest hlavy, dlouhodobá rýma, bolesti břicha, podrážděnost žaludku či slabý imunitní systém. Pokud s tím však něco neuděláte, může to vést i k mnohem horší diagnóze.

10. Pocit otupělosti

Tenhle příznak je zvlášť nebezpečný, zvyšuje se při něm totiž návykovost. Zvýší se vaše závislost na kofeinu či cukru, které vás udržují na nohou a zvednou vám energii, když už žádnou nemáte. Náklonnost k závislosti na drogách, alkoholu, nezdravém jídle či sledování televize může signalizovat, že je to s vámi nahnuté a vy při tom žijete v bludu, aniž byste se cítili tak, jak se doopravdy cítíte.

11. Neefektivnost

Vaše úspěšnost klesá, vnímáte sníženou produktivitu a kompetence. A ačkoliv do práce dáváte vše, výsledky nejsou.

12. Pracujete bez přestávky

- Dovolená: Už si ani nepamatujete, kdy jste naposledy na celý den vypnuli a nic nedělali, a za posledních šest nebo sedm měsíců jste si z práce ani ten den volna nevzali.

- Odpočinek během dne: Máte tendenci pracovat bez přestávky. Jedna věc je být v plném pracovním nasazení, ale pokud se alespoň jednou za hodinu a půl až dvě nenapijete vody, neprotáhnete si nohy či nezavoláte svým přátelům, vystavujete své tělo zbytečnému stresu.

- Týdenní rituály: Během týdne si neuděláte čas pro pořádnou regeneraci (masáž, vana, vaření či čtení knihy jen tak pro radost, výlet do přírody atd...).

13. Nedostatek pohybu

Nepohybujete se tolik, kolik byste chtěli a kolik by vaše tělo potřebovalo.

Jak se prakticky, jednoduše a bez nákladů syndromu vyhoření vyhnout?

Zaprvé si projděte výše uvedený přehled a zakroužkujte si své tři nejhorší neduhy. Potom se sebe sami zeptejte, co byste mohli v těchto směrech vylepšit. Pokud například trávíte čas oběda před počítačem, zajděte raději na jídlo s kolegy do kantýny či restaurace místo rychlého občerstvení při práci. Pokud jste za poslední rok nebyli ani na jedné dovolené, okamžitě si nějakou naplánujte.

Když už si určíte, co potřebujete, nezapomeňte dotáhnout své plány v těchto třech oblastech do konce a nahraďte otázku "Co?" za otázku "Kdy?". Například: "Dovolenou si naplánuji a zarezervuji příští čtvrtek v 16:00." Vytyčit si konkrétní cíle je jedna z nejlepších cest ke změně.

Těmito metodami se můžete syndromu vyhoření úspěšně vyhýbat. Pokud však chcete být ještě zodpovědnější, najděte si pro ně parťáka. Svěřte se mu, co na sobě chcete zlepšit, a popište mu vaše konkrétní cíle. Váš parťák vás pak k těmto cílům bude tlačit a bude kontrolovat, zda je dodržujete. Jeho podpora vám také usnadní vaši cestu k vnitřní pohodě.