Jak správně investovat do altcoinů?

15.04.2020

Kéž bych nakoupil Bitcoin na dvaceti dolarech. Tuhle větu si říká každý, kdo se déle zabývá kryptem. Stroj času neexistuje. Chytit jiné příležitosti (altcoiny) v začátcích je ovšem stále možné. Jak odhalit smysluplný projekt?

99 % altcoinů skončí v propasti zapomnění

Pokud uvažujete o tom, že nakoupíte tzv. altcoiny, tak si musíte dát v první řadě obrovský pozor. Mezi altcoiny se řadí vše, co není Bitcoin a dá se to považovat za kryptoměnu. A pokud se je chystáte nakoupit, tak vás čeká velmi těžké rozhodování.

Nákup altů s sebou totiž nese enormní riziko. Nikdo totiž neví, který z nich uspěje. A není to jen o bezvadné technologii či týmu. Uspět může také ten, kdo prostě přijde dřív. A vzhledem k tomu, že vlastně ani není jasné, jak daleko prostor kryptoměn doopravdy je, tak dříve je velmi relativní pojem.

A to mluvíme o smysluplných projektech. Investor bez větších zkušeností totiž ani nemá šanci poznat, co je vlastně dobrý a co špatný projekt. A těch špatných je prostor kryptoměn úplně přeplněný. Pokud se tedy chcete svést na nové vlně kryptoměn, tak zde je několik rad, jak to udělat s minimálním rizikem a v pohodovém tempu.

Neinvestuj to, co nemůžeš...

První rada je vždy stejná. Pokud jdete do ultra rizikového prostoru, tak prostě není radno investovat to, co nemůžete ztratit. Pokud to uděláte, tak riskujete tak strašně, že rozhodnutí o investici samo o sobě je v podstatě prohrou. U altcoinů to platí trojnásob.

Máte připravené peníze a chcete nakoupit altcoiny? Pak by postup měl být následující. Pokud věříte, že rozumíte prostoru kryptoměn, tak pro vás další řádky neplatí. Pokud si ale nejste jisti v kramflecích, tak si dejte načas. I kdyby vám trochu ujel vlak, nic se neděje. Stále je tak brzy, že nemusíte spěchat. O fascinujícím prostoru kryptoměn je příjemné se učit a pozorný žák tak najde mnoho příležitostí. Rok budete stát u postranní čáry? To vůbec nevadí. Je to lepší, než investovat do nesmyslných projektů na základě loga nebo toho, co náhodný člověk povídal v bitcoinové skupině.

Základní kroky

Takže jak začít? Primárně je potřeba pochopit, co jsou to kryptoměny. Kde je jejich síla a kde jsou jejich slabiny jako např. škálování či nedostatečná decentralizace. Pak se člověk může opřít do vlastního výzkumu. A pokud na to nemá, tak je důležité najít si někoho, kdo kryptoměnám rozumí, a pořád dokola se ptát, proč má daná kryptoměna nějakou, ideálně trvalou hodnotu.

Vysvětlím na příkladu nejbezpečnějšího altcoinu. Ethereum je relativně bezpečná příležitost díky tomu, že je prokazatelně decentralizované, na chodu sítě se podílí dostatek uživatelů, a hlavně je síť pro své vlastnosti často využívána. Od smart kontraktů po tvorbu ICOs až k tokenizaci majetků. To vše se na ETH používá, a tak je jasné, že síť má hodnotu. Brzy čeká ETH přechod na verzi 2.0, na které pracují široké týmy špičkových specialistů. Může Ethereum zmizet? Jistě že ano! Je to pravděpodobné? V momentální chvíli ne.

Podle čeho hledat altcoiny?

Pokud se do hledání a vybírání altcoinů pustíte, tak je důležité mít na paměti několik věcí. První pravidlo je, že chodit all-in do jakéhokoliv projektu je prohra a vždy je nutné pamatovat na obrovské riziko. Diverzifikace je tak velmi důležitou součástí investování do kryptoměn. Na co by se měl lovec kryptopokladů zaměřit?

  • Smysluplná decentralizace a bezpečnost sítě
  • Zda má projekt nějaký účel a jestli tento účel dává smysl
  • Zda dokáže daný projekt vyřešit reálné problémy
  • Kdo je konkurencí projektu a jestli na tom konkurence není daleko lépe
  • Zda je projekt aktivní - Github pro programátory, aktivní sociální sítě, velikost komunity, spolupráce s existujícími organizacemi
  • Kvalita týmu

Čím níže v tržní kapitalizaci budete pátrat, tím větší riziko vás čeká a tím těžší bude rozhodnout, jestli je daný projekt smysluplný nebo ne. Investice do altcoinů jsou složitou hrou, kde o vítězství rozhodne mnoho faktorů. Investor tak musí být nejen důsledný, ale zároveň má věnovat dostatek času svému vlastnímu průzkumu. Pokud tento krok opomine, tak se stává gamblerem.