Jak velký je nárůst hypotečních splátek po refinancování?

23.12.2022

Hypoteční trh letos klesl oproti loňsku na 18 procent objemu poskytnutých hypoték. Propad zájmu o hypotéky dostihuje už i finanční poradce. Aktuálně se vyřídí o 70 procent hypoték méně než loni.

Lidé, kteří si dnes sjednávají hypotéku, se dělí do dvou skupin. První skupina jsou klienti, kterým letos nebo příští rok končí fixace úrokové sazby. Druhou skupinou jsou bonitnější klienti, kteří řeší svoji osobní bytovou potřebu. Zejména ti, kteří hypotéku refinancují, jsou nemile překvapení navýšením měsíční hypoteční splátky.

Úrokové sazby se aktuálně pohybují od 5,49 procenta dle výše úvěru, splatnosti a LTV. Skok je pro některé samozřejmě razantní. Před pěti lety byly sazby okolo dvou procent. Nyní jsou třikrát vyšší.

Například při hypotéce ve výši 3 miliony korun a 30leté splatnosti jde o rozdíl v měsíční hypoteční splátce zhruba 7000 korun.

Což není málo. Když se k tomu přičtou zvýšené náklady na energie, může to činit mnoho domácnostem existenční problémy.

Řešení je delší splácení

Zdražení hypoték v praxi vede téměř vždy k maximální splatnosti úvěru z důvodu snížení měsíční splátky. A to i v případě, kdy klient bonitně vychází na kratší splatnost.

Raději klientovi doporučíme, aby volné prostředky odkládal a tvořil si tak rezervy pro případ nenadálých událostí a možnosti v budoucnu splatit hypotéku dříve. Jde o princip chytré hypotéky. 

Na otázku, zda doporučuji zájemcům o hypotéku počkat na příznivější dobu, odpovídám, že v tomto případě jde vždy o individuální potřeby klienta.

Vždy záleží na pořizované nemovitosti, bonitě klienta a poměru vlastních prostředků oproti hypotéce s tím, že se osobně domnívám, že k poklesu úrokových sazeb dojde až v roce 2024.

Potvrzuji i to, že na realitním trhu dochází k poklesu cen. Což platí zejména u starších bytů a rodinných domů, kde hraje roli potřeba rekonstrukce či zvýšené náklady na energie.

Byty na spekulaci téměř nesjednáváme

Podle finančního poradce ustal zájem i o investiční byty na hypotéku. S klienty, kteří by chtěli kupovat nemovitosti na investice, se teď de facto nesetkávám. Zároveň ale nepřicházejí ani lidé, kteří si v minulosti na hypotéku pořídili investiční byt a chtějí ho prodat.

Prozatím se s těmito případy nesetkávám. A to i z důvodu, že tyto nemovitosti si klienti pořizovali za účelem pronajímání. Z důvodu snížené poptávky po hypotékách začal růst zájem o nájemní bydlení a tím rostou ceny nájmu.

Vyplatí za současné situace pořízení investičního bytu na hypotéku? Je to velmi individuální a vždy záleží, kolik procent z investičního záměru tvoří vlastní zdroje a kolik hypotéka. I po zvýšení cen nájmů může nastat situace, kdy výše nájmu nepokryje ani splátku hypotéky. Vždy záleží na záměru a myšlenkách klienta a důvodu k nákupu investiční nemovitosti.