Jak vést zajímavější rozhovor?

19.01.2020

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak začínáme konverzaci? Ať už s někým cizím, nebo naopak s kolegou, kamarádem, členem rodiny?

"Ahoj, jak se máš?"

"Ale jo, jde to."

Právě tuhle zavedenou otázku v sobě máme zautomatizovanou. A automaticky i odpovídáme - naše odpověď se liší jen v závislosti na tom, jak je nám daná osoba, se kterou se bavíme, blízká a sympatická.

Ať tak či onak, odpovědi to bývají nicneříkající. Konverzace s nimi většinou končí dřív, než začala, a my potřebujete najít další téma a chytnout se ho. Jak se téhle pasti vyhnout a absolvovat naopak zajímavější a hlubší rozhovory?

Pokud se ocitnete v roli tázaného a někdo vám tuto otázku položí, zkuste na ni odpovědět následující větou: Mám se tak, jak si zasloužím.

Tím tazatele překvapíte a donutíte ho nad vaší reakcí přemýšlet a chtít se o vás dozvědět více. "Co to tedy znamená? Co si teď aktuálně zasloužíš?" A vida, konverzace může plynout dál!

Pokud se chopíte iniciativy a začnete konverzaci jako první, zkuste namísto obligátního "Jak se máš?" tyto inspirativnější varianty:

  • Co ti dneska udělalo radost?
  • Co zajímavého se ti dnes/tento týden stalo?
  • Co tě dnes překvapilo?
  • Co tě v poslední době rozčílilo/naštvalo?
  • Je něco, co ti teď nedá spát?
  • Zkusil/a jsi teď něco nového? Máš ve svém životě nějakou výzvu?

Klidně si pomocné věty zapište do telefonu nebo svého diáře, ať je máte po ruce. Zkuste se na ně každý den, třeba u snídaně, podívat a připomenout si je. Právě tak si je lépe zapamatujete a zahrnete je do svého rozhovorového repertoáru.

A až příště navážete s někým konverzaci, budete připraveni a dozvíte se o vašem společníkovi další zajímavé informace. Rozhovorům zdar!