Jak získat druhou hypotéku?

13.12.2019

Zařídili jste si hypotéku a v pohodě zvládáte splátky, řešení bylo pro vás výhodné, tudíž jste začali uvažovat o tom, že byste se odhodlali i k dalšímu závazku stejného typu? V některých situacích se druhá hypotéka jeví jako skutečně optimální řešení, lze ji realizovat a není nedostupná. Shromáždili jste pro vás na toto téma některé důležité informace.

MÁ PRO VÁS DRUHÁ HYPOTÉKA SMYSL A VYPLATÍ SE?

Pořídit si druhý hypoteční úvěr je samozřejmě značná zátěž a nelze to doporučit každému. Měli byste před podniknutím prvních závažných kroků k jejímu získání skutečně pečlivě zvážit, zda se jedná o to nejvhodnější řešení. To znamená v první řadě brát v úvahu své finanční rezervy a uvažovat o tom, co vám druhá hypotéka umožní i co vás tenhle krok bude stát. Výhodné to může být bezesporu například v situaci, kdy prostřednictvím prvního hypotečního úvěru uhradíte cenu pozemku pro výstavbu nemovitosti a její anuitu (pravidelné splátky) začnete splácet hned po podpisu kupní smlouvy. Následně si vyřídíte druhou hypotéku na výstavbu domu s tím, že její splácení bude zahájeno okamžitě po kolaudaci.

MOŽNOST PRO ODLOŽENÍ VÝSTAVBY NA ZAKOUPENÉM POZEMKU

Pokud se pro variantu odděleného financování koupě pozemku a stavby samotné, je právě druhá hypotéka jednou z možností, které se jeví jako vhodné a rozumné řešení. V úvahu ale musíte rozhodně brát to, že tato varianta má samozřejmě nejen své přednosti, ale i konkrétní specifikace a nese s sebou také určitá rizika. Velmi atraktivní výhodou je skutečnost, že termín zahájení i ukončení výstavby nemovitosti lze u některých tuzemských bank odložit na neurčito. Samozřejmě je to však možné pouze v případě, že banka bude s tímto řešením souhlasit a sjedná s vámi konkrétní podmínky včetně detailů.

NA DRUHÉ HYPOTÉCE MŮŽETE I UŠETŘIT

V případě, že jste se rozhodli pro dvě hypotéky, mnohdy nemusíte znovu u té druhé platit znovu poplatky (například za vedení účtu). Nelze ale vyloučit, že po vás banka bude vyžadovat aktuální znalecký odhad za pozemek a za nemovitost. Tomuto navýšení výdajů je ovšem možné se při dodržení správného postupu vyhnout. Jde o to, že již při koupi pozemku si můžete rovnou vyřídit i hypotéku nebo překlenovací úvěr i na plánovanou výstavbu domu. Je to samozřejmě proveditelné pouze v tom případě, že oba úvěry si vyřizujete u stejné bankovní společnosti.

KOMBINACE NOVÉ A JEŠTĚ NESPLACENÉ HYPOTÉKY

V životě se občas vyskytnou nejrůznější situace, na které člověk prostě a jednoduše nebývá připraven a přesto je musí řešit. Pokud dojde například k tomu, že jste si hypotéku vyřídili spolu s partnerkou (nebo partnerem) a vztah vzal zasvé, potom nezbývá, než toho druhého z nemovitosti vyplatit. Další variantou může být situace, kdy z nejrůznějších důvodů dojde k tomu, že se musíte přestěhovat do jiného regionu a stávající nemovitost tudíž chcete prodat s tím, že si následně vezmete novou hypotéku a koupi bytu nebo výstavbu domu v nové lokalitě. Ovšem může se stát i to, že se do stejné situace dostanete jako rodič, který splácí svoji původní hypotéku a přitom se rozhodnete pro koupi další nemovitosti s využitím hypotečního úvěru například pro své již dospívající děti. Druhá hypotéka v takové situaci není nemožná, ovšem nebude to nijak jednoduché. Rozhodující bývá z pohledu banky v první řadě váš příjem a také takzvaná "bonita žadatele" - tedy jakési ohodnocení toho, nakolik vás banka považuje za schopné bezproblémového splácení. V posuzování hraje samozřejmě velkou roli i to, o jak velkou částku se jedná, jaká je vaše finanční situace a movité i nemovité zajištění.

ČEHO SE VYVAROVAT?

  • Všeobecně se jako nevýhodné řešení jeví různě nastavenou dobu fixace, především pro případ eventuálního refinancování. Následné sladění fixace po přidání další hypotéky už by totiž později bylo prakticky neproveditelné.
  • Pokud řešíte prodej nemovitosti nebo výše zmíněné vyplacení partnera, měli byste vždy ukončit (nebo převést) hypotéku až po skončení fixační doby, čímž se vyhnete zbytečným nákladům, k nimž by došlo v případě předčasného splacení.

PODMÍNKY PRO ZÍSKÁNÍ DRUHÉ HYPOTÉKY

V zásadě jsou nastavené podmínky pro sjednání dvou hypoték shodné s těmi, které platí pro jednu hypotéku. To znamená, že velmi důležitá je bonita žadatele a jeho finanční minulost, která nesmí být problematická. Vyplatí se využít pomoci finančního poradce, nebo služeb jiného fundovaného odborníka, který je s problematikou hypoték dokonale obeznámen.