Jak získat hypotéku na nemovitost v zahraničí?

08.10.2021

Pořídit si vlastní chatu v Alpách nebo třeba apartmán v Chorvatsku. O něčem podobném sní alespoň občas skoro každý, kdo někdy vyrazil na dovolenou do zahraničí. Splnit si podobný sen přitom není tak složité, jak se na první pohled zdá. 

Užít si pohodovou lyžovačku kdykoliv chcete, aniž byste museli řešit hotel či pronájem chaty. Vychutnat si důchod v malém apartmánu u moře. Anebo například vydělat nákupem a následným pronájmem bytu v některé světové metropoli.

Důvodů k nákupu nemovitosti v zahraničí je zkrátka celá řada.

Spousta lidí se ale podobného nápadu rychle vzdává. Jednoduše proto, že získat nemovitost v cizí zemi se jim zdá nereálné.

Jenže to už dávno není pravda. Koupit si dům či byt v jiné zemi je skoro stejně jednoduché jako nákup nemovitosti v tuzemsku.

3 typy hypotéky na nemovitost v zahraničí

Jak ale nemovitost v cizině získat? Ideální je mít dostatek vlastních peněz a koupit si vysněný byt, dům nebo třeba chalupu ze svých úspor.

V praxi si to ale může dovolit jen málokdo. Proto existuje ještě jedno řešení: hypotéka na nemovitost v zahraničí. Díky ní si půjčíte od banky, které pak vše postupně splácíte.

Peníze na splátky navíc můžete získat třeba tím, že zahraniční byt či chalupu pronajímáte. A nemusíte kvůli tomu ani nikam jezdit - existuje spousta služeb, které za vás zařídí všechny potřebné úkony.

A jak vlastně hypotéka na nemovitost v zahraničí funguje? Na výběr máte 3 varianty:

- hypotéku požádáte přímo v zahraničí.

- U české banky požádáte o takzvanou americkou hypotéku.

- Využijete klasickou hypotéku u některého z českých poskytovatelů.

Hypotéka v zahraničí

První možností je požádat o hypotéku přímo v zemi, kde si chcete byt či dům pořídit. Vše tak vyřešíte "na jednom místě". A navíc můžete ručit nemovitostí, kterou si kupujete.

Samozřejmě musíte splnit klasické podmínky pro získání hypotéky, jako je bonita či minimální věk žadatele. Zpravidla bývají podobné jako v České republice.

Zároveň ale platí, že v různých zemích jsou s hypotečními úvěry spojené různé další podmínky a poplatky.

Může se tak stát, že vám banka půjčí nanejvýš 70 % z hodnoty nemovitosti. Jednoduše proto, že v daném státě nemáte bydliště.

Někde je pro získání hypotéky potřeba také prokázat bankovní historii v dané zemi. A počítejte i s tím, že jednotlivé státy mají jinou daň za pořízení nemovitosti.

To vše si musíte předem nastudovat. Jinak můžete být dost nemile zaskočeni. A zaplatit za hypotéku víc, než čekáte.

Výhody a nevýhody

+ můžete ručit kupovanou nemovitostí

- musíte zjistit, jaké poplatky a podmínky jsou spojené s hypotékou v dané zemi

- v některých státech musíte prokázat bankovní historii

- výše hypotéky v poměru k zástavě (LTV) může být poměrně nízká

Americká hypotéka u České banky

Řešením může být také neúčelová neboli americká hypotéka, kterou nabízí řada bank na českém trhu. Od běžného hypotečního úvěru se liší tím, že ji můžete využít na cokoliv. Banku totiž účel nezajímá.

A protože ručíte nemovitostí, získáte podstatně nižší úrok než u spotřebitelských úvěrů.

Nic tak nebrání tomu, využít americkou hypotéku na nákup horské chaty v Alpách nebo přímořského apartmánu.

Pamatujte ale, že zpravidla můžete ručit jen nemovitostí v České republice. Výše půjčky navíc bývá o něco nižší než u běžné hypotéky. Naopak úroky jsou oproti o ní o trochu větší.

Výhody a nevýhody

+ je jen na vás, jak hypotéku využijete

+ nabízí ji většina bank na českém trhu

- můžete ručit jen nemovitostí v České republice

- maximální LTV se pohybuje okolo 70 %

- úroky jsou vyšší než u účelové hypotéky

- maximální doba splácení bývá kratší než u běžné hypotéky, tím pádem roste výše splátek

Klasická hypotéka v České republice

Hypotéka na nemovitost v zahraničí může vypadat také úplně stejně jako běžný hypoteční úvěr, který získáte na dům či byt v České republice. Tedy se stejným úrokem i podmínkami.

Stačí jen vybrat domácí banku, která takovou půjčku poskytuje.

A v tom je právě háček. Zdaleka ne každý poskytovatel hypotéku na nemovitost v zahraničí nabízí. Je proto potřeba dobře hledat a vybírat.

Stejně jako u americké hypotéky musíte počítat s tím, že budete ručit nemovitostí v České republice. Většinou ale není nutné, abyste byli jejím majitelem. Stačí, když od něj máte ověřený souhlas.

Hypotéku na nemovitost v zahraničí navíc zpravidla získáte jen u staveb, které už stojí nebo jsou ve výstavbě. Pokud tedy náhodou plánujete postavit zbrusu nový dům či chalupu, klasický hypoteční úvěr od českého poskytovatele vám nepomůže.

Přesto tato varianta bývá nejvýhodnější. Podmínky jsou totiž jasné a srozumitelné a nemusíte se bát, že doplatíte na neznalost cizích zákonů a nařízení.

Kromě toho dostanete dobrý úrok, vyšší půjčku a delší dobu splácení. Lépe si tak přizpůsobíte výši splátek. Stačí jen mít dostatečnou bonitu a splnit ostatní obvyklé podmínky pro získání půjčky na bydlení.

Výhody a nevýhody

+ maximální možná půjčka je vyšší než u předchozích variant

+ nižší úrok než u americké hypotéky

+ doba splácení je obvykle až 30 let

+ podmínky jsou podobné jako u hypotéky na nákup nemovitosti v České republice

- můžete ručit jen nemovitostí v České republice

- nabízí ji pouze někteří poskytovatelé

Nevíte si rady? 

Nejbezpečnější a nejjednodušší je tedy zpravidla hypotéka na nemovitost v zahraničí, kterou získáte od ověřených poskytovatelů na českém trhu. Jak už jsme ale zmínili, zdaleka ne každá banka vám na nákup bytu, domu nebo apartmánu v zahraničí půjčí.

Proto si musíte dobře zmapovat jednotlivé poskytovatele a jejich nabídky. A to vám zabere spoustu hodin.

Lepší je požádat o pomoc nezávislého hypotečního poradce. Hypoteční poradce totiž ví, které banky hypotéku na nemovitost v zahraničí opravdu nabízejí a jaké mají podmínky. Snadno tak porovná jejich nabídky a doporučí vám ty nejvýhodnější.

A díky velkokapacitním slevám navíc často dokáže získat nižší úrok, než na jaký dosáhnete sami.

Výhodou také je, že služby nezávislého hypotečního poradce vás nestojí ani korunu. A přitom vám dokáží ušetřit spoustu času i peněz. Díky nim si totiž vyberete nejvýhodnější nabídku a nemusíte se bát, že půjčku zbytečně přeplatíte.

I vy si tak můžete splnit sen o alpské chatě nebo o bytě na francouzské riviéře. Bez zbytečných starostí a nečekaných výdajů.