Jak zjistit bonus a malus u povinného ručení?

13.09.2021

Jeden Vám pojištění zlevní, druhý zdraží. Řeč je o bonusu a malusu. Oba mají velký vliv na to, kolik vás bude stát povinné ručení i havarijní pojištění. A co tedy tyto dvě slova konkrétně znamenají? Jednoduše řečeno - bonus je sleva na pojištění, malus je naopak přirážka k němu.

Cenu ovlivňuje počet nehod i doba pojištění

Na bonus má vliv řada faktorů a každá pojišťovna ho vypočítává jinak. Obecně se dá ale říct, že ho ovlivňuje:

  • doba, jak dlouhou jste měli pojištěné auto nebo třeba motorku, není tolik důležité to, jak dlouho máte řidičák,
  • počet dopravních nehod, které jste v poslední době zavinili.

Pokud jste si tedy koupili první auto, které budete chtít pojistit, váš bonus bude 0 %. A když si budete porovnávat cenu, kterou platíte za pojištění, například s vašimi rodiči, kteří mají auto už mnoho let, tak rozdíl může být opravdu velký.

Pojišťovny totiž za určitý počet let, kdy jste platili pojištění a neměli nehodu, dávají bonus i přes 50 %.

Bonus u povinného ručení zjistíte do minuty

Pojišťovny vaši historii standardně zjišťují z databáze České kanceláře pojistitelů. Jaký je váš bonus zjistíte jednoduše, když si na internetu začnete sjednávat autopojištění. Stačí zadat SPZ a rodné číslo a při načtení všech údajů znáte váš bonus do minuty. 

Záleží na bonusu toho, kdo sjednal pojištění

Může se také stát, že pojišťujete auto někoho jiného, například manželky nebo manžela. Je důležité si uvědomit, že na cenu pojištění má vliv bonus toho, kdo pojištění sjednává.

A bonus stejného člověka ovlivní i případná zaviněná nehoda. A je jedno, jestli auto v té době řídil někdo jiný.

Co je to malus?

Někdy se také může stát, že se v procentech dostanete i do minusu. A cena pojištění se vám tedy zvýší.

Při každé zaviněné nehodě se vám totiž bonus o něco sníží. Pojišťovny bývají velmi přísné například u nehod, které řidiči zaviní v opilosti nebo pod vlivem drog. V tomto případě se jim bonus snižuje velmi výrazně.

Kdy je možné bonus u povinného ručení převést?

Dříve bylo u některých pojišťoven možné převádět bonus mezi rodinnými příslušníky. To však pojišťovny postupně zrušily. Stejně tak pojišťovny zpravidla neumožňují ani převod bonusu mezi kategoriemi vozidel, tedy například z motorky na auto.