Jaká je nejčastější provize realitní kanceláři a co za ni očekávat?

17.05.2019

Nejožehavější téma v realitní branži? Provize. Řeší ji klienti, řeší ji makléři. Pojďme si jednou provždy udělat jasno v tom, co by měla pokrývat. Stojím si za tím, že výměnou za 3 až 5 % z prodejní ceny (což je obvyklá výše provize) byste jako prodávající měli dostat víc než jen splněný to-do list nezbytných kroků.

Home staging, focení, inzerát, marketing, prohlídky, jednání se zájemci, administrativa, právní servis - úkony, které nesmí chybět v postupu spolehlivého realitního makléře. Kdo něco z tohoto základu nedělá či odbývá, ten si vaši důvěru většinou nezaslouží. Ale o to v tomto článku nejde, posuňme se dál. Nahlédněme až za tuto samozřejmost. Přiblížím vám další a málo viditelné "rozměry" práce, za kterou obdržím odměnu.

Podpora na všech (nejen prodejních) frontách

Poskytování realitních služeb tedy chápu jako soubor mnoha činností, kroků a postojů. Pro lepší představu je uvádím v následující grafice.

Vytváří celek, který můžeme pojmenovat takto: kruh spokojenosti klienta. Ta je alfou a omegou mé práce, proto se v RE/MAXu například nebráníme ani vzájemné spolupráci, kterou jinde odmítají.

Snad ani nemusím připomínat, že pokud některý z dílků chybí, není to ono. Neúplnost není 100 %. V restauraci velikostně ošizený koláč také nezanechá nejlepší dojmy, i kdyby chutnal božsky... Ano, pochutnáte si, ale protože v jednom aspektu nesplnilo jídlo očekávání, bude to ve vás "hlodat".

A tak tvrdím, že provize znamená mnohem víc, než je o ní všeobecně známo. Celá transakce trvá týdny nebo měsíce, zabere spoustu času a energie. Navíc se mohou objevit potíže, nenadálé změny - a já jako makléř, co vás zastupuje, jsem pomyslný "štít", přes který k vám to špatné či stresující nepronikne. A tohle nevnímám jako klišé či prázdnou frázi.

Vy si mě najímáte, abych vás zbavil starostí. A ty se při prodeji nemusejí týkat jen obchodu jako takového. Na obou stranách přeci jen vždy stojí lidé se svými názory, emocemi a pocity, proto považuji lidskost za přirozenou součást i navenek "chladného" realitního světa.

Záruka klidu, ať se stane cokoliv

Dalo by se tedy říci, že provizí si kupujete klid. Resp. mělo by to tak být. Špičkový makléř je připravený a ochotný řešit vše. Umí si poradit. Nedá ruce pryč od komplikací, co čas od času v některých případech nastanou (ale vás se vůbec nedotknou). Kupujete si člověka, který bude nějakou dobu součástí širšího kruhu vaši rodiny.

Profesionál nepočítá jen s hladkým průběhem, cítí se jako "ryba ve vodě" v jakékoliv obchodní situaci. Příjemné i nepříjemné. A je jedno, zda je pátek či neděle večer nebo padá únavou.

Kupujete si člověka, který je ochotný řešit problémy, které při náročném procesu prodeje nemovitosti můžou nastat a které velmi pravděpodobně nastanou. Někoho, kdo se na ně zkrátka "nevykašle", až půjde do tuhého. Nenechá(m) vás na holičkách, protože i za to obdrží(m) odměnu v podobě provize.

Prodej bez provize? Nešvar, od kterého se držte dál

Možná jste se už setkali s nabídkou některých RK, které se od provize distancují. Jenže jen zdánlivě. Nakonec vás může takový postup poškodit - za nemovitost získáte třeba i mnohem méně peněz, než pokud byste z ceny ukrojili tu "hroznou" provizi...

Důvodů, proč tomu tak je, existuje několik. Čtěte 5 nejzásadnějších, abyste si mohli tento způsob prodeje pořádně promyslet.

Ani fixní poplatek nebo paušál není OK

Rádoby bezprovizní prodej ale není jediné marketingové lákadlo, na které byste si měli dát pozor. Někteří "odborníci" zacházejí ještě dál. Tváří se, že nenabízejí realitní služby a už vůbec si za ně nenechají zaplatit... Realita ale bývá trochu jiná. Pro majitele prodávané nemovitosti nevýhodná.

Jaká je má rada na závěr?

Při výběru komu svěříte k prodeji vaši nemovitost se nespoléhejte pouze na velkou značku brandu a populární jméno. Můžete použít k prověření makléře tento návod, ale dejte především na svůj pocit. Měli byste v makléři nalézt důvěru, že vyřeší případné problémy a že je vyřeší ve váš prospěch. Exkluzivní by neměla být jen vaše nemovitost, ale měli byste se tak cítit i vy.