Jaká je pravděpodobnost, že by někdo uhodl Váš SEED k hardwarové peněžence?

14.10.2020

Je skvělé, že v naší české a slovenské komunitě máme již tolik různých tvůrců obsahu o kryptoměnách! Jedním z nich je Bitcoinovej Kanál, jehož nejzajímavější videa čas od času společně na Hodlerovi sledujeme. Stojíme na stejné straně, na straně hodlerů, a tentokrát to bude o tom, jaká je pravděpodobnost, že by Vám někdo uhodl váš SEED. Držte si klobouky, bude to galaktické!

Je peněženka bezpečná?

Ano, skutečně můžete bez obav uložit své bitcoiny třeba na hardwarovou peněženku. Obavy, že by někdo uhodl váš SEED, tedy slovní ekvivalent 256bitového čísla, ze kterého se deterministicky odvozují vaše privátní klíče, jsou zbytečné. Slovní SEED se mimochodem používá proto, že se s ním snadněji pracuje a případně si jej také lépe zapamatujete, než předlouhé binární či šestnáctkové číslo.

Teoreticky by někdo mohl říct, že pokud znáte adresu, stačí vám uhodnout jedno číslo a máte přístup k něčím bitcoinům či dalším kryptoměnám, které si pak snadno můžete vybrat. V praxi je však šance, že toto číslo najdete, téměř nulová. Jak Bitcoinovej kanál názorně uvádí ve svém videu s pomocí grafiky z kanálu 3Blue1Brown, pravděpodobnost, že se vám to podaří, je přímo astronomicky malá.

Jaká je pravděpodobnost, že by někdo uhodl váš SEED?

Šance na prolomení vašeho SEEDu pomocí současných počítačů je tak malá, že je ve skutečnosti nesmírně obtížné vůbec vyjádřit, jak moc je malá. Ukážeme si to tedy na následujícím příkladu:

Řekněme, že máte 4 miliardy počítačů s několika výkonnými grafickými kartami, z nihž každý je schopen zvládnout vyzkoušet 4 miliardy možností za 1 sekundu. Takový superpočítač s výkonem 4 miliard počítačů pak musí mít přibližně každý druhý člověk na planetě, tedy 4 miliardy lidí. Dále potřebujete galaxii, kde jsou 4 miliardy planet, na kterých má na každé z nich každý druhý člověk uvedený superpočítač. Takovýchto supervýkonných galaxií potřebujete mít 4 miliardy (4 miliardy galaxií).

Nyní, kdyby tyto 4 miliardy galaxií, z nihž na každé se nachází 4 miliardy planet, přičemž na každé planetě jsou 4 miliardy lidí vlastnících superpočítač o výkonu, jako mají 4 miliardy počítačů (každý) s výkonem 4 miliardy možností za sekundu, běžely na plný výkon po dobu 4*4 miliard sekund, tedy cca 507 miliard let, což je asi 37násobek věku vesmíru, tak máte šanci 1:4 miliardám, že se trefíte.

Dávejte si tedy pozor na své SEEDy, protože pokud je ztratíte, můžete rovnou začít shánět supergalaxie!