Jaké jsou druhy investic?

12.08.2020

Našetřené peníze se vám budou hodit v každém životním období. Schovávat je do hrnečku nebo do prasátka se však moc nevyplatí - inflace vašim úsporám ubírá na reálné hodnotě. Svěřte své úspory raději bance nebo jiné instituci, která je zhodnotí. Některé typy spoření, třeba spořicí účet nebo termínovaný vklad, jsou téměř bez rizika. U jiných (dluhopisy, akcie aj.) budete muset nejdříve trochu studovat a následně přijmout možné riziko nízké nebo žádné návratnosti. Jaké jsou nejčastější způsoby spoření a co jsou jejich výhody a nevýhody?

Spořící účet

Nízké riziko, ale také nižší výnos. Tradiční varianta spoření formou spořícího účtu vám nabídne neomezené nakládání s úsporami, zároveň se však musíte smířit s nižšími úroky. Váš vklad je ovšem u společnosti chráněný pojištěním do 100 000 EUR. Hodí se zejména pro lidi, kteří potřebují mít našetřené peníze kdykoli k dispozici a kterým spíše než na výnosu záleží na bezpečí a komfortu. Třeba Spořicí účet + od Banky CREDITAS si můžete založit on-line během několika minut a za zřízení, vedení a zrušení nezaplatíte žádné poplatky. Výnos se pohybuje kolem 0,5-2 % ročně.

Termínovaný vklad

Pokud víte, že své úspory nebudete určitou dobu potřebovat, vložením na termínovaný účet z nich získáte vyšší výnos. Nevýhodou je nemožnost s penězi disponovatpo předem smluvené období (většinou v řádu let). Úroky však bývají cca o 1 % ročně vyšší než u spořících účtů.

Stavební spoření

Jeden z nejoblíbenějších českých spořících produktů zhodnotí vaše peníze úroky a státk vašim úsporám přidá ještě finanční příspěvky, díky kterým můžete získat úročení i 4,5 % ročně. Nevýhodou může být povinnost vydržet bez úspor alespoň 6 let. Stavební spoření často zakládají rodiče pro své potomky, aby jim v budoucnu ulehčili start do dospělého života.

Penzijní spoření

Jak už název napovídá, díky doplňkovému penzijnímu spoření vás čeká klidnější důchod. Výnos se pohybuje až kolem 8 % ročně podle zvolené strategie a instituce.K navyšování vašich úspor na stáří pomůže i stát, od kterého můžete získat finanční příspěvek podle výše vašich vkladů. Navíc si můžete doplňkové penzijní spoření odečíst i z daňového základu a na daních získat zpět až 3 600 Kč ročně.

Dluhopisy

Své peníze můžete půjčit společnosti, která se rozrůstá nebo potřebuje více financí pro zajištění nezbytných kroků. Úrok se u kvalitních dluhopisů pohybuje kolem 4-6 % ročně. Kromě jiného je velkým rizikem možný bankrot firmy, při kterém se vám investice nemusí vůbec vrátit. Při výběru dluhopisu musíte být tedy velmi obezřetní.

Podílové fondy

V podílovém fondu se o finance investorů stará správce. Ten vaše peníze investuje do více či méně rizikových projektů či investičních nástrojů, podle toho se také mění výnos. Pomocí fondů můžete investovat do akcií, realit, komodit, dluhopisů a peněžního trhu či tato odvětví různě kombinovat. Myslete však i na riziko recese a případné klesání hodnoty vkladů. Jedním z nejdůležitějších bodů je určení investičního horizontu a diverzifikace vašeho portfolia, snížíte tak tržní riziko.

Komodity, akcie, kryptoměny

Systém je u všech těchto typů investování podobný - levně koupit a draze prodat. Komodity (tedy drahé kovy, suroviny, ropa apod.) vám mohou pomoci zhodnotit úspory, určitě byste se do nich však neměli pouštět bez zkušeností. Základem je diverzifikované portfolio s více druhy cílových investic. Pak vás propad jedné nezruinuje. Akcie většinou vyžadují větší kapitál, investujete totiž do společností. Za vaše peníze vám firmy nabídnou podíl na zisku. Investice do kryptoměny je poměrně moderní záležitostí - například bitcoiny a jejich systém vznikly teprve v roce 2009. Během své existence zažil bitcoin vysokoprocentní nárůsty, ale i prudké propady.

Investice vám pomohou zúročit vaše peníze

Ať už si vyberete jakýkoli způsob investice, nezapomínejte, že spolu s výnosem roste i riziko. Předem si zjistěte, jaká konkrétní rizika s sebou spořící produkt nese. Zejména při investování do komodit, akcií nebo kryptoměn si určitě předem prostudujte danou problematiku.