Jaké jsou výhody a nevýhody pasivního investování?

21.04.2021

I když v nás slovo pasivní nemusí vyvolávat pozitivní dojem, pasivní investování je velmi zajímavý, jednoduchý a perspektivní investiční přístup vhodný i pro nezkušené investory. Bohužel ale jako vše má i své mouchy.

Pokud jste se s tímto pojmem dosud nesetkali nebo tápete v tom, co od této strategie vlastně očekávat, jste na správném místě. Vše se dozvíte v tomto článku. Seznámíme vás s definicí a povahou pasivního investování, jaké výhody přináší i ve kterých aspektech poněkud pokulhává. Pojďme na to.

Co je pasivní investování?

Pasivní investování je přístup, kdy se minimalizují poplatky, další náklady a zhoršení výnosnosti způsobenými častým obchodováním (nákupy a prodeji). Namísto toho se snažíme portfolio zhodnocovat postupně.

Na rozdíl od aktivních traderů (obchodníků) se zde nesnažíme profitovat z krátkodobých fluktuací a cenových výkyvů ani "nemusíme" perfektně načasovat své vstupy a výstupy na trzích. Pádnými argumenty pro pasivní investování jsou nižší poplatky a fakt, že trh z dlouhodobého pohledu roste (zhodnocuje se).

Pasivní investoři věří, že je až příliš těžké být "chytřejší než trh", a proto raději hledají takové instrumenty, které jim umožňují dlouhodobě kopírovat vývoj celého trhu či velké skupiny aktiv. To mohou být např. různá ETF nebo nákupy indexů.

Výhody pasivního investování

Nyní se podíváme na výhody, ze kterých těží pasivní investoři.

  • Široká diverzifikace

Dostatečně diverzifikované portfolio se považuje za jeden z důležitých klíčů k dlouhodobě úspěšnému investování. Indexy (které často bývají předmětem pasivního investování) jsou mnohdy navázány na stovky podkladových aktiv.

Například S&P 500 v sobě zahrnuje 500 dle tržní kapitalizace největších akciových podniků. Stačí tedy nákup jediného akciového indexu a máte svou investici rozdělenou do stovek podniků. Tímto značně snížíte riziko nákupu špatného akciového titulu.

  • Mnohem nižší nákladovost a poplatky

Indexy i ETF se obchodují s mnohem nižšími poplatky, než při aktivním obchodování. Namísto neustálého hledání výtečných podniků, časování nákupů a včasných prodejů se nakoupí celý index (koš titulů). Nejsou zde potřeba žádní manažeři (jako u klasických fondů) a nákupy jsou dlouhodobé. Tím se dá hodně ušetřit.

  • Jednoduchost šetří čas

Hledání konkrétních akciových titulů může být časově i emocionálně náročné. Kromě toho aktivní investoři podstupují mnohem větší riziko a často ani nedokáží zůstat dlouhodobě ziskoví (hlavně nováčci). Investování do etf fondů a indexů nestojí investory téměř žádný čas.

  • Můžete investovat jednorázově i pravidelně

Pokud se rozhodnete nakupovat indexy přes brokera, můžete si sami vybrat, zda zainvestujete nějakou větší částku najednou nebo raději pravidelně, např. na měsíční bázi.

Z povahy pasivního investování mohou být lepší pravidelné investice, které omezují riziko špatného načasování průměrováním cen. Případně lze oba přístupy kombinovat.

Zkušenější investoři rádi nakupují při poklesech trhu. Můžete tím svou investici zhodnocovat ještě více. Pokud tedy spatříte zajímavou příležitost, můžete vynaložit jednorázovou investici v průběhu jinak pravidelného investování.

Nevýhody a omezení pasivního investování

Každá mince má dvě strany a pasivní investování vedle řady přínosů má i své negativní aspekty. Pro úplnou objektivitu je nutné podívat se i na související nevýhody.

  • Omezený potenciál

S indexy asi nikdy nezažijete růst o stovky procent ročně, jak se tu a tam podaří samostatným akciím. Růst bude stabilnější, což znamená menší výkyvy nahoru ale i dolů.

Pasivní investování z vás neudělá milionáře, pokud ani teď nemáte na chleba. Avšak jestliže budete investovat pravidelně po několik let, můžete své úspory do budoucna zajímavě zhodnotit.

  • Nemůžete nic ovlivnit

Je to jako jízda autobusem. Můžete nastoupit a vystoupit, ale nemůžete ovlivnit, kudy pojedete. Je na vás, abyste si vybrali správný spoj.

Pokud si zakoupíte nějaký index, nemůžete říct, že byste některé akcie chtěli přikoupit a jiné zase prodat. Je to obdobná situace, jako kdybyste investovali do nějakého fondu.

  • Krátkodobé propady vás mohou rozhodit

Už jsme uvedli, že vývoj trhu je z dlouhodobého hlediska růstový. Jenže krátkodobě nikoliv a s tím souvisí i jistá nevýhoda. Jakmile se sníží hodnota aktiva, na který je index či ETF navázáno, sníží se i hodnota vaší investice.

  • Nižší návratnost pasivních fondů

Pasivně řízené indexové fondy jsou navrženy tak, aby co nejpřesněji kopírovaly vývoj nějakého instrumentu. Jejich manažeři mají poněkud svázané ruce, přestože například očekávají propad, nemohou nic moc udělat. Navíc jejich klienti platí určité poplatky.

Z těchto důvodů je jejich návratnost mírně horší než samotné indexy. Pro mírně pokročilejší investory může být výnosnější nakupovat si indexy sami přes brokery.

Srovnání s aktivním investováním (tradingem)

Abyste si mohli udělat úplný obrázek o výhodách i negativech pasivního investování, ukážeme vám ještě stručné charakteristiky aktivního investování.

  • Výhody aktivního investování

  • Flexibilita

Aktivní investoři nejsou omezování daným indexem, ale mohou se libovolně zbavit nepříznivých akcií a nakupovat ty nejperspektivnější. Tím je i zvýšen potenciál zhodnocení investice.

  • Hedgování (zabezpečování či ochrana)

Je investiční technika pro snižování rizika při nepříznivém vývoji ceny. Jedná se o například shortování akcií. Cílem není generovat zisk, ale omezovat ztrátu. To pasivní přístupy příliš neumožňují.

  • Daňová flexibilita

Úpravami svých obchodů mohou optimalizovat zdanění (v mezích zákona) a zvýšit zhodnocení.

  • Nevýhody aktivního investování

  • Nákladovost

Poplatky a náklady jsou vyšší kvůli aktivního nakupování a prodávání a platům manažerů (v případě fondů) nebo času samotného investora (který musí výběru aktiv věnovat).

  • Vyšší riziko

Nakupování akcií s velkým potenciálem je skvělé, ale jen pokud je predikce správná. Aktivní investování může souviset (a většinou souvisí) s podstupováním vyššího rizika.

  • Nepříznivá statistika

Může to být nepopulární myšlenka, ale pravda je, že naprostá většina aktivně spravovaných fondů nedokáže porazit ani indexy, tedy není výnosnější než trh samotný (včetně pasivních investic). Dle Lynalden.com dokázalo pouhých 15,77 % fondů porazit index S&P 500.

Pro demonstraci se podívejte na graf níže. Můžete zde vidět průměrnou roční návratnost různých instrumentů za 20 let. Oranžovou vidíte průměrného investora, zeleně index S&P 500 a světle modře strategii 60/40 (tj. 60 % akcií a 40 % dluhopisů). Nejlépe si vedly REIT (realitní investiční fondy) a zlato.