Jaké jsou výhody samoty, na které zapomínáme?

12.07.2020

Jedna legenda vypráví, že když Bůh stvořil člověka, řekl: "Potřebuji před ním něco důležitého ukrýt. Potřebuji, aby to nenašel dřív, než bude připraven tomu porozumět." Nebeský anděl zvolal: "Dej to mně, odnesu to na Měsíc. Ten je dost daleko od planety Země." Bůh se ohradil: "Ne. Člověk tam jednou vyletí a najde to." Nabídl se Mořský anděl: "Tak to dej mně. Položím to na dno oceánů." Bůh to opět zamítl: "I tam člověk jednou pronikne - do hlubin moří. Našel by to." Nakonec se ozval Anděl strážný: "Jestliže to správné místo není na nebi ani na Zemi, tak to dej mně. Vložím to do samotného nitra člověka." Bůh se usmál: "To je ono! Jedině tam to člověk najde, až bude opravdu připraven." Všichni andělé se zvědavě zeptali: "A co tam vlastně ukryješ?" Bůh odvětil: "Lásku. Poznání, že si zaslouží být milován."

Sám se sebou, sám sebou

Ocitnout se sám.

Jestliže to nebylo naše přání, míváme úzkostný pocit. Nepatřičný. Připadáme si neúplní, nedostateční, nechtění. A ten pocit je prastarý, letitý. Mívali ho už naši prapředci, kterým se takto sevřel žaludek pokaždé, když byli vyhnáni od společného ohně. Najednou se ocitli stranou všech, stranou "kruhu", bez ochrany, přátel, uprostřed divočiny. Náhle tak ohrožení!

Tento pocit naučil člověka spolupracovat. Zjistil, že když je obklopen lidmi, kteří uvažují stejně, dokáže víc než sám. Může v noci spát a druzí hlídají oheň, ba hlídají i jeho.

Když jsme sami proti své vůli, špatně se nám spí. Obáváme se o svou existenci, budoucnost, jsme negativně zacyklení, neboť víme, že přítomnost vytváří budoucnost. Co je teď, může být navždy.

Napsal jsem šest knih o vztazích - partnerských, rodinných, přátelských i pracovních. Má základní kniha 250 zákonů lásky (250 Laws of Love) se stala bestsellerem nejen v Česku a na Slovensku, ale i v USA, Velké Británii, Itálii a Španělsku, největší prodejce knih na světě Amazon mi přidělil status Amazon Best-Selling Author. Já však jen u psaní nezůstávám. Rád s lidmi mluvím. Rád s nimi konzultuji jejich vztahové problémy.

Často se ptáte:

  • Copak se sami můžeme cítit dobře?
  • Copak se ten pocit prázdnoty dá vyplnit optimismem a pozitivním vnímáním?
  • Jak se můžeme sami se sebou cítit v dobré společnosti?

Vzpomeňme na tu legendu. Na lásku, kterou můžeme objevit sami v sobě. Samota totiž má mnoho předností. I ona je jako mince - má dvě strany, rubovou a lícovou. A jen proto, že v negativním rozpoložení soustředíme pohled pouze na tu rubovou, neznamená to, že neexistuje lícová. Někdy stačí jen tu minci pootočit, ba obrátit, podívat se na ni z jiné strany. I na samotu.

Pak můžeme zjistit, že i když postrádáme člověka, kterého bychom mohli milovat nebo jím byli milováni, jeden kandidát je pořád nablízku. A stojí za lásku. Hádejte, kdo?

Aby se Vám dařilo podívat se na chvíle samoty jiným než jen negativním pohledem, pojďme spolu sčítat, vedle nevýhod, také přednosti samoty. 

1. výhoda: Máme čas na mentální očistu

Jste jen sami? Pak můžete na sobě začít pracovat tak, jak jste si vždy přáli.

Prvnímu kroku se říká mentální restart. Můžete se po něm cítit svěží a plni energie. Jak?

Využijme svůj vlastní čas k vnitřní inventuře a úklidu. Zbavme se zbytečného balastu a nánosů, které nosíme v hlavě. Přehodnoťme všechny sebepoškozující pokyny (viz vydání Jak vypnout sabotéry v hlavě). Všechny špatné myšlenkové vzorce z minulosti se uvolní a nahradí se novou pozitivní silou.

Identifikujme, kdo nebo co v nás vyvolává negativní pocity, kdo nebo co nás omezuje. Všechny křivdy, smutky a ostatní negativní pocity, odhoďme do pomyslného kyblíku.

Že nevíte, jak se to dělá? Napřed je třeba je objevit, malinko se v nich pošťourat a vyrýpat je ven, což s sebou nese bolest. Znovu si je odžít emočně sice znamená prožít si tu bolest, ale také ji pláčem odplavit pryč. Jen tak můžeme udělat za špatným tlustou čáru a začít s pozitivními afirmacemi a plni energie se vrhnout do plánů.

Začít myslet pozitivně přes všechny bolesti, jež jsme museli strpět a zpracovat, je pouhým startem, náplastí fungující jen krátkodobě. Negace se možná po určité době vrátí v ještě intenzivnější podobě. Každá rána, aby se zahojila a nezanítila, se totiž musí vyčistit, a to chce čas. Přestůjme tuhle fázi. Vyplatí se to. Z dlouhodobého hlediska se nám krásně uleví, staré rány se budou moci zahojit a uvidíme vše čistěji, jasněji a objevíme nové možnosti.

K tomu je samota ideální, protože nemáme žádnou hloupou berličku s odkladným účinkem. Žádnou výmluvu. S mentálním úklidem je to jako s úklidem domu či bytu - předchází tomu chaos a zmatek. Výsledek je ale brilantní, máme všechno srovnáno a špína je pryč.

Proto je mentální očista tak důležitá, než se vrhneme do něčeho nového. Život s ní dostane nový lesk. Pro někoho tato metoda není lehká, ale když ji zvládne, získá sílu se posunout v životě dál, a naopak využít období samoty pro svůj růst.

Hlavně nezapomeňme, že problém většinou nevyřešíme na úrovni, kde vznikl. Potřebujeme nadhled, odstup, časovou prodlevu. Také nový vztah začínejme až s čistou a svěží hlavou.

2. výhoda: Můžeme se hýčkat; umíme to lépe než kdokoli jiný

Buď se můžeme litovat, truchlit a překotně věnovat intenzivní energii co nejrychlejšímu hledání partnera, což bezprostředně po rozchodu nebo zradě není nejmoudřejší. Musíme uzavřít minulost, nevyrábět další převozníky. Lepší variantou je tedy zaměřit se na sebe. Tedy věnovat tutéž intenzivní energii sobě.

Čím více budeme přemýšlet nad tím, že jsme sami, tím déle můžeme zůstat sami. Těmito myšlenkami totiž připravujeme úrodnou půdu pro sebelítost, sebevýčitky, úzkost a strach. Jen v nás podporují negativní pocity a výmyky nálad. Raději využijme nabídnuté volnosti k tomu, abychom si například konečně zašli na masáž, poseděli s přáteli. Začněme se vůbec hýčkat a rozmazlovat. V klidu přemýšlejme, co by nám udělalo radost, co na sobě chceme změnit a kam se posunout. Intenzivně vnímejme emoce a příjemný pocit, který prožíváme. Je to výborná metoda, která uloží do podvědomí pozitivní pocit.

Uvědomme si, že samota je stav dočasný. Jestliže jsme provztahoví, máme srdce na dlani a chceme budovat vztah, je pouze otázkou času, kdy se potkáme s partnerem, který zažil a cítí totéž. Věnujme tedy tento mezičas pozitivním emocím. Mysleme na to dobré, co nám samota umožňuje. Není to vždy lehké, hlava nás vrací zpátky přesvědčováním, že ve dvou se to lépe táhne a "samota je zlá", neboť naší přirozeností je k někomu patřit.

Ale i kdyby, vždy je alternativa: Potřebujete doteky? Využijte různých služeb jako masáže, kosmetika, manikúra a pedikúra. Doteky mají zázračnou moc a uzdravují, přestože nejsou momentálně partnerské. Potřebujete endorfin? Do svého denního plánu zařaďte pohyb. I kdyby to měla být jenom procházka v lese, abyste se odreagovali.

Pamatujte, že nikdo nás nedokáže hýčkat lépe než my sami. Ze začátku možná pociťujeme dezorientaci, ztrátu smyslu života, všechny konstruktivní aktivity se mohou zdát zbytečné, ale pokud najdeme sílu a začneme se věnovat sobě, po jisté době to náš mozek vyhodnotí jako příjemný, pozitivní, a hlavně přirozený návyk. Začne být i v tomto stavu spokojený - a jako spokojení lidé si snadněji do svého života přitáhneme nového partnera.

3. výhoda: Je to škola, jak být rád sám se sebou

Kdo umí být sám delší dobu, toho osamělost nedožene. Naopak bude sám se sebou rád.

Toho docílíme třeba tehdy, když si vytvoříme příjemné rituály o samotě. Zapalme si svíčky v koupelně, relaxujme při voňavé koupeli. Provoňme si byt. Vychutnejme si oblíbenou hudbu. Jděme sami do kina či na oběd. Vnímejme sami sebe jako bezva parťáka. Klidně jeďme i sami na wellness víkend. Nebo na dovolenou, což je mimochodem nejlepší příležitost, jak se seznámit s někým podobně smýšlejícím. Brzy vyhodnotíme chvíle samoty jako úžasné. Vždyť dlouho předtím jsme si nemohli užít v soukromí - ticho! Obyčejné ticho!

Hlavně, pokud možno, neseďme doma. Užívejme si tu jinakost, když si budeme sami dávat zákusek v kavárně. Samota je báječná. Naučí nás vnímat svou intuici, své potřeby, emoce, a vycházet z nich. Začneme si plánovat volný čas tak, aby měl smysl. Budeme se věnovat aktivitám, které nás baví, ne které baví partnera. Začneme vnímat své potřeby a pocity při činnostech, které nám dělají radost. Naučíme se mít se rádi. Chválit se nahlas. Zvedneme si náladu i sebevědomí. Člověk, který se má rád, umí být sám se sebou bez pocitu smutku.

Osvojíme si účinnou a jednoduchou metodu úsměvu. Kdykoli se nás bude snažit ovládnout smutek, postačí se usmát. Poznáme, že náš úsměv má zázračnou moc. Ostatně, jenom se zkuste zároveň usmát a současně zlobit nebo být smutní - to prostě nejde. Aplikujme tuto metodu, kdykoli se budeme cítit naštvaní na svět. Vypadá primitivně, ale funguje dokonale.

Mějme na paměti, že před sebou neutečeme, ať jsme kdekoli. Proto buďme sami se sebou rádi. Bude se to hodit k udržení pohody i později, až nám dobrou náladu občas začne krást partner.

4. výhoda: Můžeme se zbavit ublíženosti

Být v pohodě sám se sebou znamená být vyrovnaný. Spokojený ve svém světě. Okolí nás potom jen tak nerozhází. Ostatně, kdo si v sobě nastaví klid a mír, ten časem zjistí, že ho nabírá i od okolí. Není to docela pravda - okolí se příliš nezmění. Co se změní, jsme my. Už nám někdo jen tak neublíží, budeme zoceleni před sebou, tudíž před všemi. Jak to?

Vlastně všechna proměna začala už dávno - zradou, výsměchem, jízlivostí druhých. Tehdy jsme měli potřebu se bránit. Dokud to děláme negativně, odháníme od sebe lidi, kteří nás mají rádi, neboť se s námi neztotožňují. Jsme stále více sami. Časem, jak bolest odeznívá, přestáváme plivat negace na lidi, kteří nám ublížili, a špatné myšlenky zaháníme, protože víme, že nám nic dobrého nepřinášejí. Tím začneme do svého života přirozeně přitahovat lidi, kteří mají v sobě stejný mír jako my.

Není to sebezapření, ale užitečný proces a mnohdy i nutnost. Protože s hlavou, která má v sobě zášť a negativní zápisy, bychom si do života opět přitáhli nevyrovnaného člověka. Co vypouštíme do okolí, ať již myšlenku či slovo, se nám vrací jako bumerang. Pochopíme to nejlépe, když jsme sami a na nic ani nikoho jiného se nemůžeme vymluvit. Tehdy nejlépe poznáme, že jsme sami stoprocentně odpovědní za to, co děláme, a že mezi našimi činy a výsledky je příčinná souvislost. Nikdo námi nemůže manipulovat, a jak si usteleme, tak si lehneme. Samota je v tomto velký pomocník a směrovač úspěšného životního kurzu.

Učí nás nekompromisně vážit slova a přístup k osobám, které nás pomlouvají nebo nám jinak ublížily. A jinak se chováme i k sobě. Stojí to nějaký čas a cvik, ale ve výsledku nad námi všechno okolí ztratí moc, kterou jsme mu - paradoxně - doposud dávali my sami.

5. výhoda: Můžeme uskutečňovat své sny

Samota je ideální čas k tomu, abychom neomluvitelně a neospravedlnitelně zaměřili svou pozornost na své touhy a jejich naplnění. V páru si zpravidla plníme sny společné, případně sny svého partnera. Teď si můžeme začít plnit své, což je důležité pro vnitřní uspokojení.

Plnění snů společných je samozřejmě významná záležitost, ale nese s sebou bohužel také sebezapření a kompromis. Proto, dokud jsme sami, neváhejme, začněme plánovat a také uskutečňovat své touhy. Další příležitost už mít nemusíme! Sáhněme hluboko do své mysli a přemýšlejme, jak by měl náš život vypadat, abychom ho prožili s nádherným pocitem.

  • Tip: Napišme si svá přání na nějakou kartičku. Nejsou-li sny napsané, často se v naší mysli přetočí a my si po krátké době nepamatujeme, co jsme si přesně přáli. Čtěme si je opakovaně a stanovme si postupné malé kroky k jejich dosažení.

Ostatně, v aktuálním magazínu Jak funguje představivostuvádím několik metod, jak se dobrat ke správným cílům a hodnotám svého života. Také apeluji: Nepodceňujme své sny a jejich uskutečnění. Realizace snů obohacuje náš život o pocit vnitřního úspěchu a štěstí.

6. výhoda: Můžeme poznávat nové lidi

A to bez pocitů viny. Tohle s partnerem jen tak nezažijeme. Zvláště když je žárlivý a majetnický. Ano, právě o samotě máme jedinečnou šanci poznat zajímavé a inspirativní lidi. Využijme tu příležitost maximálně a cíleně. Každý nový člověk nám vnese do života novou invenci a nový životní příběh. Poznávání nových lidí se může stát skvělým dobrodružstvím, obohatí nás o nové náhledy a kontakty, které se mohou hodit. Můžeme získat nové přátele s podobnými zájmy, jako máme sami, nebo díky nim objevit nové zájmy. Budou to lidé, kteří k nám pasují svou povahou, protože už nic neděláme strojeně a kompromisně, ale od srdce.

Pamatujme si, že jako lidé jsme přirozeně nastaveni tak, že poznávání všeho nového nám dává pocit naplnění a radosti. O poznávání nových lidí to platí dvojnásob, přestože se nám může zdát, že na ně teď nemáme náladu. Ostatně, to je signál, jak moc je potřebujeme.

7. výhoda: Můžeme začít s novými aktivitami a návyky

Vůbec - ožijme! Začněme se učit něco nového - cizí jazyk, nový sport. Přáli jsme si vždy umět tancovat nebo zpívat? Tak teď je ta správná chvíle. Konečně přestaneme vše odsouvat z nedostatku času. Krásně se nám vyplní čas, který bychom jinak trávili o samotě s černými myšlenkami. Nové aktivity nás posunou v životě dál, obohatí nás o nové zážitky, vědomosti a lidi. Zbaví nás starých návyků, které jsou pro nás z dlouhodobého hlediska likvidační.

Jeden ze zákonů mozku je zákon bolesti a slasti, tam se rodí dobrý pocit. Obvykle nás mysl nutí, ať se držíme starého návyku, protože zvyk je automatická činnost a nebolí. Samota nám umožní v klidu si zhodnotit, co nám nová činnost přinese z dlouhodobého hlediska. Postupnými kroky pak dokážeme přeměnit starý zvyk v nový, což by nám s partnerem vůbec nemuselo vyjít - znáte ty uštěpačné řeči. Trvá zpravidla jeden měsíc, než pravidelná a soustavná činnost přejde ve zvyk. Jakmile si ale návyk vytvoříme, máme vyhráno.

8. výhoda: Můžeme se učit vidět nové příležitosti a dávat životu nový rozměr

Samota má ještě jeden půvab. Začneme dělat věci, které pro nás byly dosud tabu. Pustíme se do něčeho, o čem jsme si mysleli, že na to nemáme, respektive nám to tvrdil partner. Můžeme objevit celý svůj potenciál a prověřit své možnosti. Otestujeme si známou pravdu, že hranice máme pouze ve své hlavě. Jakmile je překročíme, zbavíme se jich. Posílí nám to vydatně sebevědomí a nabudeme pocitu volnosti a svobody. Pomůže nám to uvěřit, že vše je možné a že dosáhnout se dá i zdánlivě nemožného.

I když nám to nepůjde, buďme vytrvalí a nenechme se odradit. Zkusme něco, z čeho jsme měli strach. Nablízku nebude nikdo, kdo by nás ponížil, vysmál se nám. Je to jen o nás. Začněme drobnostmi. Oslovme na ulici člověka, který nás zajímá. Hrajme si. Překonejme strach tím, že si odmítnutí osloveného nebudeme brát osobně. A postupně zkoušejme věci, ze kterých jsme měli ještě větší obavu.

Je to nádherné zkušební období, které se nám už znovu nemusí poštěstit zažít. Zbaví nás strachu, protože jakmile přestanete utíkat před strachem, začne on utíkat před námi. Tak zjistíme, že můžeme realizovat všechny své představy. Krůček po krůčku se vyprostíme z pomyslných kleští, které máme pouze ve své hlavě, a dáme životu úplně nový rozměr.

Mějme na paměti:

Samota je v dnešním přelidněném světě převzácný čas. Díky ní se znovu učíme tomu, na co pod tlakem společnosti zapomínáme - vážit si sebe a nacházet k sobě pozitivní vztah. Až o samotě chápeme, že nikdo nemůže zastoupit roli, kterou pro sebe představujeme my. Udělejme tedy všechno pro to, abychom tak vzácný dar, jímž je období samoty, využili co nejlépe a nenechali ho jen uplynout. Budeme rádi se sebou a spokojení kdekoli na světě.