Jakože nízká inflace? Tak to si asi děláte...

05.02.2020

Chodíte do obchodů? Jako normálně nakupovat? A máte pocit, že by ceny rostly v posledních letech v průměru jen o 2 % ročně? Já, když ráno vytáhnu peněženku, abych si zaplatil snídani, mám tíživý pocit, že tomu tak není. 

Centrální bankéři nás přitom neustále přesvědčují o tom, že inflace je proklatě nízko, ve světě plno rizik a proto je třeba stále přilévat olej do ohně (čti držet úroky blízko nuly a tisknout masivní objemy peněz). Přitom, když už se inflace ocitne viditelně nad inflačním cílem, tak centrální bankéři spustí oblíbenou písničku o tom, že vysoká inflace je způsobena faktory mimo jejich kontrolu. K tomu obvykle dodají, že centrální banka vlastně cílí na úplně něco jiného, než je růst agregovaného spotřebitelské koše, s nímž je konfrontována normální domácnost, která potřebuje nakrmit své děti, svítit a občas jezdit autem.

K tomu dvě hezké historky z poslední dnů...

I sešla se minulý víkend slavná Americká ekonomická asociace, aby v jedné z věží ze slonoviny v San Diegu mimo jiné prodebatovala, jak nejefektivněji bojovat s nízkou inflací, která údajně trvale zůstává pod 2 %. Pravdou je, že Fed cílí na tzv. jádrový index PCE, což je růst cen vzatý z národních účtů očištěný o růst cen energií a potravin, a tento index roste méně než 2 % ročně. Ovšem pokud vezmeme v úvahu normální klasický index spotřebitelských cen, tak ten roste dlouhodobě viditelně rychleji (v průměru nad 2 %), přičemž v prvním čtvrtletí tohoto roku může být klidně okolo 2,5 % meziročně. Aneb slovutní akademici a centrální bankéři debatovali o problému, který možná není tak horký.

Druhá příhoda je z nám bližšího Polska, kde minulý měsíc vyskočila inflace na šokujících 3,4 %. Ve středu shodou okolností zasedala centrální banka a její reakce byla, že vysoký růst cen je jednorázový a že NBP za něj nemůže. Rekordní úrokové sazby tak podle guvernéra NBP mají zůstat na rekordně nízkých úrovních (1,50 %) až do roku 2022. Pikantní na tom je, že inflace v Polsku půjde v lednu zřejmě ještě výše (někam ke 4 %) a tzv. jádrová inflace beztak běží více než 3% tempem.

Tím však vtipné inflační historky nekončí. Na začátku příštího týdne reportuje inflaci ČR a Maďarsko. Psychicky se připravme na to, že čísla prosincové inflace budou na sever od hodnoty 3 %, neboli nad cíli ČNB a MNB. Písnička, která následně zazní z obou institucí, bude pak velmi podobná té, o níž jsme psali výše - "spotřebitelé buďte v klidu, inflace se nám nerozběhla, to jsou jen některé věci dražší".