Jaký je rozdíl mezi Bitcoinem a altcoiny?

22.04.2020

Jedničkou světa kryptoměn je bitcoin, z jeho stínu se ale snaží vystoupit všechny ostatní kryptoměny neboli altcoiny. Nejznámějšími jsou ethereum, litecoin, monero či ripple. V součtu své tržní kapitalizace už ostatní virtuální měny dokázaly bitcoin překonat, symbolem kryptoměn jako takových přesto zůstává bitcoin. Jeho konkurenti se zkoušejí prosadit především díky pokročilejší technologii.

Rozdíl mezi Bitcoinem a altcoiny

Určitě jste si všimli, že na kryptoměnovém trhu to vypadá zhruba tak, že máme Bitcoin, a tak nějak vše ostatní pod souhrnným názvem "altcoiny," neboli alternativní coiny. Je to sice trochu zjednodušené, ale v praxi to vlastně docela sedí. Sice tu máme další měny jako Ethery (ETH)nebo Ripple (XRP), ale ty, přestože jsou velmi známé, ještě neprokázaly, že opravdu ustojí test času.

Zásadní rozdíl mezi Bitcoinem a altcoiny

Velmi zásadní je se dívat na to, proč vůbec ta která kryptoměna vznikla. Bitcoin nebyl stvořen jako investiční aktivum, ale jako nový kus technologie, který si dal za cíl stvořit řekněme digitální zlato na decentralizované sítí. To se povedlo, ale z Bitcoinu se stal takový hit, že se prodává za stovky tisíc korun za kus.

Následující tvrzení neplatí nutně pro všechny alternativní kryptoměny, ale zhruba pro 99% z nich ano. Altcoiny v zásadě vznikají právě jako čistě investiční nástroj, ať už čistě spekulativní, nebo jako forma výběru kapitálu pro nově vznikající projekty nebo společnosti formou takzvaného ICO.

Právě fakt, že Bitcoin je hlavně pokusem o inovaci, zatímco drtivá většina altcoinů má za cíl spíše vybrat peníze, je ten zásadní rozdíl, proč Bitcoin zkoušku časem zdárně ustává, zatímco ostatní mince se objevují, a zase mizí.

Jestli tedy uvažujete o investici do kryptoměn, měl by právě Bitcoin být tou největší položkou ve vašem portfoliu.