Jaký má vliv barva vozidla na nehodovost?

08.09.2021

Porovnání vozidel z hlediska bezpečnosti má mnoho rovin. Tou nejzákladnější je asi pro každého řidiče bezpečnost při dopravních nehodách. Do bezpečnosti vozu ale hlasitě promlouvají také další vlivy - např. asistenční systémy, umístění ovládacích prvků vozu, nebo dokonce jeho barva.

Vliv barvy vozidla na nehodovost!

Chcete si po důkladném zvážení koupit své nové auto a máte vybranou značku a typ, dnes si můžete vybírat podle více kritérií a jedním z nich je i barva auta. Kritéria mohou zahrnovat přiměřenou cenu, vysokou kvalitu, bezpečnostní výbavu a spotřebu atd. Aspektem výběru však může být vzhled a tvar automobilu a může také ovlivnit rozhodnutí o barvě. Mnoho lidí se nad tím usmívá, ale jen proto, že neví, jak důležitá je barva vašeho automobilu. Dalo by se říci, že je to věc vkusu, ale je to i otázka módy! Je to pravda, ale jaký má vliv barva vašeho auta na okolí a co všechno ovlivňuje?

Barva může sehrát bezpečnostní roli při předcházení nehodám.

Víme, že autonehoda je výsledkem několika nezávislých faktorů. Patří sem schopnosti a zkušenosti řidiče, technický stav vozidla, ale k nehodě významně přispívá i barva vozu v závislosti na viditelnosti a být viděn.

Barva vozidla z hlediska viditelnosti:

• Bílé a žluté vozidla včetně béžových a krémových si všimnete nejdříve, bez ohledu na podmínky viditelnosti. Jsou dobře viditelné za deště, mlhy a soumraku při západu slunce. Není náhoda, že sanitky jsou bílé a komunální vozidla žluté! A není náhoda, že bílé barvy jsou jednou z nejbezpečnějších barev automobilů, protože se od svého okolí nejvíce liší. Nesplynou se zelení lesa, se šedosti asfaltu, a rôznofarebnosti města. Samozřejmě, výjimkou jsou zasněžené oblasti, kde je do očí bijící bělost, ale to pro nás není typické. Během šera a tmy od tmavých odstínů jsou v tomto ohledu určitě vhodnější světlejší barvy.

• Černé a šedé auta jsou velmi těžko spozorotělné za méně viditelných a slabých světelných podmínek, zejména v noci, protože splývají s vaším okolím. V hustém dešti jsou téměř neviditelné.

• I červené vozidla jsou viditelné pouze za denního světla, jsou méně viditelné, když se setmí.

Údaje z různých průzkumů ukazují, že bílé auto má večer téměř stejný počet nehod jako přes den, ale černé má večer podstatně více nehod, než za denního světla. Také stojí za zmínku, že vás oči na cestách často lžou. Modré a zelené auta se zdají být dále od skutečné vzdálenosti, zatímco červené se zdají rychleji a blíže než jiné vozy.

Barevnost vozidel z hlediska stylu ježdění:

Barva vozidla za různých viditelnostních podmínek je pouze jedním z faktorů pro bezpečnou jízdu. Za opatrné řízení je odpovědný řidič. Z hlediska stylu jízdy je však minimálně podle psychologů rozhodující barevná volba automobilu. Podívejme se na některé z jejich názorů na osobnostní rysy řidičů v silničním provozu:

• Většina řidičů bílých automobilů jsou vyrovnaní, dodržují pravidla silničního provozu, jsou méně odvážní a méně agresivní na cestách.

• Většina lidí v černých autech chce zapůsobit na své okolí. Jsou příliš sebevědomí a nebojí se riskovat jak v životě tak i na cestách. Mezi nimi nejsou neobvyklé ani překročení rychlostí, jízdy v pruhu do protisměru a nedodržují ohleduplnost vůči chodcům.

• Červené auta řídí většinou sebevědomí lidé, jsou impulzivní, mají rychlý temperament a často ignorují pravidla silničního provozu. Mnozí je považují za agresivních řidičů.

• Řidiči, kteří upřednostňují modrou barvu, jsou považováni za konzervativních a promyšlených, přičemž dbají na nejmenší detaily. Nikdy neriskují, rádi však pomohou svým problémovým vrstevníkům v dopravě. Vedle nich se můžeme cítit bezpečně.

Každý má svůj vlastní názor na to, zda souhlasí s postřehy psychology nebo si myslí, že je to pouze výmysl! I když pojišťovny popírají, že by barva auta měla vliv na výši pojištění, jejich statistika poukazuje na úzkou korelaci mezi počtem nehod a barvou automobilů a určitě to stojí zato zapamatovat si vliv barvy vozu!

Barva vozidla ovlivňuje i jeho budoucí prodejnost:

Nejběžnější barvy vozidel jsou šedé, sivé, následují metalově šedé, černé, modré, červené a bílé, protože se více lidem líbí, není problém najít pro ně kupujícího z druhé ruky. Rozhodně se vyplatí zvolit si auto takové barvy, která si lety drží svoji hodnotu. Je zajímavé, že žluté auta mají v první 3 letech rekordně nízké odpisy, zatímco jejich zlaté protějšky během těchto let ztratí většinu své hodnoty.

Těžko predateľné nebo speciálně zbarvené vozidla např. jablečno-zelené, jejichž křiklavý odstín odpovídá jen málokomu. Prodej barevnějších automobilů, které používají ženy jako fialové, růžové, oranžové, je v jejich ojetém věku problematičtější, mají však významnou výhodu v při krádeží, protože díky jejich křiklavé barvě zločinci neradi riskují.

Barva vozidla z hlediska praktičnosti:

• Existují barvy - vínové, stříbrné metalízy, šedé metalízy různých odstínů, na kterých je sotva patrný věk, špína a jsou údajně snadno umyvatelné v automyvárnách. Špína a škrábance jsou nejvíce viditelné na tmavých a bílých barvách.

• Šedé, černé a stříbrné auta se dají snadno opravit, protože je jich nejvíce.

• Černé auta jsou v vedrech jako sauna, naopak v letních vedrech není o nic praktičtější jako bílé auto, protože nepřitahuje teplo.

• Všechny nálepky a reklamy na bílých autech vyzní dobře a při jejich koupi se nepožaduje ani příplatek.

• Šedé, černé a stříbrné auta se dají snadno opravit, protože je jich nejvíce.• Černé auta jsou v vedrech jako sauna, naopak v letních vedrech není o nic praktičtější jako bílé auto, protože nepřitahuje teplo.

•Všechny nálepky a reklamy na bílých autech vyzní dobře a při jejich realizaci se nepožaduje ani příplatek.

V budoucnu, kdy cesty budou přebírat autonomní vozidla, můžeme očekávat více bílých automobilů, protože laserový systém samořídících automobilů lépe vnímá světlo, zejména bílé auta lépe než jeho tmavší protějšky.