Jaký má vliv inflace a deflace na investování?

05.01.2022

Proč jsou pro lidi peníze tak důležité? Logicky proto, že peníze symbolizují určitou směnnou hodnotu. Člověk si za ně může pořídit určité množství zboží nebo služeb, jež se mu nabízejí. Peníze v tomto procesu vystřídaly např. zlato, které je těžko dělitelné, nebo barter, tedy směnu jednoho produktu za druhý.

Co je inflace?

Inflace je zjednodušeně řečeno ztráta hodnoty peněz.

Hodnota peněz, tedy množství toho, co si za ně lze koupit, nebývá trvalá a v průběhu času klesá. Peníze se tak stávají čím dál bezcennějšími. A co za tím stojí?

To vědí mnozí z nás. Je to inflace.

Inflace je jedním z největších nedostatků, jaký jen peníze z pohledu těch, kteří je vlastní, mohou mít.

Člověk si nějak (obvykle prací) přijde k penězům, ovšem pokud je neutratí hned, musí obvykle počítat s tím, že si toho za ně koupí čím dál míň.

To zní vcelku nepříjemně. Ale je taková inflace skutečně zlem?

Díky inflaci jsou totiž lidé motivováni k tomu, aby peníze nejenom hromadili, ale aby je i utráceli. Přestože je spořivost dobrá vlastnost, pouhé hromadění peněz střadatelem by vedlo k tomu, že by tyto mizely z oběhu, nebylo by za co vyrábět a nabízet, a to by se na ekonomice negativně podepsalo.

Ovšem k tomu, aby inflace byla pomocníkem, nesmí být příliš vysoká a měla by být zajištěna její stabilita. Protože u měny postižené vysokou inflací naopak hrozí, že o ni bude ztracen zájem a že ji lidé budou rychleji utrácet než spořit. To sice může být prospěšné z pohledu ekonomiky, ovšem pouze dočasně. Do doby, než se dostaví potíže a začnou ubývat rezervy vytvořené ve snaze na inflaci neprodělat.

Inflace je politiky a finančníky ovlivňována. V mnoha vyspělých zemích má na její vliv především centrální banka (v ČR Česká národní banka). Inflaci je nutné nespouštět ze zřetele a využít ji pro blaho společnosti i trhu. Nikdo přece nechce, aby se kvůli ní nakonec staly mince jen bezcennými kovovými kolečky a bankovky jen cárem papíru.

O inflaci slýcháme docela často, a proto ji vesměs rozumíme. Ale o deflaci se ani zdaleka tak často nemluví, neboť ji zažíváme málokdy. Bohužel nebo bohudík?

Deflace

Máme-li si deflaci nějak jednoduše představit, jedná se vlastně o pravý opak inflace, pojmu, jenž je nám znám daleko lépe. Zatímco inflace poškozuje všechny lidi, kteří mají naspořené peníze, deflace je něčím, co spořivým nahrává, a to proto, že se při deflaci peníze neznehodnocují, nýbrž právě naopak.

Deflace znamená absolutní meziroční pokles cenové hladiny v nějaké ekonomice. Ten souvisí se zlevňováním toho, co se lidem nabízí, a tudíž se při ní dá počítat s tím, že čím déle tato trvá, tím více si budou moct lidé za jimi vlastněné peníze nakoupit.

Ovšem zatímco pro spořící je existence deflace pozitivní záležitostí, tomu ostatnímu vesměs spíše neprospívá či i vysloveně škodí. A to v souvislosti právě s tím, že se při deflaci nevyplácí utrácet.Měna posiluje, zhodnocuje se, a ti, kdo peníze mají, neutrácejí a vyčkávají, až bude ještě levněji. A když se přestane utrácet, je pochopitelné, že není odbyt pro výrobky a služby, není pro koho vyrábět a oblasti ekonomiky, jež to zasáhne, strádají, ba i bankrotují. Lidé pak přicházejí o práci, a tím i o živobytí, a peníze se pro tyto stávají ještě vzácnější -> utrácí se ještě míň.

V dnešním globalizovaném světě se to s měnami má tak, že zpevňuje-li měna v jedné zemi, je tato stále tvrdší ve srovnání s měnami jinými, což zlevňuje dovoz, a ještě více poškozuje domácí výrobce. To potom zvyšuje obavy z investování a naopak ještě více škodí různým segmentům ekonomiky.

Dnes obvykle centrální banky proti deflaci bojují. Podporují raději určitou míru inflace, aby zajistily, že lidé budou chtít své peníze utrácet. Pochopitelně za cenu toho, že při inflaci nemá zase až takový efekt spoření, což by se mohlo jednoho dne také vymstít.