Jaký výnos má penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření?

02.03.2022

Důchodové spoření patří mezi nejoblíbenější spořící produkty na českém trhu, stejně jako stavební spoření nebo státní dluhopisy pro občany vydávány v roce 2021. Pokud se řadíte mezi střadatelé, kteří penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření využívají, tak Vás tento článek bude zajímat. Podíváme se na poplatky penzijních fondů, srovnáme výnosy a zjistíte, za jakých podmínek je vhodné přejít do nových fondů.

Před tím než se podíváme na výnosy důchodového spoření, zjistěte si, kdy jste smlouvu "penzijka" uzavírali. Neboť právě datum uzavření je důležité pro výnosy a srovnání. Klíčové datum je 31.12.2012. Pokud jste smlouvu sepsali před rokem 2013, máte penzijní připojištění (PP). A pokud jste smlouvu sepsali v roce 2013 a později, máte doplňkové penzijní spoření (DPS). Kde jsou rozdíly?

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření srovnání

Největší rozdíl mezi penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření je ve výnosech a v tom, kdy můžete peníze vybrat.

Pokud máte penzijní připojištění, nepočítejte s tím, že v dnešní době vám tento produkt bude generovat více jak 2 % ročně. Když zohledníme inflaci, tak peníze budou ztrácet na hodnotě. Je nutné minimálně porážet inflaci.

Penzijní připojištění má jedinou "výhodu" (záleží na úhlu pohledu) a sice v tom, že si peníze můžete po 15 letech spoření vybrat (ale pouze část naspořených peněz).

A právě tato výhoda je diskutabilní. Odkládáme-li si peníze na důchod, myslím si, že je chyba, když lidé lpějí na benefitu v podobě "mohu si vybrat peníze po 15 letech důchodového spoření". Proto doporučuji, ať lidé nehledí na to, zda produkt je možné před důchodovým věkem vybrat, ale místo toho se zabývají tím, kolik jim produkt vydělá peněz.

Máte-li doplňkové penzijní spoření můžete si vybrat z několika nabízených strategií (konzervativní, vyvážená, dynamická). Pokud si zvolíte strategii vyváženou nebo dynamickou, bude výnos vyšší než u penzijního připojištění. Jaké jsou rozdíly se dočtete níže.

Důchodové spoření: státní příspěvek a úspora na daních

Výnosy důchodového spoření

Penzijní připojištění

Nebo-li transformované fondy, musí ze zákona investovat konzervativně a to má velký vliv na to, kolik v důchodu budete mít peněz. Níže najdete tabulku s výnosy transformovaných fondů (penzijní připojištění).

Doplňkové penzijní spoření

Nebo-li účastnické fondy mají na výběr z několika strategií. Díky tomu si každý může zvolit, která strategie mu vyhovuje a co od důchodového spoření očekává. Na výběr jsou konzervativní, vyvážená nebo dynamická strategie. Z mého pohledu je doplňkové penzijní spoření zajímavější volba pro lidi, kterým do důchodu chybí více jak 5 let.

Tím, že může investovat dynamičtěji (vyvážená nebo dynamická strategie), je zde větší výnos pro střadatele. Výběr vhodné strategie doporučuji řešit až po vyhotovení finančního plánu a doporučuji vše konzultovat s finančním poradcem.

Vyvážená strategie - srovnání výnosu doplňkové penzijní spoření

Dynamická strategie - srovnání výnosu doplňkové penzijní spoření

Vyplatí se přejít z penzijního připojištění do doplňkového penzijního spoření?

Jsem zastáncem toho, aby lidé, kterým zbývá do důchodu více jak 10 let, přešli z penzijního připojištění do doplňkového penzijního spoření. Získají tím vyšší výnos a více peněz. Níže najdete tabulku, která ukazuje o kolik více peněz by měl střadatel, kdyby volil doplňkové penzijní spoření.

Na co nezapomenout?

Poplatky. V penzijních fondech jsou následující:

Penzijní připojištění: správcovský poplatek 0,8% ročně + 10% z výnosu.

Doplňkové penzijní spoření - vyvážená a dynamická strategie: správcovský poplatek 1,0% ročně + 15% z výnosu.

Když si uvědomíte, že indexové fondy mají správcovský poplatek v průměru 0,2%, tak mě nedává důchodové spoření smysl. I když si k tomu připočtete státní podporu, tak penzijní spoření na tom v dlouhodobém horizontu není lépe.

Důchodové spoření není jediným nástrojem pro dlouhodobé odkládání peněz. Proto má rada zní: srovnávejte. Jsou situace, kdy penzijko je zajímavé a naopak. S klienty řešíme také dobu, jak dlouho jim peníze v důchodu vydrží a jak s nimi pracovat, aby jich bylo více. Pokud si peníze z důchodového spoření člověk vybere najednou, bude výnos zdaněn.

Garantuji vám, že pokud budete odkládat peníze do penzijního připojištění nebo do doplňkového penzijního spoření, nezískáte správné znalosti a návyky, pro hospodaření s penězi v době výplaty.

Doporučení na závěr:

Setkávám se s tím, že někteří přestupují mezi penzijními fondy z důvodu toho, že v roce dosáhl vyššího zhodnocení. Taková strategie není efektivní. Ve finále strávíte více času na přepážce s formuláři než, že budete mít více peněz. Protože to, že fond generuje v minulém roce nejvyšší zhodnocení neznamená, že tak bude v budoucnu. Proto srovnávejte, sledujte a s někým se poraďte.

Abyste měli v důchodu dostatek peněz, je důležité mít správnou strategii. Určete si co od spoření očekáváte, kolik měsíčně budete v důchodu potřebovat peněz, kolik peněz odkládat, jakou strategii zvolit a jaký finanční produkt vybrat.