Jakými záminkami se pojišťovny snaží vyhnout pojistnému plnění?

18.08.2021

Měli jste dopravní nehodu, jste řádně pojištěni. Ojedinělé však nejsou případy, kdy se následně zástupci pojišťovny snaží hledat kličky a výmluvy, aby nemuselo dojít k plnění v plné výši. Samozřejmě jste, mírně řečeno, rozčarováni a překvapeni.

Vše nebylo tak, jak tvrdíte

To, že se nehoda nestala přesně tak, jak vy tvrdíte, je naprosto běžnou výmluvou. Pojišťovna provede své šetření, a pak rozhodne, že to bylo jinak. V tuto chvíli vám dokonce může úplně odmítnout pojistné plnění. A to přesto, že všichni účastníci nehody tvrdí, že se vše seběhlo přesně tak, jak uvádíte.

Mnohdy nepomůže ani potvrzení o dopravní nehodě od policie. Vám poté nezbyde nic jiného, než trvat na svém a případně se obrátit na právníka.

Nové díly vám zhodnotily auto

Představte si, že do vás nabourá jiný řidič, který plně uzná, že je viníkem autonehody. Společně vše sepíšete a odvezete vozidlo do servisu. Po měsíci si vozidlo ze servisu vyzvednete i s fakturou za opravy, která je pěkně vysoká. Vše potřebné pošlete na pojišťovnu... A ejhle, pojišťovna vám po několika dnech oznámí, že vám pojistné plnění krátí o několik tisíc, protože vám do vozidla po opravě nainstalovali nové díly.

Dále se z vyrozumění dozvíte, že díky novým dílům došlo ke zhodnocení vozidla, jelikož před výměnou byly díly opotřebované. Z této situace vyplývá, že v podstatě zaplatíte za to, že vás někdo naboural i přesto, že platíte povinné ručení. Jedná se o výmluvu na tzv. amortizaci a pojišťovny takto krátí pojistné plnění i o desítky tisíc.

Na toto chování ale nemají nárok. Sice vám dali nové díly, ale s každou autonehodou se hodnota vozidla snižuje. Takže o obohacení majitele určitě nejde. Je v rozporu s dobrými mravy, aby ten, který autonehodu nezavinil, doplácel na chybu viníka, což před několika lety potvrdil i Ústavní soud.

Znáte druhého řidiče? Máte smůlu

Tento důvod, proč vám pojišťovna nezaplatí, není tak častý, nicméně stává se to. Na základě skutečnosti, že druhého řidiče znáte, vám ale nemůže být odmítnuto pojistné plnění. Pojišťovna by musela dokázat, že jste nehodu nafingovali, jde tedy o pojistný podvod. Pokud však toto nedokáže, nemůžete být trestáni. Autonehody tohoto typu se navíc na vesnicích stávají celkem často. Trvejte na vyplacení pojistného plnění v plné výši.

V případě, že nejste s jednáním pojišťovny spokojeni, odvolejte se a dožadujte se přezkoumání. Jestliže ani poté nebudete spokojeni, nezbývá než kontaktovat právníka.