Jedna nečekaná věc, kterou úspěšní lidé dělají každý den.

18.07.2021

William Arruda publikuje články o kariérním růstu a vytváření svého osobního brandu. Tady je text, který vychází z jeho amerických zkušeností -a může posloužit jako inspirace i pro Čechy, kteří prahnou po rychlém růstu v kariéře.

Když se mi lidé pokoušejí vysvětlit, proč nemohou pracovat na vlastní sebepropagaci a posunout se dál, nejčastěji zaznívá věta: "Mám toho hodně." Tráví dlouhé hodiny psaním e-mailů, na poradách a telekonferencích, ale nedokážou z toho nic vytěžit. Vlastně se dá říct, že mají tolik práce, že už nestíhají pracovat na své kariéře.

Existuje ale jeden návyk, na který byste si měli najít čas vždy. Ve světě to dělá řada úspěšných lidí.

Veďte si záznamy svých úspěchů. Odškrtávejte si, co už máte hotovo. A co se vám povedlo. Nejsnadněji to uděláte tak, že si založíte svůj kariérní deník, ať už onlinový, nebo papírový.

Uděláte-li si chvilku a zapíšete si, čeho jste v daném dni dosáhli:

#1 Uvědomíte si své přednosti. Vaši klienti a kolegové vás nepochválí, radši se pochvalte sami. Zvednete si sebevědomí a lépe zhodnotíte, nakolik je to či ono vaší silnou stránkou. Zaznamenávejte i zdánlivě drobná vítězství, byť by byla jen osobního rázu ("Stihl jsem to, i když s dodavateli nebyla rozumná řeč...").

#2 Pochopíte, v čem se liší, splníte-li úkol, k němuž máte motivaci, a splníte-li úkol, kterého už máte plné zuby. Obětujete-li půldruhé minuty navíc a kromě toho, čeho jste dosáhli, si zapíšete i to, jak jste se u toho cítili, získáte nový náhled. Uvědomíte si, které činnosti vás naplňují radostí a které hrůzou. To je při rozhodování, kam směrovat svou kariéru, zásadní. Nejde jen o to, "něco dělat", klíč je v tom, dělat věci, které vás naplňují energií. Rozpoznáte díky tomu také to, kdy vzít situaci do svých rukou a upřednostnit projekty, které budou pro vaši kariéru, tým a firmu nejpřínosnější.

#3 Uděláte si obrázek, co za práci vlastně děláte.

Máte tendenci vést? Nebo vám ke štěstí stačí realizovat záměry druhých? Jaký typ projektů upřednostňujete? Neopakujete náhodou stále jeden a tentýž neefektivní proces?

  1. Předvedete se na pravidelné poradě před šéfem. Podat jasný přehled toho, čeho jste v uplynulém období dosáhli, vám nebude činit potíže, a když přijde řeč na pokrok dosažený v tom či onom projektu, budete to vy, kdo bude mít po ruce nejaktuálnější fakta.
  2. Na konci roku budete mít pro nadřízené připravený výčet úspěchů. Vše, co se vám povedlo třeba v lednu, ale na co už se zapomnělo. Díky tomu můžete třeba získat odměny nebo lepší postavení do dalšího roku. Namísto vágních frází budete mít po ruce fakta - kdy jste firmě pomohli k úsporám, novým zakázkám nebo spokojeným zákazníkům.

Pokud půjdete do jiné práce na pohovor, máte najednou lákavé portfolio. Stačí projít svůj kariérní deník.

  1. Jak na to? Držte se tří následujících kroků.

  1. Vyhraďte si stabilní čas a místo. Ať je psaní kariérního deníku jednou z vašich každodenních aktivit.
  2. Připište si jej na seznam úkolů, dokud ho nezačnete dělat automaticky. Časem si na to zvyknete a můžete jej ze svého kalendáře vyškrtnout.
  3. A pusťte se do toho. Teď hned.