Kdo jsou neplatiči povinného ručení a kdo platí za ně?

18.05.2020

Každé dvanácté auto nemá povinné ručení. Nejhorší situace je na severozápadě Čech. Například v Ústí nad Labem je dvakrát vyšší pravděpodobnost než jinde v republice, že do vás vrazí nepojištěné vozidlo. Motoristy může uklidnit, že v tom případě jim škodu uhradí Garanční fond České kanceláře pojistitelů.

Jak je ale možné, že majitelé více než půl miliónu aut neplatí povinnou pojistku a někteří z nich i přesto v poklidu jezdí? Podle zákona o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla musí mít každé auto takzvané povinné ručení. Motoristé to sice vědí, ale mnozí na to jednoduše zapomenou a pak jezdí v nepojištěném autě.

"Naše zkušenost ukazuje, že z větší části jsou to obyčejní lidé, žádní piráti silnic nebo asociálové, kteří nejsou nepojištěni záměrně. Stává se to hlavně kvůli neznalosti zákona, a tedy mylným domněnkám," vysvětluje Petra Zlatohlávková z České kanceláře pojistitelů.

I přestože s ním nejezdíte, musí být pojištěno

Jak se ukazuje, lidé většinou netuší, kdy povinné ručení platit nemusí. Existuje na to však jednoduchá poučka. Povinné ručení musí mít každé auto, které má registrační značku. Nehraje přitom roli, že stojí na dvoře a nejezdí se s ním nebo že ho majitel dal do bazaru na komisní prodej. Pokud má majitele a registrační značku, musí mít i povinnou pojistku.

Stejné je to i v případě, kdy si koupíte nové nebo ojeté auto. Bez povinného ručení by nemělo vyjet na silnici. "Spousta lidí se domnívá, že existuje několikadenní ochranná lhůta, například tří-, pěti- nebo sedmidenní, ve které auto ještě zůstává pojištěno, a oni nemusejí ihned uzavírat novou pojistnou smlouvu. To je však velký omyl a vozidlo se okamžitě stává nepojištěným.

Někdo se zase domnívá, že pokud má uzavřenou pojistku a neplatí povinné ručení, pojistka nemůže skončit. Ani to však není pravda, protože pojistka může skončit právě z důvodu neplacení," konstatuje Zlatohlávková. Také v případě dědického řízení je potřeba ohlídat pojistné smlouvy k vozidlu.

Za neplatiče to "zacvaká" garanční fond

Když nepojištěným autem způsobíte nehodu, poškozenému škodu proplatí Garanční fond České kanceláře pojistitelů. Jen za loňský rok vydal kvůli 3,5 tisíci takových nehod téměř tři sta miliónů korun. "Proto tu garanční fond je, aby se poškozeným dostalo plného odškodnění. Současně to však znamená, že viník musí v důsledku absence povinného ručení následně zaplatit celkovou částku garančnímu fondu," zdůrazňuje Jakub Hradec, výkonný ředitel.

Česká kancelář pojistitelů už pár let srovnává databázi pojišťoven s registry vozidel a majitelům nepojištěných aut ukládá sankci. Počítá se za každý den nepojištění - u osobního auta je to od 50 korun denně, za měsíc tedy minimálně 1500. Tato sankce však nenahrazuje povinné ručení, což je další častý omyl majitelů nepojištěných aut.

"Existuje mnoho případů, kdy majitel vozidla byl obeslán výzvou, kterou uhradil, ale i přesto zůstal nadále nepojištěn. Potom je tedy znovu obesíláme. Měli jsme tu dokonce případy, kdy majitel zaplatil celkem pět výzev, ale ani to ho nedonutilo povinné ručení zaplatit," vzpomíná Zlatohlávková.

Na závěr upozorňujeme, že majitel nepojištěného auta může kromě zmíněné sankce dostat i pokutu až 40 tisíc korun.