Kdo realizoval miliardovou transakci?

09.10.2019

Dne 5. září byla realizována obrovská bitcoinová transakce v hodnotě přes jednu miliardu USD. Tato transakce vzbudila pozornost jak z důvodu své velikosti, tak rovněž proto, jak vysoké poplatky za realizaci transakce zaplatil její odesílatel.

Whale Alert

Tato transakce nemohla samozřejmě uniknout ani pozornému oku známé aplikace, která informovala na svém stejnojmenném twitterovém účtu, Whale Alert. Tento účet cíleně upozorňuje na vysoké bitcoinové transakce, které mají potenciál ovlivnit cenu Bitcoinu.

U dané transakce se jednalo o částku 94 504 BTC v celkové hodnotě 1 018 147 922 USD.

Původ transakce

Tato bitcoinová transakce zaujala zároveň ještě z jednoho důvodu. Nepodařilo se totiž zjistit, kdo ji realizoval, i když se to obvykle u takto vysokých částek daří. Tato transakce totiž nezahrnovala žádné známé peněženky, ani peněženky žádné významné organizace související s kryptoměnami, jako jsou například burzy.

Teorie a domněnky

Jedna teorie o původu této transakce hovoří o tom, že prostředky by mohly být vázány na institucionální obchodní platformu Bakkt, která přijímá vklady klientů.

Známý americký filmový a televizní producent a bývalý obchodník na Wall Street Max Keiser okomentoval obří transakci slovy:

"INSTITUCE VYTVÁŘEJÍ INVENTARIZACI PRO POTŘEBY JEJICH TVORBY TRHU DO BUDOUCNA."

Vysoké poplatky

Dalším důvodem, proč tato transakce zaujala bitcoinový svět, je výše poplatků, které odesílatel zaplatil za provedení transakce. Ten totiž za transakci zaplatil 480 satoshi za bajt, což v přepočtu představuje asi 700 dolarů.

Poplatky za transakci se mohou lišit v závislosti na tom, jak rychle si odesílatel přeje, aby byla transakce provedena (zpracována těžaři). V mnoha peněženkách se potom můžeme setkat s manuálním nastavením poplatků. Čím více tedy zaplatí odesílatel na poplatcích, tím méně bloků musí čekat na potvrzení transakce.

V tomto konkrétním případě však bylo možné realizovat transakci v nejbližším bloku, což představuje maximálně deset minut, a to za poplatek pouhých 23 satoshi za bajt. To znamená, že odesílatel tohoto balíku bitcoinů zaplatil zhruba 20krát více, než musel. Miliardové finanční prostředky se mohly přesunout bitcoinovým blockchainem během deseti minut při zaplacení poplatku pouhých 35 dolarů.

Závěr

Dlužno ještě připomenout, že v letošním roce jsou poplatky poměrně nízké, a to navzdory rychlému nárůstu ceny této kryptoměny. To je samozřejmě v ostrém kontrastu se situací při posledním bull-runu v roce 2017, kdy poplatky postupně rostly, až se nakonec ustálily někde na hranici kolem 50 USD. Toho v té době také využívali vývojáři projektů, jako je například Bitcoin Cash (BCH), kteří uživatelům slibovali poplatky nižší.

Současná hashovací míra Bitcoinu (množství výpočetního výkonu zapojeného do procesu těžby) dosahuje stále na nová maxima a je nyní v porovnání s rokem 2017 o více než 1 000 % větší.

Do budoucna Bitcoin rozhodně potřebuje, aby transakce byly rychlé a poplatky za ně na co nejnižší úrovni.