Kdo vlastní banky v Česku?

18.03.2022

Klienti se při výběru hypotéky více zajímají o to, kdo danou banku vlastní. "Netušili jsme, že Sberbank je ruská banka," říkají teď někteří její klienti. Nejen pro ně máme přehled majitelů.

Banky s českým vlastníkem

 • Banka Creditas

Ovládá ji olomoucký podnikatel Pavel Hubáček, který je 24. nejbohatším Čechem podle žebříčku časopisu Forbes za rok 2021. Hubáček vlastní také investiční skupinu Unicapital nebo Grandhotel Pupp v Karlových Varech. Jako banka funguje Creditas od začátku roku 2017. Navázala na činnost stejnojmenné záložny, která vznikla v roce 1996 původně pod názvem 1. Třebíčská záložna.

 • Fio banka

V roce 1993 ji založili čtyři spolužáci z pražského matfyzu (Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy) - Romuald Kopún, Petr Marsa, Dušan Ditrich a Jan Hřebíček. Původně se zaměřovala na obchodování s cennými papíry, později koupila RM systém. Působila také jako družstevní záložna. Na banku se přeměnila v roce 2010. V současné době ji skrze mateřskou společnost Fio holding vlastní dva z původních zakladatelů - Petr Marsa a Romuald Kopún. Každý z nich má 50% podíl.

 • Trinity Bank

Největším akcionářem je zlínský podnikatel Radomír Lapčík, který skrze společnost Trinity investorská vlastní 11,8 %. Společnost Trinity Investorská vlastní skupina SAB Financial Group, ve které je Lapčík jediným akcionářem. Součástí skupiny jsou SAB Finance, která obchoduje na devizovém trhu, a SAB Corporate Finance obchodující s cizími měnami v Londýně. Banka vznikla v lednu 2019 přeměnou ze spořitelního družstva Moravský peněžní ústav, které v roce 1996 založil právě Lapčík.

 • Air Bank

Air Bank vlastní společnost Home Credit N.V. se sídlem v Nizozemsku. Je součástí skupiny PPF, kterou s podílem 98,93 % vlastnil nejbohatší Čech Petr Kellner - po jeho tragické smrti ovládá podíl rodina Petra Kellnera (podíl je předmětem probíhajícího dědického řízení). Zbylý podíl si mezi sebou rovným dílem dělí současný šéf PPF Ladislav Bartoníček a belgický finančník Jean-Pascal Duvieusart. Formálně jde tedy o nizozemskou, fakticky však o českou banku, jejíž projekt od počátku vznikal v Praze. Banka funguje od listopadu 2011.

 • PPF banka

Držitelem 92,96 % akcií je PPF Financial Holdings B.V. se sídlem v Nizozemí, mateřskou společností je PPF Group N.V. se sídlem taktéž v Nizozemí. Prakticky je to česká firma, protože 98,93 % společnosti PPF vlastní rodina Petra Kellnera - podíl je v současné době předmětem probíhajícího dědického řízení. Zbylý podíl PPF si mezi sebou rovným dílem dělí Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart. Necelých 7 % akcií vlastní město Praha. Banka vznikla v roce 1992 původně jako Royal banka CS, v roce 1995 ji ovládlo Hlavní město Praha a přejmenovalo na První městskou banku. V roce 2002 získala většinu skupina PPF prostřednictvím České pojišťovny.

 • Moneta Money Bank

Také Moneta bývá považována za českou banku, klíčové slovo má její šéf Tomáš Spurný. Vlastnická struktura je značně roztříštěná, s akciemi se obchoduje na pražské burze a může si je koupit i drobný investor. Největším akcionářem byla (ke konci února 2022) s podílem 29,94 % společnost Tanemo, kterou založila skupina PPF za účelem ovládnutí Monety a jejího faktického spojení s Air Bank. Mezi další větší akcionáře patří Raiffeisen Bank International (6,49 %), Chase Nominees Limited (3,83 %), State Street Bank and Trust Company (3,33 %), Barclays Capital Securities Limited (3,23 %) a Banka Creditas (3 %) - pořadí a podíly těchto menších akcionářů se často mění.

Moneta Money Bank existuje od jara 2016. Navazuje na Agrobanku působící v Česku už v 90. letech. Po krachu Agrobanky převzala její zdravou část v roce 1998 americká skupina General Electric, spojila ji se splátkovou společností Multiservis a přejmenovala na GE Money Bank. Uvedením akcií na burzu v roce 2016 ji GE prakticky prodala.

 • J&T Banka

Za českou - nebo aspoň československou - banku lze považovat i J&T Banku. Vlastní ji slovenští miliardáři Josef Tkáč (45,05 %) a Ivan Jakabovič (45,05 %) prostřednictvím J&T Finance Group, která od roku 2014 sídlí v Praze. Zbylých 9,9 % patří společnosti Rainbow Wisdom Investments Limited, jejímž stoprocentním vlastníkem je čínský státní konglomerát CITIC Group Corporation - podíl původně vlastnila čínská skupina CEFC. J&T Bank působí na českém finančním trhu od roku 1998.

Zahraniční banky v Česku

 • Česká spořitelna

Největší banka podle počtu klientů byla až do roku 2000 skutečně česká. Pak ji postupně ovládla rakouská skupina Erste Bank AG. Přes 48 % v Erste patří institucionálním investorům, z regionálního pohledu mají největší podíl rakouští akcionáři (přes 30 %). Významný podíl v Erste Group mají regionální rakouské spořitelny, resp. nadace. S akciemi se obchoduje i na vídeňské a pražské burze, spoluvlastníkem se může stát i drobný investor.

 • ČSOB

ČSOB je stoprocentní dceřinou společností belgické KBC Bank NV, jejíž akcie drží (přímo nebo nepřímo) belgická společnost KBC Group NV. Součástí je také značka Poštovní spořitelna. Do skupiny patří i Hypoteční banka (původně Agrobanka v Hradci Králové, poté Regiobanka a Českomoravská hypoteční banka), kterou ČSOB získala při převzetí IPB v roce 2000.

 • Komerční banka

Většinovým vlastníkem je francouzská skupina Société Générale, která vlastní 60,4 % akcií. Dalších 39 % mají menšinoví akcionáři (je jich přes 58 tisíc), většina z nich jsou fyzické osoby z Česka (přes 52 tisíc). S akciemi KB se obchoduje na pražské burze, může si je koupit i drobný investor.

 • UniCredit Bank

Stoprocentním vlastníkem je italská skupina UniCredit. V Česku vznikla UniCredit Bank v roce 2007 sloučením HVB Bank (v ní se už předtím spojily německá Hypovereinsbank a rakouská Bank Austria Creditanstalt) a Živnostenské banky.

 • Raiffeisenbank

Většinovým majitelem je Raiffeisen Bank International, konkrétně jde hlavně o regionální rakouské banky sdružené v Raiffeisen CEE Region Holding (75 %) a RLB OÖ Sektorholding (25 %). V Česku postupně převzala (přímo či nepřímo) eBanku, Citibank, Zuno a Equa bank.

 • mBank

V Česku působí od roku 2007. Formálně jde pouze o organizační složku (ne samostatnou společnost) mateřské polské BRE Bank. Většinový podíl - skoro 70 % - v mBank má německá skupina Commerzbank. Ta ji v roce 2019 chtěla prodat, nakonec ale plán odložila.

 • Hello bank

Vlastní ji francouzská banka BNP Paribas. Původně v Česku působila jako společnost Cetelem, která poskytovala spotřebitelské úvěry. Později získala bankovní licenci, od roku 2017 se jmenuje Hello bank.

 • Expobank

Většinovým vlastníkem je ruský finančník Igor Vladimirovič Kim. Od roku 2020 ji vedou čeští manažeři. Na podzim 2021 Igor Kim potvrdil, že pro pobočky v Česku, v Srbsku i Lotyšsku hledá kupce.

Pod názvem Expobank působí v Česku od roku 2014. Banka tehdy převzala tuzemskou síť LBBW, ještě předtím působila pod názvem Bawag (její součástí se stala i česká síť Dresdner Bank). Původně vznikla na začátku 90. let jako společný švýcarsko-maďarský podnik InterBank, později fungovala jako Interbanka.

 • Sberbank

Sberbank CZ spadá pod skupinu Sberbank Europe se sídlem ve Vídni, která v roce 2011 převzala i aktivity rakouské Volksbank v několika zemích včetně Česka. Jejím 100% vlastníkem je největší ruská banka Sberbank ovládaná státem (část akcií je volně obchodovatelná). Česká národní banka na konci února oznámila, že zahájila kroky k odejmutí licence Sberbank CZ. Skupina odchází i z celého evropského trhu.

 • Oberbank

Vlastníkem je rakouská Oberbank AG, v Česku působí pouze jako organizační složka.

Kdo vlastní stavební spořitelny

 • ČSOB stavební spořitelna (Liška)

Stoprocentním vlastníkem je ČSOB ovládaná belgickou KBC. Do března 2021 působila jako Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS). Do roku 2000 ji vlastnily Investiční poštovní banka (55 %) a německá spořitelna Bausparkasse Schwäbisch Hall (45 %).

 • Modrá pyramida stavební spořitelna

Stoprocentním vlastníkem je Komerční banka, která většinově patří francouzské finanční skupině Société Générale. Modrá pyramida nabízí služby na českém trhu od roku 1992.

 • Moneta stavební spořitelna

Do roku 2020 existovala jako Wüstenrot stavební spořitelna. Od německého koncernu Wüstenrot & Württembergische AG ji koupila Moneta Money Bank.

 • Raiffeisen stavební spořitelna

Stoprocentním vlastníkem je Raiffeisenbank, která má rakouské akcionáře.

 • Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka)

Patří do skupiny České spořitelny, tedy pod Erste Group. V Česku působí od roku 1994.