Kdy je nutné i k ťukanci volat policii?

29.09.2021

Jedete po mokré silnici, auto před Vámi najednou zabrzdí před přechodem. Vy však tak rychlou reakci nemáte a ozve se rána. Na první pohled to vypadá, že nejde o nic vážného, pomačkaná kapota, prasklá světla a nárazník. S druhým řidičem tedy jen sepíšete záznam o dopravní nehodě.

Problém ale může nastat, když budete škodu řešit s pojišťovnou. Ke škodám za více než 100 000 korun musíte totiž přivolat policii. U drahých aut může být i cena světla velmi vysoká a škoda se tak nad sto tisíc vyšplhá snadno.

Pojišťovny případy řeší individuálně

Nemusíte mít ale strach, že by vám pojišťovna automaticky snížila vyplacené peníze. Každý případ řešíme individuálně. Pokud mají klienti fotky z nehody, ze kterých je vidět, že bylo skutečně těžké škodu odhadnout, tak žádný postih řešit nebudeme.

Vždy je každopádně dobré mít alespoň základní přehled o tom, jakou hodnotu má vaše auto a případně jaké jsou orientační ceny náhradních dílů. Obecně se dá klientům poradit, že pokud mají drahé auto nebo drahé auto nabourají, ať policii pro jistotu zavolají. Stejně tak i v případech, kdy si nejsou jistí, jestli se škoda skutečně ke sto tisícům nevyšplhá.

Stačí chvilka nepozornosti a je to. Ozve se rána a vaše plány se rázem změní. Pokud jde o menší dopravní nehodu, stačí většinou vyplnit záznam o nehodě, u větších škod je ale potřeba volat policii. Je to dané ze zákona. Důležité je to ale i kvůli tomu, aby vám pojišťovna mohla zaplatit škody z pojištění. Vypsali jsme proto pro vás případy, kdy policii musíte vždy zavolat.

1) Zranění nebo úmrtí

Pokud při nehodě někdo zemřel nebo se zranil. Je nutné věnovat pozornost i zraněním, která na první pohled vypadají jako drobná či skrytá. Pokud máte jakékoli pochybnosti o zranění a jejich vážnosti, raději volejte policii.

2) Škoda přes 100 000 Kč

Škoda na některém z vozidel včetně přepravovaných věcí je vyšší než 100 000 Kč.

3) Škoda někomu dalšímu

Při nehodě se poškodil majetek někoho dalšího. Například se při nehodě srazila dvě auta a jedno z nich navíc nabouralo do domu.

4) Zničená silnice nebo značky

Při nehodě se poškodila nebo zničila součást nebo příslušenství pozemní komunikace.

5) Nejde obnovit provoz

Pokud nehoda blokuje provoz a vy ho nemůžete jednoduše sami obnovit.

6) Trestný čin

Pokud se při nehodě stal trestný čin nebo přestupek.

7) Alkohol, drogy

Pokud některý z řidičů byl pod vlivem alkoholu nebo drog.

8) Ujetí od nehody

Pokud některý z řidičů od nehody ujel.

9) Bez řidičáku

Pokud některý z řidičů neměl řidičák.

10) Nejasný viník

Pokud se nemůžete shodnout na tom, kdo nehodu zavinil.