Kdy začít spořit dětem a jak?

11.09.2019

Našim dětem po dosažení dospělosti pomůže, pokud jim předáme nějaké naspořené peníze. Kolik by to ale mělo být? Jakým způsobem spořit a od jakého věku dítěte? To vše se odvíjí od situace rodiny. Jedno pravidlo je ale pro všechny stejné: začněte spořit co nejdříve.

Je logické, že čím dříve s odkládáním peněz začneme, tím více dětem do dospělosti naspoříme. A nemusíme přitom začínat s horentními sumami, spořme prostě tolik, kolik nám naše finanční situace dovolí. Po narození dítka si rodiny většinou nemohou finančně příliš vyskakovat, ale každá stokoruna se počítá, ačkoli vás finanční poradci budou přesvědčovat, abyste spořili co nejvíce.

Pokud klienti dětem spoří, jde většinou o nižší částky, které jsou nedostatečné na zabezpečení budoucích výdajů. Vyšší částky dávají, až když se blíží například konec základní školy. Často totiž počítají s tím, že budou jejich příjmy stoupat a v budoucnu si budou moct odkládat více peněz. Což samozřejmě nemusí být pravda. Pokud se tedy nerozhodnou začít s pořádným spořením hned, může se stát, že to odkládají i deset let. Následně již potřebnou částku nenaspoří.

Vybírejte s rozvahou

Jak ale máme dětem spořit, abychom našetřili co nejvíce? Všechno záleží na tom, zda jsme spíše konzervativní, nebo rádi riskujeme.

Pokud se budeme řídit heslem "risk je zisk", rozhodně budeme investovat do podílových fondů. Jejich výhodou je nízká minimální měsíční částka, a jestliže splníte zákonné podmínky, budete odvádět 0 % daně ze zisku. Podílové fondy mají největší výnosy, ale také je tady riziko, že o část nebo o všechny své peníze přijdete. A to především v případě, že si nenecháte poradit od odborníků.

Co na to odborník

Obecně se poradci a odborníci shodují na tom, že investovat do podílových fondů je jedna z nejvýhodnějších cest. Musíte ale dětem začít spořit už v okamžiku, kdy jsou v plenkách. Máte na spoření řadu let, proto jsou vhodnější dynamičtější produkty.

Zaprvé v dostatečně dlouhém horizontu výnos nějakého mixu akcií a dluhopisů velmi pravděpodobně podstatně převýší výnos z úložky na spořicím účtu. A zadruhé, batole se rozhodně nebude nervovat kolísavým průběhem takové investice, průběžné vzrůsty i pády ho budou nechávat naprosto klidným. Takže abych to shrnul, za optimální bych považoval investici do robustního dynamického fondu, který investuje zejména do světových akcií a dluhopisů známých firem.

Velmi častou volbou Čechů je stavební spoření. Stavební spoření u nás má jistou tradici. Je téměř bez rizika, ale zase nemůžeme očekávat, že nám budou naskakovat extrémní úroky.

Už od narození dětí jsme měli jasno v tom, že dětem chceme našetřit nějaké finance pro jejich start do dospělého života. Stále ale přesně nevíme, jakým způsobem spořit. Jelikož se nám nelíbí aktuální úroky na stavebním spoření ani to, že pokud bychom chtěli peníze ze stavebka dětí vybrat, muselo by to jít soudní cestou, rozhodli jsme se, že dětem zatím budeme peníze posílat na spořicí účet. Momentálně nemáme úplně špatný úrok a s penězi můžeme manipulovat podle potřeby.

Nutno dodat, že v březnu 2016 schválil prezident republiky novelu zákona o stavebním spoření, která nutnost žádat opatrovnický soud o povolení výběru peněz ze stavebního spoření dětí ruší.

Zasílání peněz na spořicí účty je jednoduchým řešením: můžete dětem poslat každou stokorunu, kterou dostanou k narozeninám, a ta se jim určitě zúročí lépe než v pokladničce. Ale nečekejte, že jim za dvacet let předáte miliony, dlouhodobě se tento způsob spoření totiž nevyplácí. Plusem i minusem bychom mohli nazvat fakt, že peníze jsou stále k dispozici. Pokud tedy nejste úplně stoprocentně spořiví rodiče a víte, že byste na tyto peníze "navíc" sahali, raději zvolte stavební spoření.

Pro stabilní vyšší míru výnosu a ochranu naspořených peněz před inflací je nejlepší pravidelná investice v časovém horizontu asi patnáct až dvacet let. Rodičům však doporučujeme, aby spořicí produkty neuzavírali přímo na dítě, ale raději na sebe. Může se totiž stát, že potomek nebude sdílet přání rodičů a pracně uspořené peníze se rozhodne utratit. Rodiče pak v takovém případě však nic nezmůžou. Pokud je smlouva psaná na ně, stále mají využití peněz pod kontrolou.

Pojištění se spořením

Tato volba není v případě spoření úplně šťastná, lepší je rozdělit spoření a pojištění na dva produkty. Samozřejmě je dobré dítě pojistit proti úrazu či nemoci, ale spoření přes životní pojištění není příliš výhodné. Nenechte se zlákat některými finančními poradci, kteří vám budou tvrdit opak. Mezi kontroverznější a zajímavější způsoby zhodnocení peněz můžeme zařadit nákup investičního zlata nebo nemovitosti.

Kombinovat se vyplatí

Pokud si budete s penězi chtít "hrát", není špatné spořicí produkty kombinovat.
Musíte k tomu ale mít i dostatek financí. Pokud můžete dětem měsíčně odkládat pouze 1000 korun, raději volte konzervativnější cesty. V případě, že máte větší finanční prostor, můžete spořit přes stavební spoření a kombinovat jej například s investováním do podílových fondů.

Tip: Pokud máte založené stavební spoření, zajímejte se o novinky v této oblasti.
Můžete jej většinou v horizontu šesti let zrušit, peníze převést na novou smlouvu, a získat tak lepší úroky a využívat různé akce spořitelen.