Když vezete zraněného, můžete spáchat přestupek.

03.03.2021

Existují situace, kdy je lidský život přednější než dodržování zákonů. Takový případ může nastat, když musí příbuzný zavézt do nemocnice zraněného či těhotnou ženu a záchranka by se nedostala k dotyčnému včas. Nikdy však řidič svým jednáním nesmí ohrozit ostatní účastníky silničního provozu více, než je nutné.

"Kdyby se jednalo o akutní případ, tak bych asi předpisy porušil, nicméně bych jel pořád tak, abych svou jízdou nikoho neohrozil, a zvlášť mou rodinu v autě," uvedl novopečený tatínek Michal Domžal, který zrovna nedávno vezl svoji rodící manželku do nemocnice. V tomto případě však neměl důvod nedodržet podmínky silničního provozu.

Policisté nicméně musejí dbát vždycky na to, aby řidiči platné zákony dodržovali. "Například jízda na červenou a vyšší než povolená rychlost jsou přestupky. Policista je tedy musí vyřešit tak, jak mu zákon a nařízení ukládají. Mohou však teoreticky nastat extrémní situace, při kterých řidič může porušit zákon, aniž by byl za spáchané přestupky potrestán," připustil mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.

Vzápětí dodal, že přestupkem však není jednání, jímž někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněného zákonem, mezi které patří i zdraví a život člověka.

Toto jednání však nesmí mít větší následky než ty, které při nebezpečí hrozily. Pokud také existuje jiné řešení situace, než jen přestoupit zákon, měl by ho člověk využít primárně.

"Jen těžko se ze spáchání přestupku vyvleče někdo, kdo jede rychle například z centra Zlína do nemocnice, cestou projede dvě červené, je pod vlivem alkoholu a na palubní desce má položený mobilní telefon, kterým si mohl přivolat lékařskou pomoc," podotkl Jaroš.

Řidičům radí, aby před riskantní jízdou, při které může být ohrožena bezpečnost v silničním provozu, vždy nejdříve zavolali na linku 155 a naslouchali radám pracovníků operačního střediska zdravotníků.

S tím souhlasí i mluvčí záchranky Petr Olšan, který podotkl, že se zraněními nebo náhlou nevolností občas vezou řidiči své blízké na úrazovou ambulanci sami a záchranku ani nevolají.

Dítě porodila cestou

Někdy se však může stát, že zraněného někdo veze zdravotníkům naproti. "Před pár lety jsme jeli naproti muži, který pomáhal svojí manželce rodit. Dispečerka mu tehdy dávala instrukce, co má dělat a kde zastavit. Když jsme na místo setkání přijeli, bylo už dítě na světě," popsal nezvyklou situaci mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

Čas od času se stane, že řidič, kterého policisté zastaví kvůli překročení rychlosti, argumentuje nutností dopravit spolujezdce co nejdříve do nemocnice. Pak už je na policistovi, aby zvážil, jak dále postupovat.

"Většinou zraněné, nemocné či těhotné osobě poskytne policista první pomoc a přivolá na místo kontroly záchranku, která zajistí odborné ošetření i převoz do nemocnice. Opravdu extrémní situaci, kdy by třeba operátorka na záchrance řekla, že sanitka dojede pozdě, bych pak řešil já osobně tak, že bych zraněného člověka naložil do svého auta a odvezl ho do nemocnice sám. Je to lepší, než kdybych autu dělal jen doprovod," věří Jaroš.

Také řidič Domžal si myslí, že pomoc policie není špatný nápad. "Věřím, že kdybych policistům situaci vysvětlil, byli by ochotní mi pomoci," poznamenal.