Kryptoměny jako investice?

19.08.2020

Klienti se nás zeptali na dvě možné investice. Obě spojovali notoricky známé kryptoměny. Společnost Glocin a dluhopisy.futuremining.cz. A vodítko o obou - obchod s virtuální měnou. Je investice do kryptoměn vhodnou příležitostí? Společnost Glocin nakupuje neznámou měnu Teuron, v případě dluhopisy.futuremining.cz dáváte peníze na nákup hardware na těžení virtuální měny Etherum.

Co to jsou ty virtuální měny?

Jedná se o novou formu placení, ale nejsou to peníze, ale hmotný majetek! Tento majetek je tvořen virtuálně, elektronicky v počítačích tzv. těžbou. Vznik první virtuální měny se datuje již do roku 2009, kdy vznikla dnes nejznámější měna zvaná Bitcoin.

Při vstupu na kryptoměnový trh si musíte uvědomit, že jde o naprosto neregulovaný trh. Neexistuje žádný dohled, pravidla, licence, etika. Z logiky věci toto může přitahovat (a také přitahuje) nekalé obchodní praktiky.

Naproti tomu výhodou je, že se jedná o globální síť bez hranic. Tedy platby probíhají přímo mezi účastníky (tzv. peer to peer). Jakmile uděláte transfer, ihned se objeví na druhém konci světa. Tedy platby jednoduše, rychle.

Jako platidlo ale zatím virtuální měny moc nepochodily. Občas se dá zaplatit Bitcoinem ale to je tak vše. Komplikací je obrovská volatilita. Virtuální měny mohou za den poskočit o klidně plus 20% mínus 20%. I více. Tak představte, že byste dostávali plat ve virtuální měně. Za měsíc se může změnit hodnota o desítky až stovky procent. Až se u virtuálních měn objeví stabilita, tak se dá očekávat masové rozšíření.

Virtuální měny nepřináší žádné výnosy, dividendy, kupóny, prostě žádný zisk. Jediné, na co vsázíte, je, že když si dnes nakoupíte kryptoměnu, že zítra ji prodáte někomu dráž. Musíte najít protistranu, která je ochotna od vás koupit vaše zboží dráž. Pouze u virtuálních měn spekulujete. A kolik majetku chcete mít ve spekulativních investicích?

Volatilita (kolísavost, změna ceny, chcete-li) je u kryptoměn obrovská. Např. Bitcoin 18. 12. 2016 stál cca 800 dolarů a 19. 12. 2017 cca 19 000 dolarů a 17. 12. 2018 byl za cca 3 200 dolarů. To je jak na houpačce.

A jak se určuje cena kryptoměny?

Samozřejmě jako na jakémkoliv jiném trhu cenu kryptoměn určuje nabídka a poptávka. Jedni chtějí koupit a druzí prodávat. V červenci loňského roku jich bylo 2 282. A dnes jich je 5 154. Každý si vydává svou měnu... a každý má svůj příběh, proč zrovna jeho měna určitě bude ta nejlepší. A jak víte, kterou měnu koupit? Která je ta pravá? Jakou uděláte analýzu? Jak si ověříte informace?

Těžba

I těžbou se určuje cena. Kryptoměny se tzv. těží. Jinými slovy, existují obrovské haly, kde jsou desítky a stovky počítačů, které počítají různé matematické úlohy. A když ji vyřeší, dostanou za odměnu svou vysněnou kryptoměnu.

  1. Počet možných vytěžených "zlaťáků" je např. u Bitcoinu omezen. Opravdu? Měny mají omezené množství. Na lidi tak působí fakt, že až se vytěží všechny Bitcoiny, tak už nebudou na trhu a bude stoupat jejich cena. Což je bohužel milná chiméra. A to hlavně ze dvou důvodů:

  1. Již se mluví o tzv. "splitu" tedy rozdělení měny, kdy se každá "mince" vynásobí dvěma a najednou máte dvojnásobně více měny.
  2. Jednoduše si založíte další měnu. Například Bitcoin 2 a Bitcoin 3 a Bitcoin X...

Těžba a ekologie

Těžba "mincí" je dána počítačovým algoritmem. Navíc výpočetní výkon musí být skutečně obrovský. V tomto případě jde hlavně o grafický výkon (výkon grafické karty). A k tomu je potřeba energie. Již dnes (resp. v roce 2019, letos to bude ještě "lepší") se vyprodukuje zhruba 800 tun CO2 jen kvůli těžbě na web-miningu! "Web-mining" je to, kdy nic netušící uživatel na stránkách pro někoho jiného těží. Tedy si otevřete webovou stránku, a aniž byste to věděli, váš počítač tajně pro někoho jiného těží měnu.

Jen na vytěžení jedné měny Bitcoin, se spotřebuje zhruba více energie jak celé Irsko za rok dohromady. A to nemluvíme o dalších měnách... V dobách dnešních ekologických výzev, budete podporovat tuto neekologickou těžbu?

Kde se těží nejvíce?

Čína = Uhelné elektrárny

Island = Levná energie

Čím nižší máte náklady na energie, tím vyšší by mohl být váš případný zisk.

A co vy? Půjdete do toho? Používáte plastovou platební kartu? Při platbě virtuální měnou, zanecháváte extrémně vysokou uhlíkovou stopu. Jedna platba je cca 271 kg CO2. Což je mnohosetkrát více než na platby platební kartou, od kterých se také ustupuje kvůli neekologické výrobě plastu na kartu.

Svět je zvláštní místo. Nechce plastové platební karty kvůli ekologii, ale ty jsou mnohem více ekologické než jedna transakce virtuální měnou, kterou chtějí všichni.

Pozor na neregulovaný trh

S tímto tématem se zabýval server Peníze.cz dne 20. 2. 2020 na svých stránkách. Příklad za všechny, zjednodušeně, od společnosti Glocin: Vezmete eura a směníte je na kryptoměnu zvanou Teuron v poměru jedna ku jedné. Glocin se zavazuje vrátit vám peníze po dvou letech zpátky, společně s výnosem dvacet procent ročně. Potom už stačí Teurony směnit zpět na eura a výnos je doma.

Jen podotýkáme, že firma sídlí v Anglii v baráčku s dalšími 400 firem. Server CoinMarket.com který sdružuje 20 636 burz (!) a 5 154 kryptoměn tuto měnu nezná. Chceme tím říci, že při spekulacích do kryptoměn na neregulovaném trhu existuje extrémně vysoké riziko ztráty investovaných (spekulovaných) peněz.

  • Závěr: Kryptoměny jsou spekulace

  • Investice do kryptoměn je extrémně riziková.
  • Nejedná se o investici, ale o spekulaci s extrémním rizikem!
  • Vstupujete na naprosto neregulovaný trh, kde můžete narazit na podvodníky velmi snadno.
  • Pouze věříte, že dnes nakoupíte kryptoměny, "zítra" je někomu prodáte dráž.
  • Kryptoměny nedělají reálný business. Nic nevyrábí, žádné služby neprodávají.
  • Již se několikrát stalo, že byly účty uživatelů nenávratně vykradeny.
  • Zanecháváte extrémně vysokou uhlíkovou stopu. Jedna platba je cca 271 kg CO2. To je mnohokrát více než na platby platební kartou, od kterých se také ustupuje kvůli neekologické výrobě plastu na kartu.