Které banky umožní odklad splátek úvěrů klientům postiženým koronavirem?

16.03.2020

Některé banky na doporučení České bankovní asociace umožní odklad splátek úvěrů klientům, kterým v důsledku nouzového stavu v České republice klesne příjem. Jak se k tomu staví banky?

Česká spořitelna umožní tříměsíční odklad splácení hypoték a spotřebitelských úvěrů klientům v zaměstnaneckém poměru a klientům z řad osob samostatně výdělečně činných. "Žádosti budeme přijímat elektronickou cestou. Jak přesně žádost podat, zveřejníme zanedlouho na webu a sociálních sítích," řekl mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

Raiffeisenbank uvedla, že se bude snažit vyjít vstříc klientům, kteří se dostanou do finančních potíží. "Každý jednotlivý případ budeme posuzovat individuálně a na základě konkrétních okolností," uvedla mluvčí banky Petra Kopecká.

ČSOB bude jednat v souladu s rozhodnutím asociace, nicméně o dalších podrobnostech se podle mluvčího Patrika Madleho teprve jedná.

Komerční banka umožní odklad úvěrových splátek svým zákazníkům, kterým se v souvislosti s aktuální mimořádnou situací dočasně sníží příjmy. Klienti, kteří využívají v KB hypoteční a spotřebitelské úvěry, mohou požádat o odklad splátek, a to až na dobu 3 měsíců. Nabídka se vztahuje na fyzické osoby a fyzické osoby podnikatele.

"Aktuální situace vyžaduje vysokou míru společenské i osobní solidarity. Rozhodnutím umožnit odklad splátek klientům, kteří se dostanou do potíží se svými příjmy, chápu proto jako zcela logický krok," zdůraznil Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel KB. 

"Komerční banka současně připravuje nabídku i některých dalších služeb, které pomohou našim zákazníkům snadněji překonat období nejistoty. Konkrétní nabídku zveřejníme v nejbližších dnech," dodal Jan Juchelka.

Některé banky k tomuto kroku ale nepřistoupí.

"V tuto chvíli neplánujeme plošné odkládání splátek spotřebitelských půjček a úvěrů. Už dnes našim klientům nabízíme možnost si splátku úvěru zvýšit, ale také snížit. Snížením splátky se pak prodlouží doba splácení," uvedla mluvčí Air Bank Jana Karasová.

"Prohlášení prezídia ČBA chápeme pouze jako doporučení možných kroků, o kterých ale v tuto chvíli neuvažujeme," doplnila mluvčí Monety Zuzana Filipová.