Letadlo J.O. Investment tvrdě narazilo.

06.05.2020

O pochybných praktikách společnosti J.O. Investment s.r.o. jsme společně s kolegy z Comsense analytics informovali naše klienty již v průběhu uplynulých dvou let. Nyní se nad tímto alternativním fondem podnikajícím dle § 15 odst. 1 ZISIF stáhla mračna. Podle kriminální policie totiž měla společnost neoprávněně nabízet široké veřejnosti investiční služby. Daleko závažnějším problémem však je, že protagonisté projektu získané prostředky podle kriminalistů nijak neinvestovali, ale naopak používali pro svoji potřebu. 

20letý investiční génius

Hlavním představitelem a jednatelem firmy je Jakub Ortinský (ročník 1996, 24 let). Firmu založil v roce 2016 s vkladem pouhých 50 000 korun, krátce poté byla společnost zapsána u ČNB do seznamu osob podnikajících dle § 15 odst. 1 ZISIF. O tom, co tento institut znamená a za jakých podmínek mohou na trhu alternativní fondy využívající této legislativy působit, jsme psali před několika týdny. Kromě zakladatelských dokumentů nejsou v rejstříku za firmu zveřejněny žádné výroční zprávy ani výkazy, na rejstříku je možné vidět pouze zakladatelské dokumenty a notářský zápis o navýšení základního kapitálu na 2 mil. CZK v roce 2017.

Zálibou Ortinského jsou podle jeho sociálních sítí evidentně exotické dovolené, za peníze klientů si udělal výlet například do Miami nebo Dubaje. Kromě hraní golfu je očividně milovníkem i drahých a sportovních aut, policie zabavila vozidla značek Rolls-Royce, Ferrari či Maserati. Kromě toho kriminalisté našli u podezřelých značnou sumu finančních prostředků v hotovosti, drahé kovy, šperky nebo třeba hodinky Rolex. Celkem policisté zadrželi 3 osoby, provedli 18 prohlídek nemovitostí a zajistili majetek v hodnotě více než jedné miliardy korun. Obviněným nyní hrozí za podvod trest odnětí svobody až na 10 let.

Na sliby J.O. Investment naletěly tisíce klientů

Podnikání firmy Jakuba Ortinského bylo již na první pohled podezřelé. Na diskusních fórech se hovořilo o slibovaném zhodnocení v řádu vysokých desítek až sta procent ročně, zejména investicemi do akcií, komodit či forexovými obchody. Někteří klienti údajně výnosy dostali i reálně vyplacené, a to z prostředků nově příchozích investorů. Zhodnocení v této výši je však při standardních typech investic nereálné při alespoň trochu přijatelné míře rizika. Takové výnosy jsou ještě méně uvěřitelné v kontextu toho, že je slibuje 20letý mladík. Přesto Ortinskému na lep skočilo více než dva tisíce klientů.

Firma dostala v roce 2018 pokutu ve výši 50 000 CZK od ČNB za neplnění informačních povinností. Šlo zejména o nedodaná zákonná hlášení, reporting rozvahy apod. Subjekty podnikající na základě § 15 odst. 1 ZISIF totiž musí pravidelně ČNB reportovat některé základní údaje o své činnosti. ČNB však nad těmito subjekty nijak nedohlíží a jde spíše o formální záležitost. Aktéři podvodu přesto neměli zřejmě kvůli náročnému vybírání dalších sportovních vozů do svých garáží na reporting čas.

Všechny alternativní fondy nejsou špatné, obezřetnost je však na místě

Případ J.O. Investment opět ukázal, že investice do ze strany ČNB nedozorovaných alternativních fondů provozovaných dle § 15 odst. 1 ZISIF je spojena s nadprůměrnou výší rizika. Alternativní fondy totiž například nemají depozitáře, který by je kontroloval, a tak správce takového fondu má v podstatě volné ruce a může nakládat se svěřenými prostředky dle libosti.

Existuje tak daleko vyšší riziko zpronevěry svěřených prostředků či jiného nekalého jednání v neprospěch investorů. Ačkoliv rozhodně existuje řada důvěryhodných alternativních fondů působících na bázi tohoto právního rámce, investoři by měli dbát zvýšené obezřetnosti a důsledně takový subjekt před rozhodnutím prověřit.