Lidé při koupi bytu vybírají podle pohodlí. Budoucí náklady přehlédnou.

21.06.2019

Výhradně byt po rekonstrukci, který nevyžaduje žádný větší zásah či investici, v současné době preferuje více než polovina kupujících. Kvůli pohodlí a umístění bytu v hezké lokalitě je téměř polovina kupujících ochotných si za byt připlatit. Velmi důležitá je také blízkost veškeré potřebné občanské vybavenosti, zejména škol a školek, MHD a nákupních center.

To vyplývá z průzkumu, který letos v březnu realizovalo 282 realitních makléřů společnosti M&M Reality Holding mezi svými klienty. Naprostá většina dotázaných vyžaduje také možnost bezproblémového parkování a nehlučné sousedy. Do preferencí kupujících se tak stále více promítá nedostatek volného času a velká pracovní vytíženost.

Mezi lidmi jsou nejžádanější byty dvoupokojové (min. 70 procent kupujících) a třípokojové (min. 65 procent kupujících), a to bez ohledu na velikost obce či města. Nejméně vyhledávanými jsou především v menších obcích a městech garsonky (poptávka zhruba jen 8 až 9 procent) a naopak vícepokojové velkometrážní byty (zhruba jen 7 až 8 procent), jejichž cena je velmi vysoká, a pro běžnou vícečlennou rodinu je tak takový byt v současné době téměř nedostupný. Lidé při výběru jednoznačně dávají přednost bytům po zdařilé rekonstrukci, což se týká minimálně 65 procent kupujících. Vyloženě byt v původním stavu, který by si mohli zrekonstruovat přesně podle svých představ, v současnosti hledá asi jen 14 procent kupujících. "Ještě zhruba před deseti patnácti lety to bylo mnohem běžnější. Je znát, že lidé neustále spěchají a mají málo času, proto dávají při výběru přednost nemovitostem po nedávné rekonstrukci, ideálně vhodným přímo k nastěhování. Chtějí bydlet pohodlně, hezky, moderně a mít s novým bytem co nejméně starostí či dalších nákladů. Téměř samozřejmostí je snadná a blízká dostupnost veškeré potřebné občanské vybavenosti, zejména škol a školek, pokud jsou to mladí lidé, kteří mají menší děti, několikaminutová dostupnost zastávek MHD či vlakového nebo autobusového nádraží a blízkost nákupních a obchodních center. Protože má dnes prakticky každá rodina alespoň jedno auto, kladou kupující velký důraz i na bezproblémové parkování. Za komfort je přitom 45 procent klientů ochotných si i připlatit," vysvětluje Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality s tím, že zhruba pro 13 procent kupujících není stav bytu při výběru rozhodující vůbec: "Pro tyto klienty je mnohem důležitější umístění bytu v určité lokalitě či části města, zejména poblíž jejich zaměstnání nebo dalších členů rodiny, či v blízkosti zeleně a parků, protože mají například psa nebo jiné zvíře, které potřebují často venčit." Zásadním důvodem, proč jsou ochotní téměř ideální naplnění představy o dokonalém bytě a lokalitě odmítnout, jsou kromě přemrštěné ceny zejména problémoví sousedi. "Až 52 procent klientů jinak vyhovující byt odmítne z důvodu sousedství s prokazatelně hlučnými a problémovými sousedy. Naopak mezi nejvítanější sousedy patří dlouhodobě jednoznačně senioři, což se týká 57 procent klientů, mladé rodiny jako své sousedy preferuje až 32 procent kupujících," doplňuje Jan Martina.

Není bez zajímavosti, že zatímco o potenciální sousedy se klienti zajímají a ověřují si je, jiné důležité oblasti spojené s koupí bytu podceňují a nevěnují jim potřebnou pozornost. To se týká zejména zadluženosti a vysokých úvěrů, jimiž je bytový dům zatížen, a dále celkového technického stavu domu, v němž se vybraný byt nachází. "Kupující při výběru bytu velmi často přehlížejí důležité skutečnosti, jako je fakt, zda je dům po kompletní revitalizaci. Tedy jestli byla vyměněna okna, jak jsou stará, zda má dům novou střechu, jestli je zateplený, v jakém stavu má fasádu, jaká je celková energetická náročnost domu a různé skryté vady. Například o energetické štítky se až na ojedinělé výjimky nezajímá vůbec nikdo. Přitom právě tyto skutečnosti do budoucna majitelům bytům přinášejí největší náklady spojené s bydlením, což si ale při výběru bytu vůbec neuvědomují," upozorňuje Jan Martina.