Lidé si neodkládají dostatek peněz na horší časy.

15.07.2019

Češi málo spoří a většinu dodatečně vydělaných peněz hned zase utratí. Rostoucí příjmy domácností navyšují životní úroveň lidí, ale nevedou k vyšší míře úspor.

Rostoucí příjmy domácností nebrání vysoké ziskovosti firem, která je i přes mírný pokles výrazně vyšší než v zemích západní Evropy. Vyšší příjmy domácností vedou k vyšší spotřebě, což má pozitivní dopad na růst ekonomiky. Lidé však nejsou schopni v dostatečné míře odkládat spotřebu na horší časy.

Průměrný měsíční příjem, který na rozdíl od průměrné mzdy počítá se všemi obyvateli České republiky, dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku úrovně 26 092 korun. Lidé, kteří chodí do práce, se mají výrazně lépe než ostatní. Jejich průměrný měsíční příjem ze zaměstnání v prvním čtvrtletí 2019 vzrostl na 33 581 korun.

Lidé v průměru spotřebují 24 080 korun měsíčně, což znamená, že drtivou většinu svých příjmů hned utratí. Růst reálné spotřeby obyvatel roste rychleji než peněžní a nepeněžní příjmy. Lze tedy říci, že lidé více utrácejí a příliš při tom nemyslí na budoucnost. To se projevuje poklesem míry úspor, která se snížila na 10,6 procenta.

Český statistický úřad dnes kromě analýzy příjmů domácností zveřejnil i zpřesněná data o vývoji hrubého domácího produktu za první čtvrtletí 2019. Meziroční růst podle nových údajů dosáhl hodnoty 2,8 procenta. To je výrazně lepší výsledek, než ukazovaly předchozí odhady ve výši 2,5 a 2,6 procenta.