Lidé v nájmu mají vyšší výdaje za bydlení než vlastníci bytů.

13.09.2019

Lidé bydlící v nájmu vydávají na bydlení v průměru o 1800 korun měsíčně více než ti, kteří bydlí ve vlastním. V nájmech přitom žijí spíše lidé s nižšími příjmy. Náklady spojené s bydlením představují u vlastníků 27 procent příjmů domácnosti, v nájmu u soukromníka je to 37 procent, ve státním nebo obecním bytě 31 procent.

Podle pravidel finanční gramotnosti by ideální podíl výdajů na bydlení měl činit 30 procent příjmu. Do nákladů na bydlení se počítají nájemné nebo splátka hypotéky, dále ceny za vodu, energie a různé poplatky.

Češi si podle průzkumu bydlení ve vlastním přejí. Více než tři čtvrtiny dotázaných vidí bydlení ve vlastním jako jednoznačnou výhodu, dalších 13 procent jako velkou výhodu. Míra přesvědčení je však částečně závislá na dosaženém vzdělání. Zatímco lidé se základním vzděláním mají součet 85 procent, u vysokoškoláků je to o deset procentních bodů více.

Ve vlastním nebo družstevním bydlení žijí dvě třetiny dotázaných, nejčastěji generace ve věku 31 až 50 let a lidé s vyšším vzděláním. Ve vlastním domě, či bytě žije okolo 30 procent respondentů, v družstevním bytě nebo domě sedm procent. Třetina lidí bydlí v pronájmu.

V tom, jestli si mohou pořídit vlastní bydlení, jsou nejpesimističtější mladí lidé od 20 do 30 let. Důvod vidí především v tom, že tempo růstu cen nemovitostí je výrazně rychlejší než růst mezd. Shodují se také v názoru, že brzy si bude moci dovolit vlastní bydlení jen úzká skupina lidí.

Zhruba dvě třetiny respondentů spatřují vinu také na straně bank. Vadí jim, že nechtějí půjčovat celou částku ceny nemovitosti, a podezírají je, že jim jde jen o vysoké zisky. Stoprocentní hypotéky banky na základě doporučení České národní banky (ČNB) neposkytují od října 2016. Jde o určitý paradox, protože banky ve druhém pololetí snížily úrokové sazby a snaží se, aby byly hypotéky pro lidi opět dostupnější. V praxi je to ČNB, kdo v posledních letech vydává doporučení, která omezují dostupnost hypoték.

Průměrná úroková sazba hypoték v červenci klesla na 2,68 procenta z červnových 2,76 procenta. Sazby klesly šestý měsíc v řadě. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta.

Průzkum vypracovala společnost MindBridge Consulting. Oslovila 1000 respondentů ve věku od 20 do 60 let.