Mám 50 000 Kč a chci je investovat do kryptoměn. Jak na to?

10.07.2020

Dostáváme dotazy od investorů, že se jim líbí náš přístup k investicím do krypto aktiv, ale aktuálně mají jen menší částku a tudíž se nemohou stát součástí například našeho fondu DAC. Ale rádi by věděli jak smysluplně začít.

Příklad:

Mám 50 000 Kč a chci je investovat do kryptoměn. Nemám v této oblasti velké zkušenosti.

Položte si hlavní otázku: Proč mám do kryptoměny investovat?

A ptejte se dále:

Co přináší a zlepšuje v našem světě? Je energeticky udržitelná a jak má vyspělou technologii? Je dostatečně likvidní?

Bude potřeba i v budoucnu a má šanci se integrovat do současných systémů?

Jak dlouho bych ji měl držet ve svém portfoliu? A opět proč takto dlouho?

Kdy bych měl zvažovat prodej? Je 100% zisku už ta správná cenová hladina pro prodej? Jak mohu sledovat úspěch / neúspěch vybrané kryptoměny?

Jako první krok si projděte například coinmarketcap.com a podívejte se kolik máme kryptoměn. Již více jak 5000 ...

Pamatujte si, že většina těchto projektů nic zásadního nepřináší, kopírují už existující projekty a zaniknou.

Na tomto webu je i krátké shrnutí jednotlivých kryptoměn a odkazy na jejich stránky, komunity i historické ceny.

V druhém kroku zvažte jakou částku chcete investovat (náš příklad 50 000 Kč) a vyberte si kryptoměnovou burzu, například Bitstamp, Binance nebo Kraken.

Po schválení účtu si na něj zašlete částku k investici a nakupte vybrané kryptoměny. Doporučujeme nekupovat více jak 5 - 6 měn, jelikož potom by jste se mohli lehce ztrácet ve větším množství projektů, jejich hodnocení v průběhu času apod. Pro začátek můžete rozdělit na každou z pěti měn 10000 Kč.

Všeobecně se nedoporučuje ponechávat vaše kryptoměny přímo na burze, ale uložit je například na cold wallet Ledger Nano X. Tak to děláme my v naší společnosti. Pokud se na to úplně necítíte, není třeba paniky. Například burza Bitstamp je tu již hodně let a tudíž šance na to, že zkrachuje, nebo že se nedostanete ke svým mincím v následujícím roku či dvou je velmi malá. Proto je možné ponechat vaše portfolio přímo na burze. Nejedná se o velikou částku.

Zvažte možný prodej. Příklad. Nakoupili jste Ethereum na ceně 200 dolarů a máte 2 mince. Cena vzroste na 350 dolarů, je čas prodávat? Stáhněte si App do mobilu CryptoNews a sledujte souhrn zpráv z kryptosvěta. Co se píše o Ethereum a jeho použití? Je to nejvíce využívaná platforma pro smart kontrakty? Jsou na ní registrovány spousty ERC-20 tokenů? Je potřeba? Má cena rostoucí trend integrace projektů a transakcí?

Potom je možná na prodej ještě čas.

Kryptoměny mohou velmi rychle růst, ale i ztrácet. Připravte se na volatilitu klidně i 30% za den. Na oba směry.

Gratulace. Právě jste vstoupili do nové investiční třídy aktiv, která promění fungování světa. Ty hodnotné a nejkvalitnější projekty uspějí. Zbytek zanikne.