Měli byste si na důchod spořit v Bitcoinu?

01.04.2020

Člověk celý svůj život maká a očekává, že ve stáří o něj bude postaráno. Spoléhat se ale na stát není zrovna nejlepší nápad. Ponzi schéma známé jako první pilíř nebude fungovat věčně a dávat peníze bance na spořící účet se nevyplatí. Budete rádi, když úroky udrží krok s inflací. Chytří lidé si proto spoří ve zlatě, nakupují nemovitosti nebo vkládají peníze do indexových fondů. Ale co kryptoměny? Je moudré spořit si na důchod v Bitcoinech?

Proč se vyplatí spořit si na důchod v Bitcoinech?

Podle Tima Drapera bude hlavně pro generaci mileniálů spoření v kryptoměnách klíčové. Typy spoření, která používají předchozí generace, jsou založena na systémech, které už dnes pořádně nefungují. Věková pyramida se otáčí, zadluženost vlád je na maximu a finanční systém je pár let (maximálně jednu dvě dekády) před obrovskou reformou.

Kryptoměny se tak jeví jako stále lepší alternativa. Hlavně Bitcoin, který se za posledních jedenáct let fungování prokázal jako velmi efektivní uchovatel hodnoty. Rutinně se řadí mezi nejziskovější investice roku a stále více do něj dávají peníze i banky či velké hedge-fondy z Wall Streetu.

To vše jsou pro Bitcoin obrovská pozitiva. Přidejme k tomu i fakt, že jde o decentralizovanou komoditu, kterou nemůže ovládat ani cenzurovat žádná entita, a máme zde ideální spoření na důchod. Nebo ne?

Důvody, proč byste si to měli pořádně rozmyslet

Samozřejmě nic není dokonalé a o Bitcoinu to platí dvojnásob. Na tomto webu vždy píšeme, že jakákoliv investice do kryptoměn je extrémně riziková a měli byste do nich dát pouze peníze, které vám nebudou chybět.

Pro Bitcoin jsou charakteristická dlouhá období bear marketu, kdy pouze klesá nebo se drží na stejné úrovni. Nakonec se vždy dostal na koně, ale nikdo nemůže zaručit, že to tak bude i v budoucnu.

A co je nejdůležitější, je třeba si uvědomit fakt, že na důchod budete spořit desítky let. Bitcoin funguje pouze o něco víc než jedenáct let. To je pořádný nepoměr. Nevíme, jak se tato kryptoměna bude chovat za pět, deset nebo dvacet let. Možná ji nahradí úplně jiný coin, případně technologie, kterou si nyní ani neumíme představit.

Závěr

Ať už se rozhodnete jakkoli, je důležité podotknout, že neexistuje žádná jistota. Ani zlato není stoprocentní. Při dnešním technologickém pokroku je obtížné odhadnout, jak bude svět vypadat za pět či deset let.

Spořit tedy pouze v BTC by bylo rozhodně velmi nezodpovědné. Nejlepší bude rozhodit si investice do různých komodit. Ideálně do takových, které na sebe nejsou navázány. Spoření v Bitcoinu, případně v dalších lety osvědčených kryptoměnách (Ethereum, Litecoin, Monero), je dobrý nápad, ale nedávejte všechna vajíčka do jednoho košíku!