Myslete dlouhodobě, jinak na Bitcoinu proděláte.

05.06.2019

Stále je mezi námi řada lidí, kteří tak docela nechápou rozdíl mezi tradingem a pojmem HODL. Co je vlastně na hodlování tak odlišné, oproti jiným investicím? Proč je důležité myslet dlouhodobě? A nebylo by lepší dát své peníze někomu, kdo se o vaše finance postará za vás?

HODL

HODL je výraz, který původně vznikl jako překlep. Během listopadu roku 2013 Bitcoin rostl více než 5násobně. Následoval prosinec a kurz z tehdejšího ATH klesl skoro o polovinu.

Právě v té době si jeden člen diskuzního fóra bitcointalk dopřával whiskey a následně napsal dnes již legendární příspěvek. V nadpise stálo: "I AM HODLING." Tento překlep se rychle uchytil v kryptokomunitě jako synonymum dlouhodobého držení Bitcoinu, bez ohledu na to, kde je jeho cena.

Hodleři

Stalo se z toho hotové hnutí. Hodleři neprodávají, nepodléhají panice, neztrácí nervy. Z dlouhodobého hlediska dosud žádný hodler neprodělal. Zatímco trading ve skutečnosti většině lidí způsobí ztrátu. O tom se moc nemluví, ale je to bohužel tak. Ani žádné placené signály a členské skupiny vás zpravidla před ztrátou neuchrání.

Jestli vám můžu něco doporučit, vemte raději peníze, které chcete vyhodit za placené skupiny, kupte za ně Bitcoin a neprodávejte, ať se děje cokoli. O tyto peníze byste stejně s největší pravděpodobností přišli. V roce 2013, kdy bylo poprvé použito slovo HODL, stál Bitcoin necelých 600 dolarů.

Myslete dlouhodobě

Proto bych vás chtěl v tomto článku vyzvat, abyste mysleli dlouhodobě. Přestože denně sledujeme novinky, bavíme se tím, jak lidé šílí z každé drobné změny kurzu a snažíme se přikoupit za dobrou cenu... I přesto bychom měli mít na paměti, že je úplně jedno, jestli je dnes cena BTC 6 tisíc, nebo 3 tisíce.

Dnes může kurz Bitcoinu překročit 6 tisíc dolarů, může jít klidně na 7, nebo dokonce 10 tisíc. Stejně tak může být v říjnu zpět na 5, nebo dokonce vytvořit nové LOW. Krátkodobě přemýšlející investoři zpanikaří a prodají ve ztrátě. Hodleři si možná něco přikoupí, ale rozhodně nezpanikaří.

Co když Bitcoin umře?

Ve skutečnosti mu smuteční oznámení vypsali již mnohokrát. Web 99bitcoins.com shromažďuje články, které tvrdí, že je Bitcoin mrtvý. Aktuálně Bitcoin "umřel" již nejméně 352krát. Kdybych si nebyl jistý, že Bitcoin dlouhodobě přežije, tak bych tu nebyl. Rozhodněte se však sami, zda má Bitcoin budoucnost a jestli ji mají altcoiny, resp. které.

Hodler jde proti proudu

Hodler je především člověk, který má vlastní rozum. Je jedno, co si myslím já. Nechci si pod svými články vytvořit stádo ovcí, které budou čekat na to, jaká doporučení jim naservíruju. Mám pro vás v tomto ohledu jediné doporučení. Vezměte zodpovědnost za své finance do vlastních rukou, nikdo jiný to za vás neudělá.

Strategická rozhodnutí

O strategii jsem toho již napsal mnoho. V zásadě musíte udělat několik důležitých rozhodnutí a těch se následně držet. Jde například o to, kdy se dát do nakupování, kterou minci zvolit, který altcoin prodat, zda držet jen Bitcoin a jak dlouho hodlovat. Je třeba znát rizika, dodržovat bezpečnostní pravidla a nepodléhat emocím.

HODL není o rychlých ziscích. Není to o tom, že si zakoupíte balíček a za měsíc jste za vodou. Spíš bych řekl, že je to životní styl. Člověk, který se pro tuto cestu rozhodl, je ochotný na sobě pracovat. Vzdělává se a hledí vstříc budoucnosti. Není to ten druh člověka, který bezhlavě utrácí a nemyslí na budoucnost.

Kdo se děsí neúspěchu a ztráty, ten ať radši nehodluje

Bitcoin dlouhodobě roste. I některé altcoiny zatím drží krok. Přicházejí noví hráči, giganti, každý den se kryptoměny posouvají o kus dál. Zažíváme opravdu velmi bouřlivé období a je jen otázkou času, než vytvoříme nové ATH. Bitcoin může dosáhnout 100 tisíc dolarů, nebo dokonce milion. Důležité je, pokud se tam skutečně dostane, budete na to připraveni?

Závěr

Možná se na zmíněné hodnoty Bitcoin časem dostane, možná ne. Důležité je, že pokud vstoupíte s davem, nebudete myslet dlouhodobě, bude vám chybět strategie a nebo se spolehnete na to, že vám někdo poradí, co máte dělat, tak proděláte. A to bez ohledu na to, že Bitcoin dlouhodobě roste. Spousta lidí takto přišla o velké peníze, přestože Bitcoin opakovaně rostl o tisíce %.