Na bagry a stavební stroje se také vztahuje povinné ručení.

29.08.2022

Stavební stroje jako bagry a nakladače využíváme nejen na velkých stavbách. Čím dál častěji si je domů pořizují i malí stavitelé jako pomocníka na stavbu rodinného domu nebo rekonstrukci zahrady. Málokterý svépomocný stavitel ale ví, že je dobré si svůj bagr pojistit. Ať už jde o odcizení, poruchu nebo vandalismus, nefunkční bagr a stavební stroje obecně nám na náladě nepřidají. Práce stojí a před Vámi se najednou objevila další investice, která nafoukne dosavadní rozpočet.

Proč chtít vlastní stavební stroje?

Možná si říkáte, že vlastní stavební stroje nepotřebujete. Zvlášť když existuje půjčovna stavebních strojů, která vám potřebné nářadí zajistí a doveze až na stavbu.

Do jisté míry máte určitě pravdu. Stavební stroje a technika zvednou cenu vaší stavby. Nezapomeňte ale na to, že po stavbě můžete techniku prodat a peníze se vám vrátí.

Výhody pořízení techniky spočívají v tom, že je vždy po ruce a připravená. Nehledí na otevírací dobu a na to, že si ji chvíli před vámi půjčil někdo jiný. Kompresory, bagry nebo zvedáky navíc využijete i po stavbě.

Pojištění bagrů a stavebních strojů

Pokud si pořídíte vlastní bagr, kladete na sebe velkou odpovědnost. Půjčovna bagrů údržbu vyřeší za vás a poskytne vám připravený stroj. Vlastní bagr ale vyžaduje zkušenou obsluhu, jinak riskujete jeho poruchu.

Od toho tu je ale pojištění stavebních strojů. Jak funguje? Prakticky se jedná kombinaci běžného povinného ručení a havarijního pojištění, kterým řidiči chrání osobní vozy.

Většina pojištění funguje systémem allrisk. Jedná se o největší možný balíček služeb a asistencí, kterým svoje stroje pojistíte. Zahrnuje v sobě tato rizika:

  • požár,
  • úder blesku,
  • výbuch,
  • likvidace při hašení požáru,
  • vandalismus a krádež.

Kompletní seznam rizik vám vždy poskytne konkrétní pojišťovna. Plnění škod u živelných pohrom, vandalismu a odcizení ale patří k základnímu plnění, které po pojišťovně určitě vyžadujte.

Podmínky pojištění stavebních strojů

Jestliže se rozhodnete pro ochranu vaší techniky díky pojištění, pečlivě si přečtěte podmínky jednotlivých zprostředkovatelů. Stroje nemusí být zbrusu nové - počítejte ale s kontrolou jejich funkčnosti a provozuschopnosti.

Plnění v případě poškození navíc platí v případě, že se škoda stane při práci, opravě stroje i při demontáži. Pojistíte prakticky jakoukoliv stavební techniku, kterou seženete v běžné distribuci. Samozřejmě zapomeňte na pojištění techniky vyrobené svépomocí.

Povinné ručení pro bagry v provozu

Víte, že v některých případech má provozovatel dokonce povinnost svůj stroj pojistit? Pokud máte pojízdný bagr přihlášený na registrační značce, týkají se vás stejné povinnosti jako klasických řidičů.

Strojní pojištění stavební techniky funguje jako ochrana plnění v případě škod na veřejném majetku. V případě, že s takto nepojištěným strojem způsobíte škodu, riskujete vysokou pokutu a na placení jste sami.

Cenu určuje stáří i hodnota

Pojištění stavebních strojů není drahá záležitost. Na stanovení ceny se podílejí stejné faktory jako u pojištění osobních vozidel - značky a druh stroje, rok výroby a předpokládaná cena v době uzavírání pojistky. Pravidelně placenou částku navíc snížíte tím, že pojistíte více strojů.

Cena pojištění stavebních strojů se tak pohybuje řádově od 800 do 10 000 Kč. Na výšce pojištění se navíc podepisuje i míra plnění a případná spoluúčast.

Pojištění stavebních strojů se vám vyplatí. Za několik tisíc ročně ochráníte investici, na které závisí hladký průběh vaší stavby. V pojišťovně navíc získáte partnera, který se za vás v případě problému postaví.