Na co se vztahuje havarijní pojištění?

29.03.2021

Máte poškozené auto, někdo Vám poškrábal lak nebo jste měli dopravní nehodu? Pokud si kladete otázku, kde vezmete peníze na pokrytí škody, máte dvě možnosti - zaplatit z vlastní kapsy, nebo mít sjednané havarijní pojištění.

Havarijní pojištění představuje finanční jistotu v případech, kdy bude způsobena škoda na vašem autě, podobně jako v případě povinného ručení, až na to, že havarijní pojištění pokrývá takové náklady různých škod, které povinné ručení nehradí. To se totiž vztahuje pouze na pokrytí nákladů vzniklých škod u třetí osoby. V případě dopravní nehody tak sice nemusíte platit škodu, kterou jste zavinili vy někomu jiného, ovšem tu na vašem autě, pokud nemáte havarijní pojištění, zaplatíte z vlastní kapsy. A věřte, že levné to není.

Co kryje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je výhodné nejen v případě dopravné nehody, ale kryje také rizika škody způsobené vandalismem, přírodními živly či odcizení auta. Na rozdíl od povinného ručení si můžete rizika nakombinovat podle potřeby a přidávat další dle vlastního uvážení. Například když často jezdíte přes oblasti s vysokým výskytem zvěře, budete chtít pojištění srážky se zvěří a pojištění čelního skla, ve městě se pak vyplatí mít pokryta rizika odcizení a vandalismu.

Cena podle stavu auta i věku řidiče

Cena havarijního pojištění se odvíjí, podobně jako u povinného ručení, od technických parametrů vozidla a osobního profilu řidiče. Důležitý je tak například objem motoru, celkový technický stav, ale i značka a model, a pak i věk či bydliště řidiče, resp. majitele vozu.

Vysoká spoluúčast za nižší pojistné

Cenu dále ovlivní i zvolená připojištění či výše spoluúčasti, která stanoví, jakou částkou (do jaké výše) se budete na pokrytí nákladů za škody podílet vy. Například při zvolené spoluúčasti 20 %, budete škodu do výše těchto procent platit ze svého. Velmi snadno se tak může stát i to, že pojistná událost vůbec nevznikne, jelikož škoda nepřesáhla výši spoluúčasti.

Vysoká spoluúčast výrazně snižuje pojistné. Ne vždy se však tato varianta vyplatí. V konečném důsledku se totiž mohou celkové náklady spíše prodražit. Záleží také na různých faktorech, jako je například stáří vozu či to, jak často s autem jezdíte.

S pojištěním na dovolenou

Havarijní pojištění je platné také v zahraničí (státy, kde platí pojištění sjednané v ČR, najdete ve smlouvě, nebo se informujte u pojišťovny). A pokud se chystáte na dovolenou autem, vždy si prověřte, zda v dané zemi musíte mít kromě povinného ručení i havarijní pojištění. Některé země jej vyžadují. Vždy je ale lepší mít havarijko i v případech, že ho nutně nepotřebujete. Nikdy totiž nevíte, co se může na vaší cestě přihodit a pojištění vám poskytne alespoň finanční jistotu. Navíc s pojištěním získáte i asistenční služby, které vám pomohou v mnoha situacích, ve kterých se v zahraničí můžete ocitnout, například zajistí odtah porouchaného vozidla a poskytnou i náhradní.