Na kolik Vás vyjde splátka hypotéky po zvýšení úroků?

22.10.2021

Úrokové sazby rostou a hypotéky zdražují už několik měsíců po sobě. Ti, kteří stihli úvěr na bydlení vyřídit na začátku roku, mohou dění na hypotečním trhu sledovat zpovzdálí. Ovšem ti, kteří se chystají na refinancování hypotéky či vyřizování nového úvěru ještě letos, pilně počítají, na kolik je vyjde splátka hypotéky a zdali na to budou mít. Proč rostou úrokové sazby, jaké jsou aktuálně sazby hypoték a na kolik Vás vyjde pravidelná splátka?

Růst sazeb nekončí

Průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů vzrostla v červenci dle údajů ČNB na 2,2 % a v duchu rostoucích úrokových sazeb se nesl také měsíc srpen. Růst hypotečních sazeb, který můžeme sledovat už od jara, souvisí s vývojem mezibankovních úrokových sazeb s delší splatností. V posledních měsících výrazně podražily zdroje bank a vyšplhaly se na nejvyšší úroveň za poslední rok.

Vzhledem k rostoucí inflaci je více než jisté, že také ČNB brzy přistoupí ke zvýšení základní sazby, aby naplnila svůj hlavní cíl, kterým je udržení cenové stability. S perspektivou růstu dvoutýdenní repo sazby a zároveň s postupným zdražováním zdrojů na mezibankovním trhu, lze odhadnout, že růst hypotečních sazeb není pro letošní rok ještě u konce.

Banky navyšují sazby a zdražují hypotéky

Během srpna zdražila hypotéky MONETA Money Bank a Sberbank, v první polovině září se přidaly a své úrokové sazby zvýšily také další velké hypoteční banky - Česká spořitelna, skupina ČSOB i Komerční banka. Velká bankovní trojka zdražila své hypotéky shodně o 0,2 procentního bodu.

Přehled nabídek úrokových sazeb

Nabídka úrokových sazeb pro hypotéku do 80 % hodnoty zástavy s fixací 5 let a při sjednání pojištění schopnosti splácet. Jedná se o orientační přehled.

Splátka hypotéky může zdražit o stokoruny měsíčně

Růst úrokových sazeb o pouhé desetiny procenta představuje pro splácející měsíčně i stokoruny navíc. Ročně si tak za splácení hypotéky mohou lidé připlatit i několik tisíc korun navíc.

Příklad

Na uvedeném příkladu si ukážeme, o kolik se může změnit splátka hypotéky uzavřené na 25 let, kterou klient uzavíral v září 2016 s úrokovou sazbou 1,82 %. Nyní bude klient uzavírat smlouvu se sazbou 2,69 % a nárůst splátky bude ve výši 698 Kč.

Počáteční výše hypotéky: 2 000 000 Kč

Počáteční výše úrokové sazby: 1,82 %

Fixace: 5 let

Splátka hypotéky: 8 303 Kč

Úroková sazba při změně fixace: 2,69 %

Splaceno: 330 745 Kč

Nová splátka hypotéky: 9 001 Kč

Nárůst splátky: 698 Kč