Na nákup nemovitosti v zahraničí už nepotřebujete americkou hypotéku.

05.05.2023

Americká hypotéka coby neúčelový úvěr se zástavou již vlastněné nemovitosti, se často využívá na nákup další nemovitosti, ale v zahraničí. Air Bank přišla s inovativní nabídkou. Na nemovitost v zahraničí Vám nabídne běžnou hypotéku.

Připomeňme americkou hypotéku

Americkou hypotéku můžete získat, pokud jste majitelem nemovitosti určené k bydlení, a k tomu prokážete i dostatečnou úvěruschopnost (DTI a DSTI). Banka vám v tomto případě půjčí dohodnutý objem peněz a nastaví splátkový kalendář. Na účel využití půjčených peněz se neptá. Jestli koupíte nemovitost v zahraničí, nové luxusní auto nebo půjčené peníze investujete, je čistě na vás.

Z logiky věci je americká hypotéka o něco dražší než hypotéka účelová, navíc ji dostanete jen s dost omezeným LTV. Ale umožní vám pořídit si bydlení v zahraničí na dluh, a za stále ještě přijatelný úrok. Ale všechno se dá zlepšit, čehož si u amerických hypoték byla vědoma i Air Bank.

Běžná hypotéka je vždycky výhodnější. Ale do zahraničí s ní (většinou) nedosáhnete

Podmínky běžné hypotéky na bydlení jsou vždy o něco příznivější, než u hypotéky americké. Jednak dosáhnete na vyšší LTV (v dobrých časech až k 90 %), jednak je tu nižší úrok, a tím i měsíční splátka. Nižší měsíční splátka zase zvyšuje šanci na to, že se žadatel lépe vejde do ukazatele DSTI.

Jenže hypotéku vám banky dají většinou jen na nemovitost, která leží na území ČR. S výjimkou několika příhraničních bank poskytujících přeshraniční služby. Ale když chcete nakupovat v Chorvatsku, Řecku, či třeba ve Francii, běžnou hypotéku bude problém sehnat. Poskytuje ji jen několik českých bank. Koncem dubna však jejich okruh rozšířila Air Bank.

Na nákup nemovitosti v zahraničí nově využijete i hypotéku od Air Bank

"Hypotéka od Air Bank už nemá hranice." Takové prohlášení vydala Air Bank koncem dubna 2023. A dodala k němu, že: "Banka svým klientům nově pomůže pořídit si vysněné bydlení nebo investiční nemovitost v cizině." Banka dle svého vyjádření cílí jak na klienty, kteří často jezdívají na dovolenou na jedno místo, tak na klienty, kteří chtějí mít v zahraničí bydlení k následnému pronájmu.

Mezi našimi klienty vnímáme zájem o pořízení nemovitosti v jiné zemi, a to obvykle v přímořských nebo horských lokalitách. Napomohlo tomu i oživení tohoto trhu po odeznění koronavirové pandemie. S naší hypotékou si klienti nyní mohou v zahraničí pořídit byt, dům, chatu nebo chalupu, které mohou využívat pro vlastní rekreaci, a po zbytek roku je třeba pronajímat. Kombinace atraktivní lokality a cenové hladiny srovnatelné s tuzemskými nemovitostmi je pro ně totiž často zajímavější než vlastnictví investičního bytu v Česku.

Až 80 % LTV a stejný úrok jako na nemovitost v ČR

Jaké podmínky stanovuje Air Bank pro hypotéku na zahraniční nemovitost k bydlení? Jsou vlastně stejné jako pro nemovitost v ČR: nyní LTV až 80 % a úroková sazba začínající na 5,49 % ročně (květen 2023). Hypotéka na nemovitost v zahraničí totiž není novým typem hypotéky. Banka "jen" rozšířila okruh účelů, které umožňuje financovat hypotékou se zástavou nemovitosti v ČR. A to o byty a domy v zahraničí.

Sjednání hypotéky je u Air Bank tradičně zdarma. Připomeňme i bezplatné změny výše a termínu splátek, mimořádné splátky a předčasné splacení hypotéky kdykoliv během fixace. Se zdarma předčasným splacením hypotéky přišla Air Bank na trh již v roce 2015, a od té doby přístup k předčasnému splacení nezměnila.

Pokud už jste nemovitost v zahraničí nakoupili, také na hypotéku, můžete si ji do Air Bank také převést.

A co hypotéka přímo u zahraniční banky, s ještě nižším úrokem?

I tento krok je řešením pro koupi bydlení v zahraničí. Ale s jednou zásadní nevýhodou: Pravidla spotřebitelských půjček, především hypoték, mohou být v cizí zemi dost odlišná. Mohlo by se stát, že doplatíte na neznalost "poměrů", které vládnou v zahraniční hypoteční legislativě.