Nabízejí prodej bez realitky a provize, ale přitom s poradcem a za poplatek.

24.04.2019

Mým cílem není hanit něčí podnikání, chci ukázat "druhou stranu mince". Abyste mohli lépe zvážit pro a proti a racionálně vyhodnotit, jaká cesta pro vás bude nejpřínosnější. Protože z atraktivních reklamních hesel "bez realitky" a "bez provize" rozhodně nevyčtete to podstatné.

Tady něco nehraje...

Shrňme si to. Někdo vám chce pomoci s prodejem. Můžete si u něj objednat odhad nemovitosti, profi fotografie, home staging, právní servis apod. Zní vám to povědomě? Nedivím se. Vždyť jde o činnosti, které běžně vykonává nebo zajišťuje realitní makléř či realitní kancelář.

Takže vám tak jako tak někdo poskytne realitní služby - v tom lepším případě profesionál z oboru, v tom horším neodborník. V čem tedy spočívá rozdíl od "klasické" spolupráce s realitkou? V tom, že vše probíhá spíše napůl. Dostáváte rady a případně využíváte vybrané dílčí služby, ale o celý proces samotný se víceméně staráte vy sami.

Provize je sprosté slovo

Možná už tušíte, kam mířím. Ano, tyto projekty si hezky pohrávají se slovíčky. Marketing staví na tom, že nejlepší je prodávat s nimi, bez makléře a hlavně: bez (té zlé a ošklivé) provize. U nich vám bude k dispozici "realitní expert" nebo "realitní poradce" či "realitní odborník". A nezaplatíte jim provizi, ale fixní poplatek.

Levné neznamená výhodné

Proč se domnívám, že byste se měli mít před těmito balíčky služeb pro prodej nemovitosti na pozoru? Protože vám mohou uškodit, v podobném principu jako už probraná garance. Zakoupíte si přístup ke know-how, získáte potřebné nástroje. Ale - zvládli byste si odoperovat slepé střevo, když by vám lékař zapůjčil skalpel a seznámil vás s ideálním postupem?

A takhle to je i s realitními obchody. Laická péče nenahradí práci profesionála, který má znalosti, dovednosti a zkušenosti. Umí vyjednávat, měnit strategii dle vývoje prodeje a třeba i vyhnat cenu výš (například v aukci). Takže sice za realitní pomoc zaplatíte méně, než na kolik by vyšla provize (3-5 % z kupní ceny), ale nejspíše z obchodu nevytěžíte maximum. Plus navíc budete mít starosti.

  • Jedno z rizik vám přiblížím na příkladu:

  • Objednáte si balíček realitních služeb za 30 000 korun. Svůj byt či dům nakonec prodáte za 5 000 000, ačkoliv jeho tržní hodnota je 5 500 000. Váš zisk se tedy bude rovnat 4 970 000. Navíc vám prohlídky a následná jednání vezmou hromadu času.
  • Šikovný a zkušený makléř by ale dokázal nemovitost prodat za uvedených 5,5 milionu korun, nebo jen s minimální slevou. Při 4procentní provizi by tedy jeho odměna činila zhruba 220 000. Vám by pak "zbylo" 5 280 000.
  • Podtrženo, sečteno, máte proti sobě dvě varianty - buď investujete spoustu času a vyděláte méně, nebo vše svěříte do rukou realitní kanceláře (samozřejmě osvědčené a spolehlivé) a bez námahy z prodeje získáte sumu vyšší o desítky či stovky tisíc korun. Proto si dvakrát promyslete (a spočítejte), jestli a za jakou cenu chcete šetřit na provizi.

Nebezpečná kvantita

U některých projektů tohoto typu se setkáte i s tím, že se jejich poradce/expert může do prodeje zapojit osobně, tedy jako klasický realitní makléř. Za práci obdrží předem určenou částku. Takže zde nefiguruje důležitá úměra - čím lukrativnější podmínky s kupujícím vyjedná, tím vyšší odměnu získá.

Proto mu stačí snažit se třeba jen na 50 %. Nebo správný intenzivní přístup a dokonalý postup nezvládne, i kdyby chtěl. Protože aby "byl na svém", věnuje se celé řadě případů. A věřte, že lidé, kteří stojí za těmito projekty, chtějí "být na svém". Není totiž výjimkou, když je provozují sami makléři (většinou ve svém oboru neúspěšní), kteří působí v realitní kanceláři. Připadá vám to absurdní? Nejste sami.

Nemám nic proti alternativám. Ale pokud jsou postavené na slovíčkaření a "mlžení", realitní trh ničím neobohacují. Pak v nich nevidím žádný smysl.

Pokud tedy nejste zkušený obchodník, který umí vyjednávat s klienty a rozpoznat jejich nákupní signály, zvolte pro prodej nemovitosti raději zkušenou realitní kancelář s makléřeme, který má prokazatelné zkušenosti a úspěchy.