Nedělní patnáctiminutovka, díky které budete mít produktivnější týden.

11.04.2020

Že si v neděli máte vyhradit čtvrthodinu na to, abyste si naplánovali následující týden, není ve světě rad na zvýšení produktivity nic nového. Pokud ale chcete, aby byl váš týden ještě lepší, zkuste si před plánovací patnáctiminutovku zařadit také stejně dlouhý blok na reflexi uplynulého týdne, radí kouč Nicolas Cole, který píše: "Pokud si neděláte pravidelný audit toho, jak zvládáte čas a jaké máte návyky, nikdy nebudete mít svůj život plně pod kontrolou."

Dívat se do budoucnosti na to, co vás čeká, je sice důležité, ale ještě důležitější je podle něj to, co se už stalo a co si z toho můžete vzít pro následující dny. Protože opakovat stejné chyby a čekat, že přijde jiný (nebo dokonce lepší) výsledek, je známka nedospělého ducha. 

Jak tedy na to? Vyhraďte si v neděli večer čtvrthodinu, během které se zavřete do klidné místnosti tak, aby vás nikdo nerušil. Vezměte si do ruky tužku a papír, nalistujte diář s úkoly z předešlého týdne a pravdivě si odpovězte na následující otázky.

Kdy jsem byl/a během minulého týdne nejvíc produktivní a proč? Co byl pro mě naopak nejméně produktivní den a čím to mohlo být způsobeno? Povedlo se mi dokončit všechny úkoly, které jsem chtěl/a? Proč ano a proč ne? Co byla ta největší chyba, kterou jsem minulý týden udělal/a?

Dále se sami sebe zeptejte: Měl/a jsem čas na sebe a své záliby? Strávil/a jsem dostatek času se svými blízkými? Byla v minulém týdnu chvilka, kdy jsem mohl/a jen tak být, aniž bych myslel/a na povinnosti? Co jsem chtěl/a stihnout a nestihl/a? A kde jsem naopak byl/a, ale moje přítomnost tam nebyla nutná?

Jakmile si otázky zodpovíte, zkuste přemýšlet nad tím, jak byste se k daným situacím postavili v novém týdnu. Pokud třeba víte, že jste v práci absolvovali zbytečné schůzky, které vám nic nedaly, zkuste se z nich tento týden vyvléknout. Jestli jste zjistili, že pro samou práci nemáte čas na rodinu a přátele, zamyslete se, jestli je opravdu potřeba pracovat tolik.

Věřte, že 15 minut, které tomuto cvičení obětujete, se vám v dalším týdnu násobně vrátí. Budete zkušenější, poučenější, a hlavně budete vědět, čeho se vyvarovat a na čem naopak neoblomně trvat.