Nejčastější triky developerů aneb jak koupit a nenaletět?

28.08.2020

Přestože se developer, který vám prodává byt, jeví jako kompetentní a velice schopný, může být i všehoschopný. Může se vám tedy stát, že na vás vyzkouší některý ze svých triků. Těch je celá škála a jejich dopady na vás mohou být velice nepříjemné.

Developeři vás mohou například klamat udáváním cen bytů bez daně z přidané hodnoty. Stejně záludné je rovněž uvádění ceny, která platí pouze při okamžitém zaplacení celé částky "na dřevo". Protože pokud byste chtěli konečnou cenu splácet postupně, původní částka by už byla navýšena.

Pozor na kotelnu!

Stejně nepříjemného úskoku se developeři dopouštějí v případě kotelen. Své klienty totiž zavazují smlouvami, které jsou v podstatě nevypověditelné. Často je tomu tak, že kotelnu developer nestaví, ale nechá ji zhotovit jinou firmou. Neplatí za ni, ale nepřevádí ji ani na společenství vlastníků jednotek. V podstatě tak zavazuje budoucí majitele bytů k odběru tepla za nevýhodných podmínek a většinou i přemrštěné ceny.

Smluvně zavázat své klienty mohou developeři i k využívání dalších služeb jako je například ostraha nebo provoz recepce. Přitom například právě recepce je pro standardní bytový areál naprosto zbytečná. Je to akorát "dojení" prostředků majitelů bytů.

Developeři se tu jen snaží nahánět marže na službách, které jsou zbytečné a jež klient neupotřebí. Přesto se lidé nechávají opít rohlíkem a platí vyšší cenu, neboť mají dojem, že když si pořídí svého recepčního, tak už se počítají málem mezi horních deset tisíc. Ve skutečnosti však jen vyhazují peníze.

Tušíte na čem stavíte?

Pokud jsme dosud hovořili o tricích developerů, nyní je potřeba zvýšit pozornost na maximální míru, protože zde už nebude řeč o pouhém triku, ale o možné velké levárně. Nejde totiž o nic jiného než samotné vlastnictví pozemku pod realizovanou stavbou.

Každý kupující bytu by si měl prověřit, zda pozemky, na kterých bude realizována výstavba, jsou ve vlastnictví developera a po ukončení bytového areálu budou podílově převedeny do vlastnictví kupujícího.

Vlastnictví pozemků lze jednoduše ověřit na katastru nemovitostí a budoucí převod z kupní smlouvy. Vlastníci bytů se mohou dostat do velmi vážných problémů v případě, že developer pozemky nevlastní, ale má je například jen pronajaté.