Nejhorší investice mladých lidí? Jednoznačně auto.

06.02.2019

Vzepřít se zažitým tradicím není nic jednoduchého. Po mnoho let tradičně platilo, že když mladý člověk dospěje do svých 18 let, udělá si řidičský průkaz a pořídí si své první auto, často s přispěním rodičů. A jakmile si najde svou první práci, auto je to první, co vylepší, aby ukázal okolí svůj současný společenský status. Podle odborníků je to překážka na cestě k bohatství.

Pokud nejste Bill Gates, kterých ve svých 20 letech založil Microsoft a díky raketovému růstu si z prvních milionů koupil luxusní modrozelené Porsche 911, měli byste se ve svých dvaceti letech uskromnit.

Podle mnoha odborníků na finance totiž automobil představuje tu nejhorší možnou investici, kterou může člověk mezi 20 a 30 lety udělat. Zejména pak v dnešní době, kdy hromadná doprava funguje naprosto spolehlivě a v případě největší nouze se dají využít služby Uberu, Lyftu a spol. za relativně rozumné peníze.

"Za údržbu a pojištění auta utratíte celé jmění. Jeho hodnota se navíc od prvního dne rapidně snižuje, takže vlastně konstantně proděláváte. Pokud si dnes koupíte automobil za 25 tisíc dolarů, za dva roky už ho neprodáte za víc, než za 12 tisíc dolarů. To je ohromná ztráta,"varuje před koupí nového auta Kevin O´Leary, úspěšný podnikatel a hvězda investiční show Shark Tank.

O´Leary všem mladým lidem doporučuje, aby se v tomto věku snažili šetřit na všech možných zbytných věcech a peníze buď investovali, nebo uložili na pozdější časy.

Suze Orman, autorka knihy "Odvaha být bohatá", říká, že by si mladý člověk neměl brát auto nikdy, nikdy ale opravdu nikdy na leasing. Podle ní se jedná o tu nejhorší variantu investice, kdy pouze platíte a platíte, až po doplacení zjistíte, že už v ruce nemáte nic tak hodnotného, co by alespoň trochu odpovídalo tomu, co jste zaplatili na ceně a úrocích.

A pokud už si auto koupit opravdu potřebujete, měli byste si ho následně nechat co nejdelší dobu. Přesně tak to totiž dělají ti nejbohatší. "Většina opravdu bohatých lidí, které znám, má stále stejná auta 10, 15 i 20 let. A přesně tak to dělám i já," dodává Suze Orman.

Takže pokud jste ve věku mezi 18 a 30 lety, opravdu důkladně si rozmyslete, zda automobil opravdu potřebujete. Pokud uznáte za nezbytné si ho pořídit, dobře si spočítejte veškeré náklady a ideálně si kupte takové, které si můžete dovolit koupit za hotové či na splátky, které splatíte nejpozději do tří let. Možná nebudete největší hvězdou před každou diskotékou, ale pokud máte v životě správně srovnané priority, uvidíte, že vaše budoucí já vám bude vděčné.