Největší obava bohatých? Rozvod ani návratnost investice to není.

13.03.2019

Zapomeňte na návratnost investic, výdaje nebo rozvod. Kvůli čemu bohatí v noci hlavně nespí? Je to strach, že bohatství zruinuje životy jejich dětí. Nový průzkum advokátní kanceláře Withers LLP and Scorpio Partnership položil otázku 3.000 rodin po celém světě ohledně jejich největších obav týkajících se bohatství a rodinné budoucnosti. U rodin s bohatstvím přesahujícím 10 milionů dolarů bylo zdraví rodinných příslušníků největší obavou. V pořadí druhá odpověď však byla "Moje děti nemají touhu ani ambice se prosadit".

Rozmazlenost dětí se zařadila před obavy týkající se investic nebo rozpadu manželství. "Hlavní obavou pro rodiče je, že velké bohatství zmaří individuální ambice jejich dětí," uvedla studie. To však nemusí být překvapující vzhledem k tomu že děti se mohou cítit poněkud neadekvátně v porovnání s očekáváním, když vezmete v úvahu stupeň úspěchu, jehož dosáhli jejich rodiče.

Studie neposkytla žádné řešení a uvedla, že bez ohledu na snahy bohatých rodičů, velké bohatství může zatěžovat rodinu. "Mnoho rodin se v průběhu let stane odcizených." U některých je to proto, že dávají svým dětem příliš mnoho a u některých zase, že dávají příliš málo. Výsledky přicházejí poté, co popový zpěvák Sting prohlásil, že většina z jeho jmění 300 milionů dolarů nepřipadne jeho šesti dětem. "Řekl jsem jim, že moc peněz nezbude, protože je utrácíme," řekl Sting. "Rozhodně jim nechci nechat svěřenecké fondy. Musejí pracovat."

Bill Gates, Warren Buffett, Sandy Weill a další miliardáři řekli, že raději věnují své bohatství na filantropii, než aby vytvářeli vícegenerační dynastie. Stále svým rodinným příslušníkům zanechají značné množství peněz; ale jak kdysi řekl Buffet: "Dám svým dětem dost peněz, aby mohli dělat cokoliv, ale ne tolik, aby nemuseli dělat nic."

Efekt, který má rodinné bohatství na potomky, s velkou pravděpodobností dostane ještě větší pozornost poté, co nedávná studie předpověděla největší převod bohatství v historii. Studie z Boston College Center předpovídá, že během let 2007 až 2061 bude zděděné jmění přesahovat hodnotu 36 bilionů dolarů. Předpovědi o obrovském objemu zděděného bohatství by se však nemusely naplnit. Podle studie NYU ekonoma Edwarda Wolffa, klesl mezi lety 1989 až 2007 podíl domácností, které reportovaly převod bohatství, o 2,5 procenta.