Neplatiči povinného ručení si škodí sami sobě.

06.04.2020

Máte pojištěné vozidlo? A jste si jisti? Za současně nastaveného systému pokut a sankcí totiž není příliš dobrý nápad povinné ručení opomenout. Velmi snadno se totiž díky tomu můžete dostat do celoživotních problémů.

Česká kancelář pojistitelů si to ohlídá

Dozor nad povinným ručením má na starosti Česká kancelář pojistitelů (ČKP), která dokáže poměrně účinně bojovat s neplatiči. První fází je identifikace takového majitele vozidla, která je poměrně snadná. ČKP porovná údaje z registru vozidel a údaje od pojišťoven o sjednaném povinném ručení. Pokud najde vozidlo v registru, které není zároveň pojištěné, následuje druhá fáze, kdy pošle jeho majiteli složenku na zaplacení příspěvku do garančního fondu.

Tento příspěvek několikanásobně převyšuje cenu povinného ručení, viz příklady cen ručení oproti příspěvku 50-300 Kč za každý nepojištěný den. Navíc jeho zaplacení neznamená, že je vozidlo pojištěné, stále je nutné povinné ručení sjednat. Jde prostě o takřka automaticky udělenou pokutu za to, že majitel své vozidlo neodhlásí z registru, nebo naopak nepojistí.

Pokuta

Ještě vyšší pokutu, až 40 000 Kč, může dostat řidič nepojištěného vozidla. Rozdíl je v tom, že ČKP pokutuje i majitele, kteří svůj vůz nepoužívají. Ale když už je takové vozidlo přistiženo na silnici, postih musí být a je mnohem vyšší.

Až mnohamilionové škody

Největším strašákem by ale měl být prostý fakt, že za škody způsobené nepojištěným vozidlem zodpovídá jeho řidič. Ať jde o tisíce, nebo miliony, Česká kancelář pojistitelů bude vše vymáhat do poslední koruny. Řízení nepojištěného vozidla je tak nejkratší cestou k ekonomickému sebezničení, protože většina lidí mnohamilionové škody není schopná splatit ani do konce života.