Neučte svoje děti šetřit, učte je investovat.

24.06.2020

Asi neznám rodiče, kteří by své děti nevedli k tomu, že mají šetřit peníze. Ano, nerozhazování za hlouposti je důležitou součástí finanční gramotnosti, ale rozhodně není tím jediným, co byste měli ohledně financí dětem předat. 

Souhlasí se mnou i James J. Cramer, americká televizní osobnost, moderátor pořadu Mad Money na CNBC, spisovatel a bývalý manažer hedgeového fondu.

Spořící účty jsou sázka na jistotu a koncept, který děti snadno pochopí, ale děti peníze skutečně pochopí až ve chvíli, kdy jim svěříte zodpovědnost své peníze investovat.

Děti mají velmi cenný vstup: čas

Čím dříve vaše dítě začne své peníze investovat, tím více se to v budoucnu vyplatí. Během (správného) investování zisky rostou stále rychlejším tempem, protože každý rok peníze vydělávají ze zisků z předchozího roku.

(Kdybyste investovali 100 tisíc do S&P 500 a každý rok bylo zhodnocení 10 %, další rok začínáte 110 tisíci, poté máte 121 tisíc a následující rok 133 tisíc.)

Podle Jima Cramera může investor s 10% průměrným ročním ziskem své peníze zdvojnásobit zhruba za sedm let.

"Kouzlo investování funguje tím lépe, čím dříve začnete, protože máte více času, aby vaše peníze rostly," 

řekl Cramer divákům na CNBC.

Dokáží děti pochopit koncept investování?

Finanční expert a zakladatel firmy Greenlight, která se zaměřuje na internetové bankovnictví pro teenagery, Timothy Sheehan si myslí, že rozhodně ano. Řekl to v rozhovoru pro CNBC.

"Děti vás překvapí tím, kolik věcí pochopí a co všechno dokáží. Když začnete s jednoduchými věcmi jako vztažení problematiky k produktům a službám, které používají, můžete většině z nich vysvětlit i náročné koncepty jako investování."

Přístup firmy Greenlight, která se snaží teenagery naučit efektivně spravovat jejich peníze, funguje. Jejich aplikace, která dělí peníze do kolonek utrácení, šetření a darování, má více než 700 tisíc uživatelů. Firma brzy spustí i kolonku investování, díky které budou moci začít investovat do akcií pod dohledem rodičů děti už od 10 let.

"Myslím, že teenagery učení zajímá. Nechtějí, aby to bylo něco, co vyčtou v knihách, ale když se mohou učit tím, že si to vyzkouší, osvojí si základy. Nakonec se opravdu naučí ty klíčové věci, které chcete, aby se naučili," říká Sheehan.

"Vybudování skutečného bohatství se dělá skrze investování, ne skrze spořící účet. Čím dříve začnete své děti učit a připravovat, tím více času na učení, kladení otázek a dělání chyb budou mít - bezpečně a pod dohledem. A pokud se naučíte udělat do správně, může jim to ulehčit život."

Podle Warrena Buffetta byste měli začít co nejdříve

"Můj táta pro mě byl velikou inspirací. Od útlého věku jsem si díky němu osvojoval správné návyky. Šetření byla důležitá lekce, kterou mě naučil," říká Buffett.

Největší chyba, kterou podle něj dělají rodiče při učení dětí finanční gramotnosti, je, že začínají příliš pozdě. "Rodiče někdy čekají, dokud jejich děti nejsou teenagerové, než se k tématu peněz dostanou - mohli bývali začít, už když byly děti ve školce."

Ano, opravdu. Ve školce. Dává to smysl, protože podle jedné studie Cambridge University jsou děti schopny pochopit základní koncept financí mezi 3 a 4 rokem života a do 7 let si osvojí přístup, který ovlivňuje jejich budoucí finanční rozhodnutí.

"Většina rodičů už ví, jak důležité je naučit děti finanční gramotnosti," říká Buffett. Ale je velký rozdíl mezi vědět a konat.

Podle průzkumu investiční společnosti T. Rowe Price jen 4 % rodičů začíná s dětmi probírat peníze před jejich pátým rokem života. 30 % rodičů začíná děti v oblasti peněz vzdělávat, když je jim 15 nebo více. To je ale podle všechno pozdě.

Jak učit děti investovat?

Timothy Sheehan z Greenlight má pro vás 5 rad, které by vám měly pomoci představit dětem koncept investování peněz.

1. Investujte jako rodina, aby vaše děti pochopily koncept dlouhodobého budování bohatství. Sedněte si s dětmi a společně vybírejte akcie firem, které znají a jejichž produkty či služby využívají. Podporujte je ve vyhledávání toho, co firmy dělají. Společně proberte jejich vyhlídky a spekulujte nad tím, jak si asi povedou.

2. Naučte je, že investování je dlouhodobé. Dejte dětem jasně najevo, že by měly investovat pouze peníze, které nebudou v blízké době potřebovat, protože většina úspěšných investorů se drží strategie "koupit a držet". Podělte se s nimi o příběhy úspěšných investorů jako je Warren Buffett.

3. Začněte v malém a učte se z chyb. Naučte děti sílu investování s malou finanční částkou, aby mohly dělat chyby a učit se z nich, aniž by vás to stálo hodně peněz.

4. Investuje do věcí, které děti zajímají. Děti by měly investovat do něčeho, co znají a co mají rády. Díky tomu je bude více zajímat sledování úspěchu jejich investicí a růstu jejich peněz. Také byste jim měli vysvětlit koncept investování do indexových fondů a proč to někteří lidé dělají.

5. Udělejte z toho návyk. Když děti obdrží peníze (kapesné, dárky nebo výdělek z brigády), podporujte je v tom, aby část z nich investovaly, protože díky tomu si vytvoří zdravý návyk šetření a investování peněz.

Sheehan dodává: "Výchova finančně inteligentnější generace může vést k zdravější generaci - s méně finančními stresory. [Finanční pohoda] všem dovolí dosáhnout jejich plného potenciálu. Představte si, jaký by byl takový svět."